reklama

Jest decyzja Ministerstwa Zdrowia. Baza LPR z Poznania będzie pełniła dyżur całodobowy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: D. Bela (archiwum)

Jest decyzja Ministerstwa Zdrowia. Baza LPR z Poznania będzie pełniła dyżur całodobowy - Zdjęcie główne

foto D. Bela (archiwum)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrzy rawickim szpitalu stacjonują dwa zespoły ratownictwa medycznego. Na co dzień udzielają pomocy mieszkańcom powiatu rawickiego, ale i ościennych. Nie brakuje sytuacji, gdy pacjentom z rawickiego wsparcia udzielają załogi karetek z sąsiednich powiatów. Nocą może także zostać wezwana załoga śmigłowca LPR z bazy we Wrocławiu. Jednak wraz z 1 stycznia 2024 roku zajdą pewne zmiany.
reklama

W Polsce przez cały rok działa 21 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - przynajmniej jedna w każdym z województw. W sezonie letnim dochodzi baza w Koszalinie na Pomorzu. We wszystkich stacjonują nowoczesne śmigłowce. W Wielkopolsce załogi podniebnych karetek stacjonują w Poznaniu i Ostrowie Wielkopolskim (lotnisko w Michałkowie). W większości baz w kraju dyżury są pełnione w godzinach 7.00-20.00.  W skład załogi "podniebnej karetki" wchodzą: pilot, ratownik medyczny/pielęgniarz i lekarz. 

Do dziś (31 grudnia 2023 r.) tylko cztery bazy działały całodobowo. Mają one swoje siedziby w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu. To właśnie ze stolicy Dolnego Śląska przylatywały do powiatu rawickiego śmigłowce LPR, by nieść pomoc poszkodowanym w wypadkach czy tym, którzy zachorowali.

reklama

Ważną decyzję podjęła minister zdrowia Izabela Leszczyna. Od 1 stycznia 2024 roku dwie kolejne bazy - w Lublinie i Poznaniu - przechodzą w tryb całodobowy. Dyżury będą pełniły w godzinach 6.30-18.30 i 18.30-6.30.

- Taka decyzja pozwoli na zwiększenie dostępności załóg HEMS w ich rejonie działania w zakresie lotów do zdarzeń i zachorowań oraz realizacji transportów międzyszpitalnych. Dodatkowo powoduje to też zwiększenie potencjału w porze nocnej, który będzie mógł być wykorzystywany w zdarzeniach z dużą liczbą poszkodowanych - czytamy w komunikacie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Załoga śmigłowca EC135/H135 z Wrocławia zazwyczaj dociera do Rawicza w 20-25 minut, w zależności od wiatru. Lot z Poznania powinien potrwać około 45 minut.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama