Kwalifikacja wojskowa polega na określeniu zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej oraz wprowadzeniu danych do ewidencji wojskowej. Podlegają jej osoby, które mają obowiązek stawienia się przed komisją oraz ochotników, chcących pełnić dobrowolną służbę wojskową, którzy ukończyli 18 rok życia.
- Kwalifikacji wojskowej nie należy mylić z poborem do armii. Nie wiąże się też z żadnymi obowiązkowymi ćwiczeniami żołnierzy rezerwy - czytamy na stronie wojsko-polskie.pl
Dostaniesz stopień wojskowy
Podczas kwalifikacji osoba wezwana podlega:
- określeniu zdolności do służby wojskowej, opartej o obiektywne przesłanki zdrowotne i polegającej na nadaniu kategorii – od A (zdolny do służby wojskowej) do E (niezdolny)
- wpisaniu do ewidencji wojskowej
- nadaniu stopnia szeregowego
- przeniesieniu do rezerwy pasywnej (chyba, że zadeklaruje chęć odbycia służby)
- wydaniu zaświadczenia
Do kogo przyjdzie wezwanie?
Na kwalifikacje muszą się stawić:
- mężczyźni, którzy w tym roku kończą 19 lat (rocznik 2004)
- kobiety urodzone w latach 1999-2004, które kończą szkoły medyczne, weterynaryjne, psychologiczne, lub ratownictwa medycznego
- mężczyźni roczników 1999-2003, którzy do tej pory nie wzięli udziału w kwalifikacji
- wszyscy, którzy w latach 2021-2022 zostali uznani za czasowo niezdolnych do służby
- wszyscy, którzy zainteresowani są służbą wojskową w wieku 18-60 lat.
Kiedy i gdzie się stawić?
Kwalifikacja wojskowa w powiecie rawickim odbędzie się od 23 maja do 13 czerwca 2023 r w godz. od 6.30 do 15.00.Zostanie przeprowadzona w Rawiczu, w budynku klubu Neptun przy ul. Westerplatte 2.
Co zabrać na kwalifikację?
Podczas kwalifikacji wojskowej należy przedstawić:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
- wymaganą dokumentację medyczną,
- dokument potwierdzający poziom wykształcenia oraz kwalifikacje zawodowe,
- prawo jazdy – jeśli posiada.
Przyjdzie wezwanie na piśmie
Każdy podlegający obowiązkowi stawienia się, otrzyma imienne wezwanie wystawione przez władze gminy. Pisma będą dostarczane co najmniej na tydzień przed rozpoczęciem kwalifikacji. Nawet jeśli ktoś, kto podlega kwalifikacji nie otrzyma lub nie odbierze takiego wezwania, nie zwalnia go to z obowiązku stawienia się przed komisją. Jeśli z jakiś przyczyn nie mogą tego zrobić, muszą o tym powiadomić gminę.
Doprowadzą pod przymusem
W razie nie stawienia się, osoba podlegająca kwalifikacji otrzyma karę grzywny lub zostanie przymusowo doprowadzona przed komisję.