Reklama

Kończysz sezon prac w ogrodzie? Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć

Opublikowano:
Autor:

Kończysz sezon prac w ogrodzie? Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Po zakończeniu sezonu warto zadbać o narzędzia wykorzystywane do prac w ogrodzie. Należy je najpierw dobrze wyczyścić, a potem zakonserwować i przenieść do pomieszczenia, w którym przechowamy je przez zimę.

Wilgotna ziemia, soki roślinne i resztki nawozów znajdujące się na powierzchni narzędzi ogrodniczych sprzyjają korozji metalu, dlatego tak ważne jest wyczyszczenie wszystkich narzędzi ogrodniczych. Szpadle, łopatki do przesadzania roślin, motyki i grabie wystarczy umyć wodą, z wykorzystaniem np. myjki ciśnieniowej i zostawić do wyschnięcia. Dlatego też najlepiej robić to w słoneczny i ciepły dzień.

Narzędzia, które w czasie pracy się tępią - jak szpadle i motyki, warto pod koniec sezonu naostrzyć - najszybciej przy użyciu szlifierki. Po takim zabiegu metalowe powierzchnie trzeba zabezpieczyć przed korozją. Wystarczy przetrzeć je szmatką nasączoną olejem - może być nawet jadalnym.

Z kolei narzędzia ostre, jak sekatory, nożyce do trawy i żywopłotów, a także wszelkiego rodzaju piły - po oczyszczeniu - wilgotną szmatką i osuszeniu, dobrze jest przetrzeć je denaturatem. To doskonały sposób na usunięcie zarodników grzybów, bakterii i wirusów, które powodują liczne choroby roślin. Ruchome części tnące warto spryskać preparat WD-40, który nie tylko będzie pełnić funkcję smaru, ale i ochroni przed rdzą.

Zapewne każdy ogrodnik na swoim wyposażeniu ma opryskiwacz. Przed zimą wszystkie tego typu urządzenia trzeba opróżnić, dokładnie umyć i wysuszyć. Myjąc takie urządzenia musimy pamiętać, by przez kilkadziesiąt sekund przez dyszę rozpylać wodę, żeby pozbyć się oprysku.

Swoją uwagę powinniśmy też skupić jesienią na donicach i innych pojemnikach, w których były uprawiane rośliny sezonowe. Wszystkie trzeba opróżnić z ziemi (można ją wyrzucić na kompost), oczyścić szczotką i umyć w wodzie z dodatkiem detergentu. Żeby pozbyć się mikroorganizmów chorobotwórczych - jeśli to możliwe umyć je gorącą wodą pod ciśnieniem.

Nie zapominajmy również o meblach ogrodowych. Te, które można należy po oczyszczeniu i wysuszeniu schować. Złożone leżaki z powodzeniem można owinąć streczem lub zapakować w duże worki foliowe. Z kolei, drewniane meble warto zabezpieczyć środkiem konserwującym - np. lakierobejcą.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE