Reklama

Inwestycje w szpitalu w Rawiczu za 26 mln zł. Umowy z wykonawcami podpisane

Opublikowano: śr, 22 cze 2022 12:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Modernizacją parteru i pierwszego piętra budynku głównego szpitala w Rawiczu zajmie się Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe „BUDOPOL-POZNAŃ”, a nowe pokrycie dachu oraz montaż instalacji fotowoltaicznej wykona Konsorcjum Nortman-Gorczyca z Lipna.

Wczoraj (21 czerwca) w sali konferencyjnej szpitala odbyło się podpisanie umów z wykonawcami wyłonionymi w przetargu na modernizację budynku głównego szpitala w Rawiczu oraz wymianę dachu wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej. W wydarzeniu tym uczestniczył zarząd lecznicy, rada nadzorcza spółki, włodarze powiatu, radni rady powiatu oraz przedstawiciele wybranych firm.

Kolejny etap dostosowania szpitala w Rawiczu do ministerialnych wymogów

Prezes szpitala - Tomasz Paczkowski - zaznaczył, że planowane inwestycje to dla lecznicy ważny etap, bo realizowane będzie przedsięwzięcie, które rozpoczęto już kilka lat temu budową nowego obiektu, w którym mieści się obecnie blok operacyjny oraz oddział intensywnej terapii. To był początek dostosowania szpitala do warunków, które wymusza rozporządzenie ministra zdrowia. Jego spełnienie jest konieczne, by szpital mógł prowadzić działalność.
- Przechodzimy do etapu drugiego, czyli modernizacji dwóch kondygnacji budynku głównego. W jego ramach udało się także uzyskać środki na remont dachu łącznie z instalacją fotowoltaiczną. Czeka nas jeszcze kolejny etap - trzeci, czyli modernizacja pozostałych kondygnacji budynku głównego. To jest coś, co było zaplanowane na lata 2019 - 2026. Jeszcze mieścimy się w tym zasięgu - przypomniał Tomasz Paczkowski, prezes szpitala w Rawiczu.
 
Jak zaznaczał planowane prace będą trudne, bo będzie trzeba je wykonać w cały czas normalnie funkcjonującej placówce. 
 
- Musimy zachować zdolność operacyjną, nie możemy zamknąć szpitala, a jednocześnie trzeba przeprowadzić niemały zakres robót. To jest coś, co nas czeka w najbliższym czasie. Trzeba więc opracować harmonogram, który będzie sprawny technologicznie dla wykonawcy, a jednocześnie nie zaburzy naszej normalnej pracy, chociaż na pewno jednak ją utrudni - podkreślał prezes Paczkowski.

Skąd pieniądze na modernizację rawickiego szpitala?

Fundusze na realizację kolejnego etapu modernizacji placówki udało się uzyskać dzięki temu, że Powiat Rawicki złożył dwa wnioski o dofinansowanie zewnętrzne.
 
Pierwszym był projekt "Modernizacja Szpitala Powiatowego w Rawiczu Sp. z o.o." w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Udało się uzyskać 5 mln 400 tys. zł.
 
Kolejne pieniądze zdobyto w ramach zadania „Modernizacja budynku głównego Szpitala Powiatowego w Rawiczu Sp. z o.o. krokiem do poprawy jakości udzielanych świadczeń medycznych” - tym razem z Rządowego Funduszu Polski Ład. Jest to kwota 9 mln 779 tys.  889 zł.
 
Łącznie wartość inwestycji oszacowano na ponad 26 mln zł. Pozostała  kwota będzie sfinansowana z budżetu Powiatu Rawickiego i Szpitala Powiatowego w Rawiczu Sp. z o.o.
- To nie jest najlepszy moment na inwestowanie, ale nie mamy wyjścia, musimy to zrobić. Będziemy starali się dotrzymać tych wszystkich terminów - zaznaczył prezes Tomasz Paczkowski. Poinformował, że kosztorys uaktualniano już dwukrotnie, bo projekt całego przedsięwzięcia był gotowy dużo wcześniej, w 2019 roku, a od tego czasu sporo się na rynku zmieniło.

Starosta: "To jest wielka radość dla nas wszystkich"

Zarówno prezes szpitala, jak i włodarz powiatu przypomnieli, że tak duże zadania będą realizowane dzięki wieloletniej, dobrej współpracy samorządu i spółki.

- To było wielkie wyzwanie znaleźć środki, wszystko uzgodnić, znaleźć wykonawcę i znaleźć się w tym miejscu i móc już podpisywać umowy. To jest wielka radość dla nas wszystkich, za chwilę zobaczymy świadectwo materialne tych wszystkich przygotowań. O sprawach szpitala myślał już mocno zarząd poprzedniej kadencji 
oraz wszyscy radni, czego efektem jest nowe skrzydło. Zawsze powtarzałem, że nigdy żaden z radnych nie miał słowa sprzeciwu co do planu dostosowania szpitala, który jest trudny i kosztowny i stawia wiele wyzwań - nie ukrywał starosta Adam Sperzyński.
 
 - To jest ogromne wyzwanie (...) Dobre rodzi się w bólu, więc ten ból, który nas doświadczył ostatnio wielokrotnie, spowodował, że nasz projekt jest dopracowany i nie będzie żadnych niespodzianek. Wszystkie ryzyka, które my mogliśmy wykluczyć, to wykluczyliśmy, ale wiadomo, nie wszystko jest zależne od nas - dodał Adam Sperzyński.

Kto wykona remont dwóch pięter, dachu i położy panele fotowoltaiczne?

Na inwestycję podpisano trzy umowy z dwoma przedsiębiorstwami. 

Wykonawcą robót budowlanych w zakresie modernizacji parteru i pierwszego piętra budynku głównego szpitala w Rawiczu będzie Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe „BUDOPOL-POZNAŃ” Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, wykonawca poprzedniego zadania, czyli nowego budynku.
 
Na parterze powstanie pracownia endoskopowa, izba przyjęć, wieczorynka oraz zespół pracowni specjalistycznych. Na pierwszym piętrze mają być zlokalizowane dwa oddziały - pediatria i chirurgia.
 
Nowe pokrycie dachowe oraz montaż instalacji fotowoltaicznej wykona Konsorcjum Nortman-Gorczyca w skład, którego wchodzą firmy: Przedsiębiorstwo Budowlane Robert Nortman z siedzibą w Święciechowie oraz REMONDEK Sebastian Gorczyca z siedzibą w Lipnie.
 
- Początek naszej realizacji to będzie kwestia uzgodnień, zatwierdzenia poszczególnych rozwiązań. Czeka nas sporo pracy. To jest jak operacja na żywym organizmie, chcielibyśmy, żeby pacjent przeżył - przyznał Łukasz Kawczyński, prezes firmy Budopol.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE