reklama
reklama

Pamiętają o tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość (FOTO)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Msza święta za ojczyznę, uroczyste wciągniecie flagi na maszt i Apel Poległych - tak wyglądały obchody Święta Niepodległości w Bojanowie.
reklama

Oficjalne uroczystości w Bojanowie rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym. Stamtąd wszyscy przemaszerowali na plac przy remizie, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający 380. rocznicę nadania praw miejskich miastu, 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tam również zamontowano maszt kupiony dzięki udziałowi gminy w rządowym programie "Pod biało-czerwoną".

Burmistrz przypomniał starania Polaków o niepodległość. Dziękował za pomoc udzieloną Ukrainie

Na wydarzeniu obecni byli burmistrzowie, radni gminni i powiatowi, sołtysi, delegacje z miejscowych instytucji, szkół i zakładów pracy, a także strażacy i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z jednostki w Lesznie. Przybyły dzieci z przedszkola im. Misia Uszatka, które z flagami w rękach odśpiewały hymn państwowy.

- Cieszę się, że tak licznie przyjęliście państwo nasze wspólne zaproszenie, czyli duchowieństwa do uczestnictwa we mszy w intencji ojczyzny, a następnie władz samorządowych do udziału w uroczystym apelu - powiedział burmistrz Maciej Dubiel witając gości, wśród których znaleźli się też parlamentarzyści - senator Wojciech Ziemniak i poseł Jan Dziedziczak, a posłowie Grzegorz Rusiecki, Wiesław Szczepański i Andrzej Grzyb wysłali na wydarzenie swoich przedstawicieli. O Bojanowie nie zapomniała także minister Marlena Maląg przekazując okolicznościowy list. Podobnie uczynił także wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. 

Burmistrz Maciej Dubiel w swoim przemówieniu, przypomniał okoliczności, w których 104 lata temu Polska po 123 latach wróciła na mapę polityczną Europy i odzyskała niepodległość. Nie zapomniał jednak o tych, którzy wciąż o nią walczą.

- Niepodległość to niezależność, suwerenność i wolność, ale dla mnie to także szczęśliwi ludzie żyjący w spokoju, dlatego choć dziś mamy swoje święto, trudno jest mi w pełni się cieszyć, gdy kilkaset kilometrów od nas to wszystko jest ludziom odbierane - powiedział, przypominając, że należy ciągle pomagać tym, którym wolność została odebrana. - My - jak żaden inny naród  - wiemy, co oznacza obce panowanie - dodał. Podziękował przy okazji mieszkańcom gminy za każdy akt solidarności z obywatelami Ukrainy.

Uczcili pamięć poległych mieszkańców gminy

Ważnym momentem uroczystości było wciągnięcie flagi na nowy maszt. Następnie delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki pod obeliskiem. Odbył się także Apel Poległych. Odczytano nazwiska mieszkańców gminy poległych w walce o niepodległość, a ich pamięć uczczono minutą ciszy.

- Radujmy się z tego święta, cieszmy się, ale pamiętamy o tych, którzy nam tę wolność przywrócili - apelował senator Wojciech Ziemniak.

Nie zapomnieli o "rogalach marcińskich"

W Bojanowie nie zapomniano także o wielkopolskiej tradycji towarzyszącej Świętu Niepodległości. Wszyscy zostali zaproszeni na kawę i rogale przygotowane przez panie ze stowarzyszenia KLAR w Kawczu i Koło Gospodyń Wiejskich w Golinie Wielkiej. Po południu, z kolei, zaplanowano jeszcze koncert patriotyczny w Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama