Inwestorem jest spółka Tauron Zielona Energia, która nabyła projekt farmy wiatrowej o mocy docelowej wynoszącej około 190 MW. W fazie budowy znajduje się pięć projektów wiatrowych o łącznej mocy 164 MW, trzy z nich - o łącznej mocy ponad 120 MW - zostaną uruchomione jeszcze w tym roku. Turbiny powstaną w obrębie sołectw: Roszkowo (7), Gostkowo (5), Konary (12), Sobiałkowo (7), Kołaczkowice (9), Dłoń (10).
Całkowity koszt inwestycji wyniesie niemal 2 miliardy złotych. Takiego przedsięwzięcia nie było dotąd w historii powiatu rawickiego.
- Miejska Górka będzie największą inwestycją grupy w odnawialne źródła energii. Zgodnie z założeniami, realizacja całego projektu zakończy się w drugiej połowie 2027 roku – podkreślał we wrześniowym komunikacie prasowym prezes zarządu Tauron Zielona Energia, Artur Kalicki.
Jak poinformował pod koniec stycznia burmistrz Miejskiej Górki - w miejscach, gdzie turbiny zostaną zlokalizowane trwają bardzo intensywne prace ziemne.
- Od początku byliśmy świadomi, że budowa nie będzie polegała na tym, że to śmigłowiec przyniesie turbiny, bezboleśnie zlokalizuje i odleci. To nie tak. Obecnie trwają bardzo intensywne prace zimne. Dziesiątki tysięcy ton minerałów jest przywożonych, bo firma działa intensywnie wykorzystując dobrą pogodę. Spodziewamy się, że pod koniec roku będą montowane pierwsze turbiny. Choć wszyscy o tym wiedzą, mamy pierwsze skargi dotyczące rozjechanych dróg i błota na drogach. Na wszystkie reagujemy i zwracamy uwagę. Musimy być świadomi, że takie zamieszanie w czasie budowy będzie. Główny nasz cel to znaczny wpływ do budżetu gminy i na to liczymy. Przyszły rok może być kierwszym, w którym będziemy mogli dysponować dodatkowymi środkami z tego tytułu - mówił Karol Skrzypczak na styczniowym posiedzeniu rady miejskiej.