Reklama

Jutrosin. Pomoc nadeszła w ostatniej chwili. Zaatakował "cichy zabójca"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: OSP Śląskowo

Jutrosin. Pomoc nadeszła w ostatniej chwili. Zaatakował "cichy zabójca" - Zdjęcie główne

foto OSP Śląskowo

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości O włos od tragedii w Jutrosinie. Zaatakował tlenek węgla, potocznie nazywany czadem. Łącznie, aż trzy osoby trafiły do szpitala. Czad ulatniał się prawdopodobnie z gazowego podgrzewacza wody, zamontowanego w łazience.

Wczoraj (17 września) po godz. 22.30 do dyżurnego rawickiej straży trafiła formatka z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Wynikało z niej, że w Jutrosinie w budynku wielorodzinnym małżeństwo mogło zatruć się gazem. Zgłaszającym był ich syn.

Jutrosin. Zaatakował tlenek węgla

Dyżurny rawickiej natychmiast zadysponował strażaków z OSP Jutrosin i Śląskowo, a także z JRG Rawicz. Na miejsce udała się także załoga kobylińskiej karetki.

Druhowie, po przyjeździe, zastali nieprzytomną, 59-letnią kobietę. Opiekował się nią jej mąż i syn. Na szczęście, w międzyczasie, zostały otworzone okna w mieszkaniu. Strażacy ochotnicy z Jutrosina zabezpieczyli teren działań i przystąpili do udzielania pomocy dwóm lokatorom, podając tlen. Po chwili nadjechali ich koledzy ze Śląskowa oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. Na szczęście, kobieta odzyskiwała przytomność.

- Otrzymaliśmy zgłoszenie do osoby nieprzytomnej, znalezionej przez członka rodziny. Przed naszym przyjazdem na miejscu pracowali już strażacy - zauważa Jakub Nelle, rzecznik prasowy ZRM działających przy SP ZOZ w Krotoszynie. - Nasz zespół rozpoczął medyczne czynności ratunkowe u dwóch przytomnych osób, będących na miejscu. Detektor, który posiadamy, nadal wskazywał jednak obecność tlenku węgla - dopowiada. 

Istniało podejrzenie zatrucia czadem u obu osób. Także strażackie mierniki wskazały obecność tlenku węgla - 15 ppm. Było to już jednak po przewietrzeniu. Małżonkowie zostali ewakuowani z mieszkania budynku wielorodzinnego. W karetce były prowadzone dalsze czynności.

- Kierownik ZRM podjął decyzję o konieczności hospitalizacji tych osób w szpitalu - podsumowuje Jakub Nelle.

Jak ustaliliśmy, do szpitala udał się także syn małżeństwa. 

Strażacy apelują o zakup i montaż czujników tlenku węgla

Sezon grzewczy za pasem. Urządzenia, które wykryją obecność czadu, kosztują około 100 złotych. Warto je zainstalować w domach z piecami na węgiel czy drewno, w tym z kominkami lub piecykami gazowymi. Tego typu urządzenia są dostępne w internecie i w stacjonarnych sklepach budowlanych. Dzięki nim o zagrożeniu można dowiedzieć się niezwykle szybko i w porę ewakuować się w bezpieczne miejsce. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE