Konferencję otworzył i prowadził Zbigniew Gajewski - jeden z kandydatów na radnego powiatego. Jako pierwsza głos zabrała posłanka Karolina Pawliczak.
- Z panem posłem jeździmy po całym naszym regionie, wspierając oczywiście naszych kandydatów na prezydentów, burmistrzów, wójtów, do rady miast i powiatów - to wszystko jest niezwykle ważne, dlatego że mamy kolejny ważny krok naszego marszu do zwycięstwa. Mówimy oczywiście o wyborach samorządowych. To musi być kontynuacja 15 października. Udało nam się bardzo dużo. To jest coś, co musimy pielęgnować - zaczęła posłanka.
Spotkanie z mediami miało głównie dotyczyć młodego pokolenia, o którym także wspominała posłanka Pawliczak.
- Bardzo sie cieszę, że jest taka świetna drużyna młodych ludzi, nowych twarzy, nowej i świeżej energii, bo to jest wszystko bardzo potrzebne. Mamy kandydata na burmistrza - to jest też bardzo istotne, że są tutaj ludzie doświadczeni, którzy mogą swoje doświadczenie przekazać młodzieży - dodała posłanka.
Kilka słów o polityce ogólnokrajowej
Mimo że głównym tematem konferencji była młodzież, zarówno poseł Jarosław Urbaniak, jak i posłanka Karolina Pawliczak nie mogli przegapić okazji do przekazania kilku słów o polityce ogólnokrajowej. Padły zatem deklaracje rozliczania ośmioletnich rządów Prawa i Sprawiedliwości, czy informacja o wpływających do Polski pieniądzach z Krajowego Planu Odbudowy.
- Tak jak obiecaliśmy 15 października, realizujemy konsekwentnie nasze założenia, począwszy od rozliczenia tego, co było złe przez ostatnie dwie kadencje PiS-u, bo trzeba to bardzo wyraźnie podkreślić, że pracy przed nami mnóstwo i właściwie każdy dzień - proszę mi wierzyć - przynosi nowe rozczarowanie, wyliczać można w nieskończoność, ale pozwolę sobie wymienić kilka najważniejszych, czyli aferę kopertową, aferę respiratorową, oczywiście Ostrołękę nieszczęsną, również nierozliczoną, jeśli chodzi o budowę bloku elektroenergetycznego i oczywiście cały fundusz sprawiedliwości - wyliczała Karolina Pawliczak.
Karolina Pawliczak jest jednym z członków komisji ds. rozliczeń rządów Prawa i Sprawiedliwości pod kierownictwem Romana Giertycha. Jak sama przyznaje - pracy jest bardzo dużo.
Poseł Jarosław Urbaniak zaznaczył, że tak jak 15 października doszło do "porządków na pierwszym piętrze domu", tak w wyborach samorządowych trzeba "posprzątać parter".
- Trochę się czasy zmieniają, szczególnie w samorządzie. Już w Bojanowie (chwilę przed spotkaniem odbyła sie tam konferencja kandydata na burmistrza Bojanowa Waldemara Czerwińskiego - dop. red.) mówiłem, że oprócz pierwszego piętra, trzeba też posprzątać parter. To nie będzie tak, jak przez ostatnie pisowskie 8 lat, że pojawia się jakiś kartonik albo kawałek plastiku z kwotą, którą nie wiadomo kiedy rozliczyć, jak długo rozliczyć i co z tego będzie - zaczął poseł Urbaniak. - Teraz nie potrzebujemy takich, którzy są świetni w wazelinie, w jeżdżeniu do Warszawy do ministrów pisowskich, posłów pisowskich, tylko potrzebujemy samorządowców, którzy są sprawni, którzy umieją skutecznie działać, szybko pieniądze wykorzystać i je rozliczyć - dodał poseł.
Rawicz. Głos młodych
W imieniu młodego pokolenia startującego w wyborach samorządowych z list KO głos zabrały Beata Pałka - Szydło, kandydatka do sejmu w wyborach parlamentarnych, a teraz kandydatka do rady powiatu oraz Klaudia Góźdź - kandydatka do rady gminy Rawicz.
- Bardzo się cieszę, że coraz więcej młodych ludzi chce brać udział w wyborach samorządowych, ponieważ potrzeba świeżej krwi, nowej energii i nowych pomysłów i pokazuje to też, że młodzi chcą mieć wpływ na to, co dzieje się wokół nich. Mam nadzieję, że nasza aktywność pociągnie kolejnych młodych ludzi, którzy będą chcieli włączyć się w życie publiczne, które jest bardzo ważne i mam nadzieję, że jako młodzi, będziemy działać wspólnie na rzecz tego, aby w powiecie i w gminie młodzi ludzie chcieli mieszkać, żyć i zakładać rodzinę - mówiła kandydatka do rady powiatu.
Swoje zdanie wyraziła także Klaudia Góźdź.
- Gmina Rawicz jest nieszczególnie przyjazna dla młodych ludzi - brakuje tutaj perspektyw, zarówno na rozwój osobisty, jak i zawodowy. Spora część osób, decydująca się na studia, nie jest zainteresowana powrotem do Rawicza, ale to nie jest jedyny problem. Uważam też, że Rawicz ma bardzo ubogą ofertę kulturalną - brakuje tutaj chociażby otwartego basenu, kręgielni, czy dyskoteki. Chciałabym, aby młodzi ludzie chcieli tutaj wracać, mając pewność, że będą mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania, dlatego zdecydowałam się kandydować do rady gminy - mówiła Klaudia Góźdź.
Z "młodego pokolenia" do poszczególnych rad startować będą:
rada powiatu:
- Paweł Kląskała (okręg Pakosław)
- Kamila Grembowska (okręg Pakosław)
- Beata Pałka-Szydło (okręg Rawicz)
- Radosław Pruchnik (okręg Rawicz)
- Jakub Siecla (okręg Miejska Górka)
Rada Miejska Gminy Rawicz:
- Jakub Wolny
- Klaudia Góźdź
- Michał Juskowiak
Kandydat na burmistrza wspiera młodych
Piotr Mosiek, który jest kandydatem KO, przypomniał, że od ponad 30 lat pracuje z młodzieżą. Jak wielokrotnie na konferencji powtarzał, głos młodych jest dla niego naprawdę ważny i wierzy, że wybrzmi on jeszcze głośniej niż dotychczas.
- Koleżanki wspomniały o rozmaitych potrzebach, które dostrzegają ze swojej perspektywy. My staramy się jako zespół osób, które wspierają mnie w kandydowaniu, wprowadzać te pomysły w realny kształt programu wyborczego, który za krótką chwilę będziemy powolutku prezentować. Głos młodych ludzi jest fundamentalny, dlatego dla mnie największą radością jest to, że dzisiaj zechcieli zaprosić mnie, żebym mógł uczestniczyć w konferencji wspólnie z nimi. Z mojej strony deklaruję ogromne wsparcie i wsłuchiwanie się w ich realne potrzeby - mówił Piotr Mosiek.