reklama

Mieszkaniec zaapelował o budowę dróg na "Ptasim Osiedlu" w Dębnie Polskim. „Nasze dzieci chodzą w błocie”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: D. Bela

Mieszkaniec zaapelował o budowę dróg na "Ptasim Osiedlu" w Dębnie Polskim. „Nasze dzieci chodzą w błocie” - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

foto D. Bela

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościO to, kiedy zostaną zbudowane trzy ulice w Dębnie Polskim, zapytał na sesji rady gminy Rawicz Sławomir Owczarz. Argumentował, że dzieci, jak i dorośli - szczególnie po opadach deszczu - chodzą w błocie. Jaką odpowiedź otrzymał?
reklama

Przypomnijmy. W programie wyborczym ówczesnego kandydata na burmistrza Grzegorza Kubika - na lata 2019 - 2023 - pojawiła się zapowiedź budowy dróg w wielu zakątkach miasta i gminy. W programie dla okręgu numer 3 czytamy: remont i budowa nowych dróg na terenach wiejskich, m.in. w Dębnie Polskim (Ptasie Osiedle). W 2018 roku powstała ul. Jastrzębia, a co z sąsiednimi: Kruczą, Sowią i Orlą?

- Inwestycje z programu wyborczego burmistrza są realizowane, choćby w Sierakowie ul. Sadownicza. O nas nie pamięta nikt, choć mieszkamy tu już od wielu lat - ubolewali w 2021 roku mieszkańcy Dębna Polskiego.

Mieszkańcy "Ptasiego Osiedla" w Dębnie Poplskim na budowę dróg czekają kilkadziesiąt lat

Obecna kadencja rady gminy dobiega końca. Ulice: Krucza, Sowia i Orla nie powstały. W sumie, liczą około 400 metrów. Jak podkreślał Sławomir Owczarz, mieszkaniec tzw. Ptasiego Osiedla, ulica, przy której mieszka, ma już 37 lat.

reklama

- Małe porównanie, co dla danej wioski zrobiliście w ostatnich pięciu latach. Dębno ma 1.100 mieszkańców, Masłowo - 1.200, Sierakowo - 1.400. U nas w tej kadencji były zrobione trzy drogi: LZS, Pelikana i Mała - w sumie 400 metrów, ale z budżetu obywatelskiego, poza tym metra drogi nie zrobiliście w tej kadencji. W Masłowie zrobiliście ul. Wrzosową - 620m z budżetu własnego gminy, droga piętnaście lat młodsza jest zrobiona. Teraz robicie remont kapitalny ul. Żniwnej. W Masłowie wychodzi ponad 1.500 metrów dróg, a w Sierakowie - 1800 metrów dróg. Czy my (w Dębnie Polskim - przyp. red.) jesteśmy gorszymi ludźmi, że u nas się dróg nie robi? - pytał Sławomir Owczarz.

Na trzy drogi „Ptasiego Osiedla” potrzeba około pół miliona złotych.

reklama

- Nie miałbym problemu, gdyby nie były robione ulice młode, np. ulica Szczęśliwa - (koszt - przyp. red.) prawie 3 mln złotych. Jak się to ma do ulicy, która ma 37 lat w stosunku do ulicy, która ma 15 lat? - zastanawiał się Sławomir Owczarz.

Dodał też, że nie ma sensu wozić tłucznia i sypać w błoto na "Ptasim Osiedlu", bo to rozwiązanie jest nieskuteczne. Równanie drogi na niewiele się zdaje.

Głos samorządowców w sprawie dróg na "Ptasim Osiedlu"

Burmistrz Grzegorz Kubik nie odniósł się do postulatu, który był w jego poprzednim programie wyborczym, wskazując, że zbliżają się kolejne wybory i nie może tego uczynić w urzędzie gminy.

reklama

- Na tej sali temat dróg jest prawie że, co sesję i co komisję. Znalezienie sprawiedliwego - z punktu widzenia mieszkańców drogi, która jeszcze nie została zrobiona - rozwiązania, nie ma. (…) Później, jakby była wykonana państwa ulica, na pana miejscu siedziałby mieszkaniec innej ulicy, która w tym czasie nie była zrobiona. Na tym wybory polegają - skomentował Grzegorz Kubik.

Głos zabrał także przewodniczący rady Marek Przybylski. Stwierdził, że przez ostatnie dwa miesiące działał zespół, składający się z radnego z każdego klubu. Zespół dotarł do wszystkich miejscowości i ulic w gminie.

- Wszystkie drogi, które są do wybudowania i ulice do remontu zostały opisane, skatalogowane - stwierdził Marek Przybylski. - Listy rankingowe zostały opracowane przez zespół radnych na podstawie oględzin w terenie, które uwzględniają: aktualny stan nawierzchni dróg i ulic, gęstość zabudowy, ważność ciągów komunikacyjnych, wiek ulic, posiadaną przez gminę dokumentację projektową. Braliśmy również pod uwagę opinię mieszkańców, reprezentowanych przez sołtysów, (...) którzy sami wskazywali, która ulica jest priorytetem dla danej miejscowości. Przebudowa „Ptasiego Osiedla”, ul. Kruczej, Orlej i Sowiej, jest w harmonogramie. Stwierdziliśmy, że te ulice trzeba zrobić za jednym razem. (Przebudowa - przyp. red.) znalazła się na miejscu piątym. Na miejscu trzecim znalazła się przebudowa ul. Ślusarskiej w Dębnie Polskim. To też nie wynika z „widzimisie”, a z uwag pani sołtys, która jest reprezentantką waszego środowiska. (…) Ten harmonogram jest ustalony rzetelnie, wszyscy się na to zgodzili. Chcielibyśmy wybudować wszystkie drogi, ale nie jesteśmy w stanie. Stworzyliśmy harmonogram i myślę, że kolejna rada i burmistrz - będą tej kolejności pilnowali - dopowiedział.

reklama

Ptasie Osiedle” w Dębnie Polskim za dwa lata?

Przewodniczący rady stwierdził także, że szansa na budowę dróg Sowiej, Orlej i Kruczej to kwestia około dwóch lat. Sprawę skomentował także radny Mariusz Suchanecki, który - jak sam przyznał - wielokrotnie bywał na „Ptasim Osiedlu”. Ostatnio - w minionym tygodniu.

- Są tam miejsca, w których gromadzi się woda, praktycznie basen, w którym można się kąpać - zobrazował Mariusz Suchanecki. Ocenił także harmonogramy budowy dróg w innych gminach. - Są bardziej precyzyjne, jeżeli chodzi o zapisy w formie uchwały - stwierdził, dodając, że przed nowymi radnymi będzie stało wyzwanie przedstawienia mieszkańcom, dlaczego te, a nie inne drogi zostały wskazane w uchwale do wykonania w pierwszej kolejności.

Do słów Mariusza Suchaneckiego odniósł się Marek Przybylski. Stwierdził, że także widział uchwały przyjęte w innych gminach. Dlaczego zatem z większej precyzji zrezygnowano w Rawiczu?

- W wielu gminach są bardziej szczegółowe uchwały, wskaźnikami się operuje - zgodził się Marek Przybylski. - Zrobiłem symulację na podstawie jednej gminy, która właśnie takim wskaźnikiem operuje. Pan Owczarz dzisiaj by miał pretensje, bo nie byłby wśród tej piętnastki, gdybyśmy te wskaźniki zastosowali. Życie przynosi bardzo różne rozwiązania. (…) Te wskaźniki nie do końca są miarodajne i odzwierciedlają rzeczywistość - skomentował.

Ripostował Sławomir Owczarz.

- Gdyby nie były robione drogi dużo młodsze z budżetu własnego gminy, to by nas tu nie było. Rozumiem, że harmonogram musi istnieć, ale jasny i przejrzysty - stwierdził, dodając, że dalej będzie zabiegał o przebudowę dróg na "Ptasim Osiedlu". 

Inwestycje drogowe w gminie Rawicz. Co w pierwszej kolejności? 

Projekt uchwały w sprawie planu przebudowy i budowy dróg w gminie został zaopiniowany pozytywnie podczas wspólnego posiedzenia komisji rady miejskiej. W dwóch załącznikach przedstawiono po 15 ulic i dróg - osobno dla miasta i gminy Rawicz.

Uchwała ustala listy rankingowe do zrealizowania inwestycji drogowych w mieście Rawicz i sołectwach gminy Rawicz na drogach, których właścicielem jest gmina. (...) Inwestycje zostaną ujęte w kolejnych budżetach rocznych inwestycji drogowych. Podjęcie uchwały ustala kolejność realizacji inwestycji drogowych, które zostaną objęte w kolejnych budżetach rocznych inwestycji drogowych i nie powoduje dodatkowych skutków finansowych - czytamy w uzasadnieniu uchwały. 

Za przyjęciem uchwały było 20 radnych. Wstrzymał się Jacek Hajnce. 

Plan budowy, przebudowy i remontu dróg - miasto Rawicz

1. Przebudowa ul. Grota Roweckiego + ewentualny odcinek ul. Kadeckiej przy szpitalu

2. Przebudowa ul. Spokojnej wraz z przebudową skrzyżowania na rondo przy zbiegu ulic: Spokojnej, Wały Józefa Poniatowskiego, Wały Tadeusza Kościuszki

3. Przebudowa Rynku Sarnowskiego oraz ul. ks. Spychalskiego

4. Przebudowa ul. Myśliwskiej wraz z łącznikiem ul. Cepurskiego

5. Przebudowa ul. Piłsudskiego (brakujący odcinek łącznika z ul. 11-go Listopada)

6. Przebudowa deptaków - ul. Wojska Polskiego i ul. 17-go Stycznia

7. Przebudowa ul. Chopina, ul. Piekarska, ul. Strzelecka

8. Przebudowa ul. Wały Tadeusza Kościuszki i Wały Józefa Poniatowskiego (wewnętrzna strona plant)

9. Przebudowa ul. Sucharskiego (odcinek od ul. Rolniczej do ul. Słabego)

10. Przebudowa ul. Piastowskiej

11. Przebudowa ul. Rzeźnickiej

12. Przebudowa ul. Młyńskiej

13. Przebudowa ul. Sportowej

14. Przebudowa ul. Armii Krajowej wraz z przebudową skrzyżowania z drogą powiatową na rondo

15. Przebudowa ul. Kamienistej

Plan budowy, przebudowy i remontu dróg - obszar wiejski

1. Przebudowa ul. Dożynkowej w Sierakowie

2. Przebudowa ul. Żniwnej w Masłowie (odnogi)

3. Przebudowa ul. Ślusarskiej w Dębnie Polskim

4. Przebudowa ul. Piaski w Słupi Kapitulnej (droga wewnętrzna)

5. Przebudowa "Ptasiego Osiedla" - ul. Krucza, ul. Orla, ul. Sowia w Dębnie Polskim

6. Przebudowa drogi od stolarni do Rancha w Zielonej Wsi

7. Przebdowa drogi Załęcze - Borowna

8. Przebudowa ul. Fiołkowej w Folwarku od Rawicza do skrzyżowania z ul. Kołłątaja

9. Ul. Jaśminowa w Masłowie

10. Przebudowa drogi Izbice - Żylice (śladowa)

11. Przebudowa ul. Willowej w Łaszczynie (pierwszy etap)

12. Przebudowa drogi z Szymanowa do Dębna Polskiego (przy ul. Manewrowej - śladowa)

13. Przebudowa ul. Bazowej w Sarnówce (przynajmniej do świetlicy)

14. Przebudowa ul. Zielonej w Sierakowie

15. Przebudowa drogi Dąbrówka - Konarzewo

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama