Reklama

Internauci podzieleni. Czy przy bojanowskim cmentarzu powinno powstać rondo?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum portalu

Internauci podzieleni. Czy przy bojanowskim cmentarzu powinno powstać rondo? - Zdjęcie główne

Skrzyżowanie przy bojanowskim cmentarzu | foto archiwum portalu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy fatum wisi nad skrzyżowaniem przy bojanowskim cmentarzu? Doszło tam do kolejnej w ostatnich latach kolizji. Starosta Adam Sperzyński przyznaje, że jest rozważane doraźne rozwiązanie. Na przebudowę skrzyżowania na rondo - na razie - nie ma co liczyć.

Mamy 2023 rok, a na skrzyżowaniu koło bojanowskiej nekropolii ponownie doszło do zdarzenia drogowego. 

Kolizja koło cmentarza w Bojanowie 

Służby ratunkowe otrzymały wezwanie we wtorek (17 stycznia 2023) o godz. 7.21. Na skrzyżowaniu przy bojanowskim cmentarzu zderzyły się dwa auta osobowe. Od Ponieca jechał mężczyzna, a ul. Chopina - kobieta.

- 36-letni mieszkaniec gm. Krzemieniewo, kierując renault laguna, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącej 39-letniej mieszkance Bojanowa, która kierowała peugeotem 206 - mówiła wówczas asp. sztab. Beata Jarczewska z rawickiej komendy.

Utrudnienia w ruchu trwały ponad 2,5 godziny. Mężczyznę ukarano mandatem w wysokości 1.500 zł.

Przydałoby się rondo?

Głosy mieszkańców są w tej kwestii podzielone. Jedni zwracają uwagę, że wystarczy stosować się do istniejącego oznakowania. Inni - że rondo rozwiąże problem wypadków. 

  • Iwona - Często tam są wypadki stłuczki i nic z tym nie robią;
  • Patryk - Tam by się przydało rondo, bo co po chwilę jest wypadek;
  • Monika - Rzadko się wypowiadam, ale jak czytam te komentarze odnośnie ronda to śmiać mi się chce, mieszkam blisko tego skrzyżowania i ręce mi opadają, jak ludzie pędzą, nawet co niektórzy nie potrafią zatrzymać się na Stopie, więc wydaje mi się, że rondo i tak nic nie da dopóki ludzie nie zaczną jeździć z głową;
  • Łukasz - Tam wypadki są nie z braku ronda tylko z głupoty ludzi i nieznajomości zasad. Dla niektórych lepiej, żeby żadne drogi się nie przecinały;
  • Agnieszka -  Na tej drodze wystarczy na znaki patrzeć, a nie jeździć na pamięć;
  • Andrzej - Znaki znakami owszem, ale płacimy podatki, jakieś udogodnienia dla kierowców się należą. Nie tylko podnoszenie pensji już tak wysokich. Mam na myśli włodarzy w tym wypadku Bojanowa.

Apel do starosty

To, że przy bojanowskim cmentarzu jest niebezpiecznie, dostrzegli też bojanowscy samorządowcy. W 2021 roku na sesji rady miejskiej burmistrz Maciej Dubiel odczytał pismo, które skierował do starosty Adama Sperzyńskiego oraz przewodniczącego rady powiatu. Apel dotyczył potrzeby przebudowania skrzyżowania.

- W związku z licznymi wypadkami i kolizjami w tym miejscu, chcemy poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz zmiany infrastruktury drogowej na tym odcinku. Budowa np. ronda w tym miejscu, wyeliminowałaby większość zdarzeń drogowych - zaznaczał Maciej Dubiel. 

Burmistrz był pewien, że taka inwestycja spotkałaby się z powszechnym poparciem, biorąc pod uwagę znaczną liczbę pojazdów pokonujących codziennie to skrzyżowanie oraz fakt, że w ostatnich latach doszło tam do wielu zdarzeń drogowych.

- Panie starosto, państwo radni proszę również o zadanie sobie pytania, czy musi dojść do tragedii z udziałem ofiar wypadku, aby dostrzec konieczność poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu - pytał w piśmie do władz powiatu, w którym zwraca się z prośbą o przeanalizowanie tej - jego zdaniem - niezwykle ważnej sprawy i zaplanowanie w budżecie powiatu pieniędzy na zaprojektowanie, a następnie wykonanie przebudowy skrzyżowania.

Starostwo powiatowe, do którego należy skrzyżowanie, miało w planach wybudować tam rondo. Złożono więc wniosek o dofinansowanie z programu Polski Ład. W 2022 roku odbyła się trzecia edycja konkursu na dofinansowanie inwestycji w miejscowościach popegeerowskich.  Powiat otrzymał dofinansowanie na przebudowę pobliskiej drogi na odcinku Gołaszyn - Gościejewice, ale już wsparcia na przebudowę skrzyżowania przy cmentarzu nie było. Plany inwestycji - na razie - trafiły do szuflady.

Skrzyżowanie przy cmentarzu w Bojanowie. Co dalej?

 Po wtorkowej kolizji skierowaliśmy pytanie do starosty rawickiego. Przyznał, że zdaje sobie sprawę, że na tym skrzyżowaniu jest niebezpiecznie. Ma także pomysł.

- Doraźnie rozważamy rozwiązanie polegające na zamontowaniu sygnalizacji aktywnej i znaku ostrzegawczego - informuje starosta Adam Sperzyński. - Jeżeli chodzi o budowę ronda - to uznając zasadność tej inwestycji - nie mamy tak dużych własnych środków, żeby sfinansować przebudowę skrzyżowania na rondo przy bojanowskim cmentarzu. Szacunkowe, wstępne koszty tej inwestycji wynosiły około 2 mln złotych. Podjęliśmy próbę pozyskania środków w ramach naboru do programu Polski Ład, ale wniosek nie uzyskał dofinansowania, a przy takiej kwocie jesteśmy uzależnieni od uzyskania zewnętrznych środków. Póki co, w planach mamy realizację odcinka trasy Gołaszyn - Gościejewice. Na to zadanie dofinansowanie otrzymaliśmy i chcemy je wykonać - podsumował.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy