reklama

Hotel robotniczy przy cukrowni w Miejskiej Górce do rozbiórki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Hotel robotniczy przy cukrowni w Miejskiej Górce do rozbiórki - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDawny hotel pracowniczy, ulokowany w sąsiedztwie cukrowni w Miejskiej Górce, zostanie prawdopodobnie rozebrany. Choć, nie takie były plany wobec budynku. Swego czasu, jego przejęciem zainteresowana była gmina.
reklama

Budynek po byłm hotelu robotniczym przy ul. Rawickiej w Miejskiej Górce zbudowano pod koniec lat 60. Od wielu lat jednak nie był użytkowany i niszczał.

Były hotel przy miejskogóreckiej cukrowni próbowano sprzedać

W 2017 roku gruchnęła informacja, jakoby właściciel cukrowni - koncern Pfeifer&Langen - zamierzał zagospodarować nieczynny od lat budynek. Miały w nim powstać mieszkania dla pracowników sezonowych. Plany jednak spaliły na panewce. 

- Rozważaliśmy taki pomysł, ale zrobiliśmy analizę kosztową całego przedsięwzięcia i doszliśmy do wniosku, że budynek zostanie jednak wystawiony na sprzedaż - informował wówczas Jacek Sobczyński, dyrektor cukrowni w Miejskiej Górce.

Zrobiono wycenę i zamieszono ogłoszenie, m.in. na internetowych portalach dotyczących obrotu nieruchomościami. Obiekt, wymagajacy gruntownego remontu, wystawiono na sprzedaż za 750 tys. zł. Nie było zainteresowania.

reklama

Burmistrz Miejskiej Górki rozważał przejęcie budynku na mieszkania 

Jakiś czas później, plany wobec nieruchomości snuł burmistrz Miejskiej Górki - Karol Skrzypczak. Myślał o tym, by hotel nabyć i zaadaptować na mieszkania. Jednak do finalizacji pomysłu nie doszło.

reklama

Uznaliśmy, że koszty adaptacji tego budynku przekraczałyby koszt budowy nowego obiektu - tłumaczy Karol Skrzypczak. - Ponadto, jest to jest bardzo mała działka i nie byłoby gdzie wygospodarować porządnego parkingu. Nawet, gdybyśmy zagospodarowali budynek na mieszkania, to nie moglibyśmy ich sprzedać prywatnym osobom. Istniała obawa, że pojawią sie skargi dotyczące funkcjonowania cukrowni. To mogłoby wpłynąć na realizowane inwestycje. Najlepszym rozwiązaniem jest więc rozbiórka budynku - dopowiada włodarz Miejskiej Górki.

Nie wiadomo, kiedy prace wyburzeniowe się rozpoczną. Jak mówi Jacek Sobczyński, dyrektor cukrowni Miejska Górka, obecnie trwają roboty w innej części zakładu i gdy firma je zakończy, zajmie się budynkiem byłego hotelu.

reklama

Nie było chętnych na kupno i zagospodarowanie obiektu, więc jego usunięcie będzie najlepszym rozwiązaniem - potwierdza szef cukrowni.

Nie ma już dwóch budynków z okresu międzywojennego 

Wcześniej z terenu cukrowni zniknęły dwa inne budynki - z okresu międzywojennego. Nie były zabytkowe, ale wpisane do gminnej ewidencji obiektów chronionych. W jednym znajdowały się pompy, a w drugim - warsztat mechanika. Od dawna nie stały nieużytkowane, a ich stan techniczny z roku na rok się pogarszał.  Uzyskano niezbędne pozwolenia i budynki rozebrano - także dlatego, że kolidowały z rozbudową cukrowni. Jedna z inwestycji dobiega końca - budowa olbrzymiego silosu, który będzie mógł pomieścić 60 tysięcy ton cukru.

W kolejnym etapie powstanie nowoczesna oczyszczalnia ścieków oraz elektrociepłownia na gaz ziemny, a w przyszłości może na biogaz. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama