Reklama

Najpierw leśniczówka, później bar

Opublikowano: ndz, 13 lut 2022 16:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś nie ma już po nim śladu, ale sporo mieszkańców gminy Miejska Górka wciąż go pamięta. Dzięki ich wspomnieniom i starym fotografiom Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej - w ramach projektu "Wspólnie tworzymy archiwum" przypomina historię dawnego domu Gorszkich.

 Budynek nazywany przez miejscowych „domem Gorszkich” mieścił się na narożniku ulic gen. Świerczewskiego i Broniewskiego - obecnie jest to Plac 700-lecia, czyli przestrzeń między urzędem miejskim a marketem „Biedronka”. Obiekt znajdował się dokładnie tam gdzie dziś znajduje się parking przy magistracie i przebiega główna droga.

Leśniczówka w mieście

Dom stojący frontem w kierunku północnym został wybudowany w II połowie XVII w. jako leśniczówka - dom myśliwski - przez magnacki ród leszczyńskich właścicieli Rydzyny, budowniczych Leszna. W 1738 roku budynek wraz z dobrami miejsko- góreckimi kupił magnacki ród Sułkowskich.

Otoczona fosą

Jak przypomina OKSiAL, ówczesna leśniczówka otoczona była fosą z wodą, której pozostałości - podłużne łukowate stawy o stromych skarpach były zasypywane w latach 20. od południa i latach 70. XX w. od zachodu. Część wschodnią budynku przebudowano na zajazd - oberżę z wozownią i stajnią.

Stamtąd wyruszyli powstańcy

Od 1902 roku oberżę zwaną „Pod Giełdą” dzierżawiła rodzina Gorszkich. Ta nazwa kojarzona jest do dzisiaj, bo miejsce było wtedy punktem bardzo ważnych dla historii gminy i powiatu wydarzeń. Właśnie stamtąd w dniu 6 stycznia 1919 r. wyruszył pierwszy oddział powstańczy - tak rozpoczęło się zbrojne powstanie wielkopolskie przeciwko zaborcy na ziemi rawickiej po 123 latach niewoli.  

Początek orkiestry

W 1920 roku - także w lokalu u Gorszkich - utworzono Orkiestrę Dętą (funkcjonuje do dziś jako Stowarzyszenie Orkiestra Dęta w Miejskiej Górce), która początkowo działała przy Towarzystwie Wojaków i Powstańców. Jej założycielami byli muzycy grający  na zabawach i weselach, m.in. Stanisław Gorszki (syn oberżysty), Walenty Błochowiak, Stefan Sędzik i Jan Maciejewski. 

Pamiątkowa tablica

W 10. rocznicę Powstania Wielkopolskiego, Związek Powstańców i Wojaków w Miejskiej Górce ufundował tablicę pamiątkową „ W tym domu utworzono pierwszy Oddział Powstańców Wielkopolskich który w dniu 6.01.1919 r. wyruszył do walki z Niemcami o oswobodzenie Polski”. Po wkroczeniu wojsk niemieckich do Miejskiej Górki tablica została zniszczona, jej szczątki odnaleziono po zakończeniu II wojny światowej i umieszczono na tym samym miejscu.

Bar i kawiarnia

W 1925 roku rodzina Gorszkich odkupiła oberżę „Pod Giełdą” od spadkobierców „Fundacji Książąt Sułkowskich”. W latach 1960/1970 stała się ona własnością Gminnej  Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Miejskiej Górce i prowadzono tam bar oraz kawiarnię. Miejskogóreczanie do dziś wspominają urządzane tam wesela, a także wizyty z innych okazji. - To były fajne czasy. Po pochodach pierwszomajowych mama zabierała nas na oranżadkę - zaznacza jedna z mieszkanek miasta.

Został obelisk

Dom rodziny Gorszkich  został rozebrany w 1983 roku. Dziś na jego miejscu stoi kamienny  obelisk z orłem i okolicznościową tablicą, odsłonięty w 1984 r., w związku z obchodami jubileuszu 700-lecia lokacji Miejskiej Górki. Co roku w rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego delegacje składają pod nim wiązanki kwiatów i zapalają znicze.

Dachówka z dachu rozebranego obiektu została ponownie wykorzystana i do dziś znajduje się na innych budynku mieszkalnym w mieście.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy