reklama
reklama

Mieszkańcy mogą wnosić uwagi odnośnie powstania biometanowni w Chojnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Mieszkańcy mogą wnosić uwagi odnośnie powstania biometanowni w Chojnie - Zdjęcie główne

foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O początku 2022 roku w urzędzie gminy w Pakosławiu toczy się proces związany z wydaniem decyzji w sprawie budowy biometanowni w Chojnie. Nie da się ukryć, że jest to sprawa wywołująca wśród mieszkańców mieszane uczucia. Teraz przyszedł moment, w którym mogą oni wnieść uwagi w tej sprawie.
reklama

Jak tłumaczy Paulina Durczewska z Urzędu Gminy Pakosław, urząd posiada wszystkie wymagane prawem opinie i uzgodnienia instytucji, które muszą się wypowiedzieć na temat inwestycji w procesie jej przygotowywania. Teraz przyszła kolej na udział społeczeństwa w sprawie.

- Mieszkańcy mają możliwość wniesienia uwag - tłumaczy urzędniczka.

Dodaje, że po zamknięciu tego etapu, nastąpi zawiadomienie przed wydaniem decyzji i następnie zostanie wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji.

Mieszkańcu, masz czas do 27 grudnia

Jak podaje urząd, uwagi można wnosić do 27 grudnia 2022 r. W tym czasie można również zapoznać się z całą dokumentacją jaka została zgromadzona w urzędzie. Zainteresowani mają możliwość składania uwag i wniosków w siedzibie Urzędu Gminy Pakosław (ul. Kolejowa 2, 63-920 Pakosław, pokój nr 10).

Mieszkańcy mają obawy

Biometanownia ma powstać w rejonie trzech miejscowości - Podborowa, Chojna i Golejewa. Ich mieszkańcy nie chcą jednak w swoim sąsiedztwie takiej instalacji. W sierpniu sołtysi trzech wsi złożyli w urzędzie gminy petycję w sprawie budowy biometanowni. W dokumencie wnosili o gruntowne rozpatrzenie planowanej inwestycji. Obawiają się szczególnie smrodu, pogorszenia stanu drogi w Podborowie oraz związanego z tym bezpieczeństwa. 

Wójt przypomina

Wójt Piotr Skrzypek w sierpniu przypominał, że zamierzenia władz gminy Pakosław związane z przeznaczeniem terenu na działalność gospodarczą były powszechnie znane przynajmniej od kilku lat. Wielokrotnie informowano o nich także w lokalnych mediach.

Zapewnienia inwestora nie przekonały 

Inwestor - Wielkopolski Hub Biometanowy - na spotkaniu z mieszkańcami w marcu tego roku zapewniał, że zakład będzie bardzo nowoczesny, bezodpadowy, bezodorowy i przyjazny środowisku. Bazą wykorzystywaną do produkcji biometanu mają być rośliny energetyczne, typu sorgo, a także woda. Mimo zapewnień inwestora oraz władz gminy, plany budowy w Chojnie biometanowni nadal wzbudzają spore kontrowersje. 

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama