Reklama

"Johan Friedrich" nowym pomnikiem przyrody w gminie Rawicz?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

"Johan Friedrich" nowym pomnikiem przyrody w gminie Rawicz? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rawiccy radni podczas najbliższej sesji rady miejskiej podejmą uchwałę w sprawie ustanowienia nowego pomnika przyrody znajdującego się w gminie. Pod ochroną znajdzie się dąb rosnący na dawnym cmentarzu ewangelickim na granicy wsi Sikorzyn i Stwolno.

Wniosek o uznanie za pomnik przyrody dębu szypułkowego o obwodzie 450 cm, rosnącego na nieruchomości położonej we wsi Stwolno złożył Stanisław Projs - mieszkaniec Wydaw, regionalista, miłośnik kultury i historii hazackiej.

Jest piękny i rośnie w ważnym miejscu

Swoją propozycję uzasadnił, między innymi tym, że drzewo znajduje się w istotnym dla hazackiej historii miejscu - na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego na granicy obrębów Sikorzyn i Stwolno - będącego miejscem spoczynku kilku pokoleń mieszkańców, nie tylko regionu hazackiego. 

- Zarówno drzewo, jak i miejsce przedstawiają wartość kulturową i historyczną. Dąb swoim rozmiarem wyróżnia się wśród drzew swego gatunku rosnących na terenie byłego cmentarza. Zważając na jego przypuszczalny wiek, który wynosi około 200 - 250 lat,  jego dobry stan zdrowotny i prawidłowy pokrój, można przyjąć, żę strefa korzeniowa ukształtowana jest również zgodnie z predyspozycją tego gatunku - napisano w uzasadnieniu uchwały.

W koronie drzewa są ślady po odłamanych konarach, widoczne są także obumarłe gałęzie, ale jego pokrój nie jest zachwiany i drzewo wciąż zachwyca swoją rozpiętością. Nie widać na nim śladów po żerowaniu owadów ani oznak chorób grzybiczych.

- Dąb szypułkowy jest egzemplarzem okazałym, o wyróżniających się cechach biometrycznych, wzbogacającym walory przyrodnicze, turystyczne, krajobrazowe i historyczne terenu gminy Rawicz - przekonuje Stanisław Projs.

Kto wymyślił nazwę dla drzewa?

Także pan Stanisław zaproponował nazwę dla nowego pomnika przyrody, który nosić ma imię "Johan Friedrich". Nawiązuje ona do Johana Friedricha Preussa - jego przodka, ostatniego udokumentowanego potomka rodziny Preuss wyznania ewangelickiego pochowanego na cmentarzu w Stwolnie.

Gmina ma obowiązek dbać o pomnik przyrody

Uchwałę o ustanowieniu nowego pomnika przyrody, którą radni podejmą 25 stycznia 2023r., pozytywnie zaopiniował już Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu. Od tego momentu dąb podlega ochronie, obowiązuje zakaz niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obszaru, na którym się znajduje, a także jego samego.

Nadzór i opiekę nad drzewem - jako pomnikiem - sprawuje gmina Rawicz. Musi też stosownie oznakować drzewo oraz ponosić koszty związane z ewentualnymi zabiegami pielęgnacyjnymi czy dendrologicznymi.

W powiecie rawickim znajduje się kilkadziesiąt drzew - pomników przyrody. Najczęściej są to dęby szypułkowe, platany i lipy.

W gminie Rawicz zlokalizowany jest, m.in. Rezerwat „Dębno” o powierzchni 8,03 ha. Powstał 24 listopada 1961 roku. Celem ochrony przyrody w rezerwacie jest zachowanie ekosystemu lasu mieszanego z pomnikowymi okazami dębów i stanowiskiem chrząszcza kozioroga dębosza. W mieście i gminie Rawicz znajduje się 20 obiektów zaliczanych do pomników przyrody, są to m.in.:

  •  siedem buków, Masłowo
  •  topola czarna, okolica dworca PKP
  • jesion wyniosły, okolica dworca PKP
  • trzy dęby szypułkowe, dawny cmentarz żydowski w Sierakowie
  • jesion wyniosły, ul. Wały Dąbrowskiego w Rawiczu
  • dąb szypułkowy, Masłowo
  • dąb szypułkowy, ul. Żwirowa w Rawiczu
  • dąb szypułkowy, ul. Przyjemskiego w Rawiczu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE