Mamy 2023 rok, a na skrzyżowaniu koło bojanowskiej nekropolii ponownie doszło do zdarzenia drogowego.
Kolizja koło cmentarza w Bojanowie
Służby ratunkowe otrzymały wezwanie we wtorek (17 stycznia 2023) o godz. 7.21. Na skrzyżowaniu przy bojanowskim cmentarzu zderzyły się dwa auta osobowe. Od Ponieca jechał mężczyzna, a ul. Chopina - kobieta.
- 36-letni mieszkaniec gm. Krzemieniewo, kierując renault laguna, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącej 39-letniej mieszkance Bojanowa, która kierowała peugeotem 206 - mówiła wówczas asp. sztab. Beata Jarczewska z rawickiej komendy.
Utrudnienia w ruchu trwały ponad 2,5 godziny. Mężczyznę ukarano mandatem w wysokości 1.500 zł.
Czytaj także: Dwa zdarzenia drogowe w gminie Bojanowo
Przydałoby się rondo?
Głosy mieszkańców są w tej kwestii podzielone. Jedni zwracają uwagę, że wystarczy stosować się do istniejącego oznakowania. Inni - że rondo rozwiąże problem wypadków.
- Iwona - Często tam są wypadki stłuczki i nic z tym nie robią;
- Patryk - Tam by się przydało rondo, bo co po chwilę jest wypadek;
- Monika - Rzadko się wypowiadam, ale jak czytam te komentarze odnośnie ronda to śmiać mi się chce, mieszkam blisko tego skrzyżowania i ręce mi opadają, jak ludzie pędzą, nawet co niektórzy nie potrafią zatrzymać się na Stopie, więc wydaje mi się, że rondo i tak nic nie da dopóki ludzie nie zaczną jeździć z głową;
- Łukasz - Tam wypadki są nie z braku ronda tylko z głupoty ludzi i nieznajomości zasad. Dla niektórych lepiej, żeby żadne drogi się nie przecinały;
- Agnieszka - Na tej drodze wystarczy na znaki patrzeć, a nie jeździć na pamięć;
- Andrzej - Znaki znakami owszem, ale płacimy podatki, jakieś udogodnienia dla kierowców się należą. Nie tylko podnoszenie pensji już tak wysokich. Mam na myśli włodarzy w tym wypadku Bojanowa.
Apel do starosty
To, że przy bojanowskim cmentarzu jest niebezpiecznie, dostrzegli też bojanowscy samorządowcy. W 2021 roku na sesji rady miejskiej burmistrz Maciej Dubiel odczytał pismo, które skierował do starosty Adama Sperzyńskiego oraz przewodniczącego rady powiatu. Apel dotyczył potrzeby przebudowania skrzyżowania.
- W związku z licznymi wypadkami i kolizjami w tym miejscu, chcemy poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz zmiany infrastruktury drogowej na tym odcinku. Budowa np. ronda w tym miejscu, wyeliminowałaby większość zdarzeń drogowych - zaznaczał Maciej Dubiel.
Burmistrz był pewien, że taka inwestycja spotkałaby się z powszechnym poparciem, biorąc pod uwagę znaczną liczbę pojazdów pokonujących codziennie to skrzyżowanie oraz fakt, że w ostatnich latach doszło tam do wielu zdarzeń drogowych.
- Panie starosto, państwo radni proszę również o zadanie sobie pytania, czy musi dojść do tragedii z udziałem ofiar wypadku, aby dostrzec konieczność poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu - pytał w piśmie do władz powiatu, w którym zwraca się z prośbą o przeanalizowanie tej - jego zdaniem - niezwykle ważnej sprawy i zaplanowanie w budżecie powiatu pieniędzy na zaprojektowanie, a następnie wykonanie przebudowy skrzyżowania.
Starostwo powiatowe, do którego należy skrzyżowanie, miało w planach wybudować tam rondo. Złożono więc wniosek o dofinansowanie z programu Polski Ład. W 2022 roku odbyła się trzecia edycja konkursu na dofinansowanie inwestycji w miejscowościach popegeerowskich. Powiat otrzymał dofinansowanie na przebudowę pobliskiej drogi na odcinku Gołaszyn - Gościejewice, ale już wsparcia na przebudowę skrzyżowania przy cmentarzu nie było. Plany inwestycji - na razie - trafiły do szuflady.
Skrzyżowanie przy cmentarzu w Bojanowie. Co dalej?
Po wtorkowej kolizji skierowaliśmy pytanie do starosty rawickiego. Przyznał, że zdaje sobie sprawę, że na tym skrzyżowaniu jest niebezpiecznie. Ma także pomysł.
- Doraźnie rozważamy rozwiązanie polegające na zamontowaniu sygnalizacji aktywnej i znaku ostrzegawczego - informuje starosta Adam Sperzyński. - Jeżeli chodzi o budowę ronda - to uznając zasadność tej inwestycji - nie mamy tak dużych własnych środków, żeby sfinansować przebudowę skrzyżowania na rondo przy bojanowskim cmentarzu. Szacunkowe, wstępne koszty tej inwestycji wynosiły około 2 mln złotych. Podjęliśmy próbę pozyskania środków w ramach naboru do programu Polski Ład, ale wniosek nie uzyskał dofinansowania, a przy takiej kwocie jesteśmy uzależnieni od uzyskania zewnętrznych środków. Póki co, w planach mamy realizację odcinka trasy Gołaszyn - Gościejewice. Na to zadanie dofinansowanie otrzymaliśmy i chcemy je wykonać - podsumował.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.