Reklama

Nowe zasady dodatku węglowego. Kolejna poprawka w przepisach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Nowe zasady dodatku węglowego.  Kolejna poprawka w przepisach - Zdjęcie główne

foto adobe stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rząd znów zmienił zasady wsparcia mieszkańców przy zakupie drogiego opału.

Co miesiąc nowe pomysły

Na początku lipca prezydent podpisał ustawę, która miała zagwarantować Polakom węgiel w cenie 996 zł za tonę. Te przepisy okazały się nie do zrealizowania, i niewiele składów zdecydowało się na sprzedaż węgla na warunkach przewidzianych przez rząd. W sierpniu weszła w życie kolejna ustawa, o dodatku węglowym, która wprowadzała jednorazową zapomogę w kwocie 3 tys. zł dla pojedynczego gospodarstwa domowego i jednocześnie kasowała przepisy poprzedniej ustawy.

Gdy gminy zaczęły przyjmować wnioski o zapomogi, okazało się, że przepisy są tak niejasne, że pozwalają starać się o dwie i więcej dopłat, gdy w tym samym lokalu zamieszkuje kilka rodzin. W ustawie pominięto także tych, którzy opalają domy innymi surowcami, jak drewno, pellet czy LPG.

We wrześniu kolejny raz zmieniono przepisy. Nowelizacja wprowadziła zasadę: jeden adres, jeden dodatek. Przyznała dodatki także tym, którzy opalają domy paliwami innymi niż węgiel.

Szybko okazało się, że reguła jeden dodatek na jeden adres jest rażąco niesprawiedliwa w przypadku kiedy pod jednym adresem jest kilka lokali, w których mieszkały odrębne rodziny. 

Listopad przyniósł kolejną zmianę zasad. Teraz rodziny z lokali wielorodzinnych, których wnioski zostały odrzucone mogą je złożyć jeszcze raz.

Od 3 listopada dodatek dla wszystkich rodzin

W nowej ustawie "O zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych" wprowadzono przepis, który pozwala na otrzymanie dopłaty do węgla w wysokości 3000 zł gospodarstwom domowym, które zamieszkują pod jednym adresem.

Najważniejsze zmiany w dodatku węglowym

W skrócie nowa ustawa przewiduje i.in., że:

  • Dodatek przysługuje wszystkim gospodarstwom domowym, nawet gdy zamieszują pod wspólnym adresem
  • Dodatek węglowy może być przyznany, również gdy nie złożyliśmy wniosku, jeśli taka dopłata sie nam należy
  • Jeśli wcześniej odrzucono wniosek z powodu takiego samego adresu zamieszkania, można go złożyć ponownie
  • Dodatek węglowy można otrzymać nawet wtedy, gdy nie zgłosiliśmy pieca do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Gmina powinna przeprowadzić wywiad środowiskowy i sama wpisać go do CEEB.

Kilka dodatków węglowych na jeden adres. Jakie są warunki?

Gmina przyzna dodatek węglowy każdemu gospodarstwu domowemu, które zamieszkuje pod wspólnym adresem po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Gmina ustali, czy rodziny zamieszkują pod tym adresem odrębne lokale i czy korzystają z odrębnych lub wspólnych źródeł ogrzewania.

Można ponownie złożyć odrzucony wniosek

Te gospodarstwa domowe, których wnioski, zgodnie z poprzednią ustawą zostały odrzucone ze względu na wspólny adres, mogą je złożyć jeszcze raz. Zostaną rozpatrzone ponownie, w zgodzie z aktualnymi przepisami.

Dodatek węglowy nawet bez wniosku

Gmina będzie mogła przyznać dodatek węglowy z urzędu. „W przypadku posiadania informacji wskazujących, że osoba, która nie złożyła wniosku o wypłatę dodatku węglowego, spełnia warunki jego przyznania można przeprowadzić wywiad środowiskowy w celu ustalenia prawa do tego dodatku” - zapisano w ustawie.

Uwaga! Dodatku nie dostaniesz, jeśli kupiłeś węgiel z dotacją

Dodatek węglowy nie przysługuje tym gospodarstwom domowym, które zdążyły skorzystać z lipcowej ustawy i kupiły wtedy węgiel z państwową dopłatą po 996 zł za tonę. 

Dodatek nie przepadnie, jeśli kupisz węgiel od gminy

Od kilku dni sprzedażą węgla zajmują się także samorządy. Gminy mogą kupić węgiel po preferencyjnych cenach do 1500 zł za tonę i sprzedawać go mieszkańcom poniżej 2000 zł za tonę. Taki węgiel mogą kupić ci, którzy są uprawnieni do otrzymania dodatku węglowego. Aby "zapisać się" na tańszy węgiel należy wypełnić i złożyć w gminie odpowiedni wniosek. Nabycie opału od gminy nie ma wpływu na wypłatę dodatku węglowego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy