Reklama

Jak powstaje cukier "Diamant"?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak powstaje cukier "Diamant"? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Producent cukru Diamant, który jest produkowany także w Cukrowni Miejska Górka wydał raport, w którym opisuje  praktyki dotyczące przetwórstwa, uprawy i procesów produkcyjnych, które prowadzi już od ponad 25 lat z poszanowaniem 3 kapitałów: ekonomicznego, przyrodniczego oraz społecznego, zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju wyznaczonymi przez ONZ. Przekonują one, że cukier Diamant to rezultat przemyślanych i odpowiedzialnych praktyk, które m.in. zmniejszają emisję dwutlenku węgla oraz dbają o najbliższe otoczenie i środowisko.

Burak cukrowy, z którego wytwarzany jest cukier Diamant, z całego płodozmianu jest rośliną najbardziej tlenogenną – tylko 1 hektar uprawy buraka cukrowego wytwarza tyle tlenu, ile rocznie potrzebuje do oddychania aż 100 osób. W tym samym procesie burak cukrowy pochłania i wiąże w glebie najwięcej CO2 ze wszystkich roślin rolniczych uprawianych w Polsce. Co więcej, w cukrowniach, gdzie powstacje cukier "Diamant" burak jest wykorzystywany niemal w 100%. Wydobyty z niego słodki sok zmieniany jest w cukier, a pozostałości w pasze dla zwierząt. Liście z buraka stają się też idealnym nawozem organicznym.

Jak przekazuje prodeucent cukru - uprawa buraków cukrowych na polach Diamant odbywa się z maksymalnym poszanowaniem środowiska.

- Stosowana przez plantatorów uprawa pasowa pozwala skrócić czas przejazdu kombajnu i ograniczyć nawożenie do minimum, a nowoczesne metody zbioru chronią cenną glebę. Diamant jako pierwszy w Polsce premiuje plantatorów dostarczających buraki z niską zawartością azotu α-aminowego. Dzięki tym działaniom od 2004 roku zużycie mineralnych nawozów zmniejszyło się o 34%. Również transport buraków cukrowych z pola do cukrowni jest nieustannie optymalizowany. Zakładając najkrótszą drogę z pola do cukrowni, od 2003 roku średnia emisja CO2 związana z emisją spalin samochodowych została zredukowana przez Diamant o ponad 25% - czytamy w komunikacie prasowym.

By podkreślić naturalne pochodzenie buraka cukrowego i zrównoważone praktyki produkcji cukru, Diamant wprowadził nowe oznakowania opakowań detalicznych: „Z NATURY W ZGODZIE ZE ŚRODOWISKIEM” oraz „PRODUKT POLSKI”. Producent wydał również niedawno obszerny raport zrównoważonego rozwoju. Czytamy w nim, m.in., że Diamant od wielu lat sukcesywnie zmniejszana jest ilość plastiku czy papieru (przykładem może być redukcja gramatury samych opakowań kartonowych aż o 18%). Diamant planuje zmniejszyć także ograniczenie emisji CO2 o 60% czy zużycia energii elektrycznej o 25% do 2035 r.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE