Wniosek o uznanie za pomnik przyrody dębu szypułkowego o obwodzie 450 cm, rosnącego na nieruchomości położonej we wsi Stwolno złożył Stanisław Projs - mieszkaniec Wydaw, regionalista, miłośnik kultury i historii hazackiej.
Jest piękny i rośnie w ważnym miejscu
Swoją propozycję uzasadnił, między innymi tym, że drzewo znajduje się w istotnym dla hazackiej historii miejscu - na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego na granicy obrębów Sikorzyn i Stwolno - będącego miejscem spoczynku kilku pokoleń mieszkańców, nie tylko regionu hazackiego.
- Zarówno drzewo, jak i miejsce przedstawiają wartość kulturową i historyczną. Dąb swoim rozmiarem wyróżnia się wśród drzew swego gatunku rosnących na terenie byłego cmentarza. Zważając na jego przypuszczalny wiek, który wynosi około 200 - 250 lat, jego dobry stan zdrowotny i prawidłowy pokrój, można przyjąć, żę strefa korzeniowa ukształtowana jest również zgodnie z predyspozycją tego gatunku - napisano w uzasadnieniu uchwały.
W koronie drzewa są ślady po odłamanych konarach, widoczne są także obumarłe gałęzie, ale jego pokrój nie jest zachwiany i drzewo wciąż zachwyca swoją rozpiętością. Nie widać na nim śladów po żerowaniu owadów ani oznak chorób grzybiczych.
- Dąb szypułkowy jest egzemplarzem okazałym, o wyróżniających się cechach biometrycznych, wzbogacającym walory przyrodnicze, turystyczne, krajobrazowe i historyczne terenu gminy Rawicz - przekonuje Stanisław Projs.
Kto wymyślił nazwę dla drzewa?
Także pan Stanisław zaproponował nazwę dla nowego pomnika przyrody, który nosić ma imię "Johan Friedrich". Nawiązuje ona do Johana Friedricha Preussa - jego przodka, ostatniego udokumentowanego potomka rodziny Preuss wyznania ewangelickiego pochowanego na cmentarzu w Stwolnie.
Gmina ma obowiązek dbać o pomnik przyrody
Uchwałę o ustanowieniu nowego pomnika przyrody, którą radni podejmą 25 stycznia 2023r., pozytywnie zaopiniował już Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu. Od tego momentu dąb podlega ochronie, obowiązuje zakaz niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obszaru, na którym się znajduje, a także jego samego.Nadzór i opiekę nad drzewem - jako pomnikiem - sprawuje gmina Rawicz. Musi też stosownie oznakować drzewo oraz ponosić koszty związane z ewentualnymi zabiegami pielęgnacyjnymi czy dendrologicznymi.
W powiecie rawickim znajduje się kilkadziesiąt drzew - pomników przyrody. Najczęściej są to dęby szypułkowe, platany i lipy.
W gminie Rawicz zlokalizowany jest, m.in. Rezerwat „Dębno” o powierzchni 8,03 ha. Powstał 24 listopada 1961 roku. Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie ekosystemu lasu mieszanego z pomnikowymi okazami dębów i stanowiskiem chrząszcza kozioroga dębosza. W mieście i gminie Rawicz znajduje się 20 obiektów zaliczanych do pomników przyrody, są to m.in.:
- siedem buków, Masłowo
- topola czarna, okolica dworca PKP
- jesion wyniosły, okolica dworca PKP
- trzy dęby szypułkowe, dawny cmentarz żydowski w Sierakowie
- jesion wyniosły, ul. Wały Dąbrowskiego w Rawiczu
- dąb szypułkowy, Masłowo
- dąb szypułkowy, ul. Żwirowa w Rawiczu
- dąb szypułkowy, ul. Przyjemskiego w Rawiczu.