Od dawna mówi się o tym, że na rawickim cmentarzu parafialnym brakuje miejsc na nowe groby. Kilka lat temu wskazano teren w Dębnie Polskim - u zbiegu ul. Rawickiej i Manewrowej. Jako, że budowa nekropolii wiązałaby się z wycinką prawie połowy tamtejszego lasku, mieszkańcy miejscowości zdecydowanie sprzeciwili się temu pomysłowi.
Sprawdzali inne lokalizacje, żadna nie spełniała kryteriów
Burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik zadeklarował więc, że sprawdzi możliwości związane z innymi lokalizacjami. W sierpniu 2022 roku zespół ds. lokalizacji cmentarza - na podstawie analiz geologicznych wytypował cztery lokalizacje nadające się pod budowę cmentarza komunalnego. Wśród nich były grunty w Dębnie Polskim, Szymanowie, Sarnówce i Konarzewie.
- W przypadku terenów w Sarnówce żaden z dziewięciu właścicieli gruntów nie wyraził chęci przeprowadzenia badań dotyczących głębokości zalegania wód gruntowych, jak i sprzedaży gruntów. Z kolei w Szymanowie i Konarzewie argumentami „przeciwko” były kwestie związane z dużą liczbą właścicieli gruntów, podmokłym terenem oraz koniecznością jego podwyższenia, a także - podobnie jak w Dębnie Polskim - są to tereny leśne - przekazało w minionym roku Centrum Informacyjne Burmistrza.
Zgodnie z protokołem z prac zespołu, w największym stopniu wszystkie kryteria pod budowę nekropolii spełnia cały czas tylko teren w Dębnie Polskim. Osoby protestujące nie zgodziły się z wnioskami prac komisji.
Prośba o wstępną opinię
Jak przekazuje Centrum Informacyjne Burmistrza, włodarz Rawicza postanowił rozpoznać jeszcze jeden teren położony pomiędzy ulicą Sarnowską a Ceglaną w Rawiczu. O wstępną opinię dotyczącą tej lokalizacji rawicki urząd wysłał zapytanie do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rawiczu.
- Potencjalnym terenem może być obszar pomiędzy ulicami Sarnowską a Ceglaną, ale to wymaga sprawdzenia od podstaw. Nie oznacza to zmiany lokalizacji cmentarza, tylko zbadanie takich możliwości - wyjaśnia burmistrz Grzegorz Kubik, który wysłał w tej sprawie zapytanie do sanepidu.
Zapytanie skierowane do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemicznej dotyczy działek zlokalizowanych z dala od zabudowań, na wolnym gruncie pozbawionym roślinności. Burmistrz wskazuje, że teren mógłby zostać otoczony drzewami od strony ulicy Ceglanej, aby maksymalnie odseparować go od zakładów usługowych i przemysłowych znajdujących się w pobliżu. Wśród atutów tej lokalizacji jest dostęp do wody, kanalizacji, prądu, bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów oraz dostęp do dróg dojazdowych, parkingów i komunikacji zbiorowej oraz położenie stosunkowo blisko centrum miasta.