Reklama

Gmina Bojanowo kolejny raz zaskarżyła decyzję ministerstwa w sprawie szkoły

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gmina Bojanowo kolejny raz zaskarżyła decyzję ministerstwa w sprawie szkoły - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Planowana przez władze gminy Bojanowo likwidacja podstawówki w Gościejewicach wciąż pozostaje w zawieszeniu. Samorząd kolejny raz odwołał się od negatywnej decyzji ministerstwa do sądu administracyjnego.

Reklama

Sprawa likwidacji najmniejszej, a jednocześnie - jak twierdzą władze gminy Bojanowo - najdroższej w utrzymaniu szkoły - czyli placówki w Gościejewicach - ciągnie się od 2021 roku. Wówczas burmistrz Maciej Dubiel poinfomował, że zapadła decyzja o jej zamknięciu i rozpoczął się proces związany z dopełnianiem wymaganych forrmalności. 

Radni zdecydowali o likwidacji szkoły w Gościejewicach, ministerstwo się nie zgodziło 

Radni podjęli najpierw uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły. Następnie wysłana została ona do zaopiniowania przez kuratorium oświaty, które nie zaaprobowało likwidacji szkoły. Gmina odwołała się więc do ministerstwa edukacji, które podzieliło stanowisko kuratora. Samorząd nie dał za wygraną. Zaskarżył opinię ministerstwa do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił oba wcześniejsze postanowienia. 
 
13 czerwca 2022 roku WSA wydał wyrok, w którym stwierdził, że kurator oświaty nie miał podstaw prawnych do odmowy wydania pozytywnej opinii w sprawie zamiaru likwidacji szkoły w Gościejewicach.
 
Radni czekali więc z podjęciem uchwały o likwidacji na ponowne wydanie opinii przez kuratorium. Instytucja ta nie przesłała jednak przed 1 września swojego stanowiska gminie, więc w ostatni dzień wakacji głosowano zmianę uchwały z 26 marca 2021 r. w sprawie zamiaru likwidacji. Datę zakończenia działalności przez placówkę w Gościejewicach przesunięto na koniec sierpnia 2023 roku.

Odpowiedź z kuratorium przyszła po wielu miesiącach oczekiwania - 11 grudnia 2022 r. I znów zawierała negatywną opinię na temat planowanej likwidacji, a argumenty były niemal takie same jak w poprzednim dokumencie. 
 

Gmina Bojanowo kolejny raz odwołuje się do sądu 

Gmina złożyła więc zażalenie do ministerstwa edukacji. Odpowiedź przyszła w minionym tygodniu. Jak się dowiedzieliśmy, minister ponownie utrzymał w mocy stanowisko kuratorium. Co na to władze Bojanowa?

- Kolejny raz złożyliśmy odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, celem udowodnienia legalności i prawidłowości procedury, którą przeprowadziliśmy - przekazuje burnistrz Maciej Dubiel.
Kiedy i jaką odpowiedź samorząd otrzyma oraz, czy faktycznie uda się zamknąć szkołę z końcem tego roku szkolnego - nie wiadomo. Do tematu na portalu wrócimy.
 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE