reklama

Oklaski, podziękowania, ale i słodko-gorzkie słowa. Rawia ma nowy zarząd [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZmiany w piłkarskiej Rawii Walbet Rawicz. Prezesem nie jest już Michał Rejek. Nie wyraził on również zgody na to, by trafić do nowego zarządu.
reklama

 
Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze odbyło się w czwartek (23 listopada) w budynku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rawiczu. Poprowadził je Marcin Depkowski, dotychczasowy sekretarz klubu. 

Głos prezesa

W przeszłości Michał Rejek był piłkarzem Rawii. Występował także w barwach Sparty Miejska Górka czy Piasta Kobylin. W 2019 roku wszedł do zarządu Rawii, którego członkowie powierzyli mu funkcję prezesa. Pełnił ją do minionego czwartku.

Michał Rejek podczas zebrania przedstawił sprawozdanie za ostatnie cztery lata. Wskazał, że seniorzy Rawii grają w piątej lidze. Na 28 zawodników, 27 to wychowankowie klubu. Celem drużyny jest utrzymanie w pierwszej dziesiątce piątej ligi. Marzeniem byłby awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Zauważył także, że na stadionie przy ul. Sportowej powstało biuro klubowe, wyremontowane za własne pieniądze Rawii - oprócz łazienki. 
 
Michał Rejek cieszył się, że w ostatnich latach udało się nawiązać współpracę z firmą Walbet, która została sponsorem tytularnym klubu. Firma nie przedłuży co prawda umowy na kolejny rok. Przedstawiciele dotychczasowego zarządu są jednak po rozmowach z innym sponsorem. Czy będzie on w nazwie klubu, mamy przekonać się niebawem.

- Dziękujemy wszystkim, którzy wspomagają klub, starostwu za pomoc finansową, OSiR za współpracę, wszystkim sponsorom osobom tworzącym organizację meczów, trenerom, działaczom, rodzicom i innym osobom, które są życzliwe wobec Rawii Rawicz. Dziękuję dotychczasowemu zarządowi za zaangażowanie w budowę klubu i pracę na jego rzecz w trudnym czasie. Zachęcam osoby chętne do wstąpienia do zarządu - dodał Michał Rejek.

Starosta i wiceburmistrz o liście otwartym

O tym, jak wyglądała współpraca z klubem, mówili samorządowcy obecni na sali łącznika OSiR. Rozpoczął starosta Adam Sperzyński.

reklama

- Chciałem podziękować członkom zarządu za współpracę. Powiat rawicki nie jest nie wiadomo jak bogatym samorządem. Zawsze staraliśmy się kluby wspierać, nie tylko piłkarskie, ale też inne - przyznał.

Dodał, że przed nowym zarządem dużo wyzwań. Życzył powodzenia władzom klubu. Nawiązał też do listu otwartego (publikujemy gp poniżej). Władze Rawii chciałyby budowy nowego stadionu z nawierzchnią syntetyczną przy ul. Sportowej lub na „Nowym Poligonie”.

- Możemy porozmawiać o budowie stadionu i o innych tematach. Nigdy nie jesteśmy zamknięci na takie propozycje. Oczywiście, jest kwestia listu otwartego. Czeka nas to wyzwanie. Na pewno boisko z nawierzchnią (syntetyczną - przyp. red.) by się przydało. (...) Deklaruję, niezależnie od tego, kto będzie prezesem, że zawsze można się skontaktować i przyjść porozmawiać, służymy pomocą - dodał. 
Głos zabrał także wiceburmistrz Paweł Szybaj.

- Nie lubię pozostawiać niektórych sytuacji niedomówionych - przyznał. - Chciałbym podziękować za współpracę z zarządem Rawii Rawicz. Jesteśmy otwarci na współpracę nowego zarządu, ale naprawdę na współpracę i spotkania, żeby ktoś chciał z nami rozmawiać, żeby ktoś potrafił zrozumieć trudną sytuację budżetową, jaka spotkała nie tylko budżet gminy Rawicz, ale wszystkie samorządy. Dobrze wiecie, że nie tylko w Rawiczu były cięcia na kulturę fizyczną. Był okres pandemii i wojny. Bardzo duże środki (były wydawane - przyp. red.) na energię, ogrzewanie i inne media, które trzeba były opłacić. To nie były wzrosty rzędu 10-20%, ale trzy-czterokrotnie stawki rosły. Jako gmina Rawicz jesteśmy dla was. Ta współpraca nie układa się jednak tak, jak się powinna układać. To dla mnie bardzo przykre. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że piłkarski klub Rawia Rawicz jest mi najbliższy z wszystkich stowarzyszeń i klubów. Nawet dzisiaj, podziękowania były dla starosty i innych, słowa „gmina Rawicz” nie padły. Padł tylko OSiR. Celowo słuchałem. (…) Dofinansowaliśmy wam galę, były fotografie innych, gmina Rawicz się nie pojawiła. Mi na tym nie zależy, bo jesteśmy dla was, ale widzimy pomijanie nas. Hasła niektórych waszych działaczy, że z nami nie można rozmawiać i trzeba poczekać do kwietnia... Czekajcie, przyjdą następni, myślę, że pomogą i będzie lepiej. (...) Deklarujemy, że kwota dofinansowania w przyszłym roku będzie dużo wyższa niż w roku obecnym, tylko trzeba rozmawiać. Nie rozumiem jednak takiego podejścia, że budowa stadionu z płytą sztuczną to jest środek na całe zło - skomentował. 
Samorządowiec wskazał, m.in. że Śląsk Wrocław na takim obiekcie jak rawicki Orlik certyfikował trzy drużyny. Ubolewał, że spotkań z prezesem Rawii w trakcie ostatnich czterech latach nie było. Wiceburmistrzowi przerwał Michał Rejek.

- Mówi pan, że nie było współpracy. Ja pana nigdy nie obraziłem. (…) Byłem na radzie sportu. Pan Knop (prezes klubu żużlowego - przyp. red.) wchodził drzwiami i oknami, wyzywał. Reprezentowaliście go, szło z nim wszystko załatwić - ponad 200 tys. (otrzymał - przyp. red.) na bandy, a my, co mamy od was? Niech mi pan powie? 64 tys. zł. Czasu nie miałem, by do was przyjść. Musiałem latać z wszystkim, co się dało - twierdził Michał Rejek.
Dotychczasowy sternik klubu, a później także Marcin Depkowski, przeprosił za brak podziękowań dla gminy w trakcie jego wcześniejszej wypowiedzi. 
 
Paweł Szybaj wskazał także, że w planach gminy jest inwestycja sportowa.
 
- Będziemy budować boisko treningowe obok stadionu - ze sztuczną murawą, doświetlone o wymiarach 80x 43-44m, być może trochę dłuższe. Jako boisko treningowe - świetna sprawa. Co do boiska, o którym mówicie od dłuższego czasu, jeżeli uda się pozyskać środki na sfinansowanie takiego boiska, to też jesteśmy na to otwarci, jeśli będą takie możliwości. Możliwości pozyskania pieniędzy, te które podajecie, są niemożliwe. Fajnie się mówi, że tutaj lub tutaj są środki do zabrania, to nie takie łatwe, jak się państwu wydaje. Jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych, mamy bardzo dobrze wyszkolonych ludzi, którzy potrafią je pozyskiwać. Gdy taka możliwość będzie, to przystąpimy. Pisaliście państwo, że za 7-8 mln zł chcecie wybudować boisko, trybuny, szatnie, itd. To jest kwota razy dwa, na dzień dobry - powiedział wiceburmistrz. 

Nowe władze Klubu Piłkarskiego Rawia Rawicz

Po wystąpieniach nadszedł czas głosowań. Michał Rejek i Marcin Depkowski zadeklarowali, że do nowego zarządu nie wstąpią. Zgodę wyraziło siedem osób. W skład nowego zarządu weszli: Robert Zimny, Krzysztof Nowicki, Marcin Stochaj, Mariusz Ratajczak, Jakub Kwieciński, Hubert Szymczak oraz Stanisław Przybylski. Działacze spośród siebie wybiorą, m.in. prezesa klubu, a także osoby na inne funkcje. Nie stało się to bowiem w trakcie walnego zebrania. 

reklama

- Myślę, że wybory nowego prezesa odbędą się na najbliższym posiedzeniu zarządu. Ten klub na pewno będzie działał i będziemy sławić rawicką piłkę. Uważam, że stać na trochę wyższy poziom - powiedział Stanisław Przybylski. 

Podziękował także Michałowi Rejkowi za ostatnie lata pracy na rzecz Rawii oraz gminie, Muzeum Ziemi Rawickiej i Domowi Kultury za pomoc przy organizacji 100-lecia klubu. Stanisław Przybylski zagwarantował także współpracę zarządu, m.in. z trenerami w klubie.

W trakcie Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego delegaci wybrali także komisję rewizyjną. W jej skład weszli: Tomasz Organistka, Sławomir Wendzonka, Marcin Depkowski i Marek Nowicki.

List Otwarty Klubu Piłkarskiego Rawia Walbet Rawicz dotyczący budowy pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej z nawierzchnią syntetyczną.

Niniejszym listem chcemy zwrócić uwagę na duże ograniczenia w realizacji głównych celów klubów piłkarskich, które bezpośrednio związane są z brakiem infrastruktury do prowadzenia szkolenia w okresie jesienno-zimowym. Wskazując te ograniczenia, jednocześnie przedstawiamy możliwości ich rozwiązania oraz korzyści płynące z realizacji tego projektu. Poniżej przedstawiamy wykaz problemów, które napotykamy w naszej codziennej działalności, a które można by rozwiązać dzięki wzbogaceniu infrastruktury sportowej naszego miasta o pełnowymiarowe, oświetlone boisko piłkarskie z nawierzchnią syntetyczną.

Główne ograniczenia:
W okresie jesienno zimowym /od października do marca, okres 4-5 miesięcy !!!/:

- regularne zmniejszanie ilości zajęć z uwagi na trudności z rezerwacją hal sportowych oraz rezerwacji boiska przy SP nr 1,
- odwoływanie zajęć w przypadku wyłączenia z eksploatacji któregokolwiek z obiektów /brak wolnych terminów w pozostałych obiektach/,  
- przez kilka miesięcy w roku, trening piłkarski dla drużyn piłki siedmio, dziewięcio i jedenastoosobowej, prowadzony jest w niespecyficznych dla tej dyscypliny sportowej warunkach /małe przestrzenie, małe bramki, podłoże/,
- organizowanie zajęć na zmniejszonych przestrzeniach, co powoduje bałagan organizacyjny, uniemożliwia właściwą komunikację z podopiecznymi oraz zmniejsza skuteczność szkolenia,
- regularne wyłączanie z eksploatacji od grudnia do marca boiska przy ulicy Sportowej 13 /duże koszty renowacji boiska w przypadku normalnej eksploatacji w tym okresie/,
- regularne wyłączanie z eksploatacji od grudnia do marca boiska przy ulicy Spokojnej 1 /duże koszty renowacji boiska w przypadku normalnej eksploatacji w tym okresie/.
- co prawda, oba powyższe obiekty dysponują oświetleniem, lecz z uwagi na kilkunastoletnią eksploatację nie jest ono w pełni sprawne. Ich stan techniczny nie zapewnia optymalnych warunków do prowadzenia treningów/.

Powtarzający się od wielu lat problem niedoborów w zakresie odpowiedniej infrastruktury do prowadzenia działalności Klubu spowodował, że środowisko piłkarskie w naszym mieście czuje się pod tym względem dyskryminowane. Tylko tutaj przez kilka miesięcy każdego roku występuje problem permanentnego funkcjonowania w warunkach niedoborów infrastrukturalnych. Brak warunków do prowadzenia szkolenia piłkarskiego uniemożliwia rozwój KP Rawia Rawicz, zmniejsza szanse skutecznej rywalizacji z innymi ośrodkami oraz ogranicza skuteczność naszych oddziaływań we wszystkich obszarach. Równocześnie, konsekwencją wieloletniego braku ciągłości szkolenia w okresie jesienno-zimowym jest znaczne ograniczenie możliwości rozwoju naszych najbardziej utalentowanych jednostek, a także powstawanie zagrożeń związanych z utratą motywacji dzieci do uprawiania spotru. Co roku w naszym mieście dochodzi do żenujących sytuacji, w których przedstawiciele klubów, szkółek piłkarskich oraz chętnych do korzystania z obiektów przedstawicieli zakładów pracy rywalizują o wolne terminy. Ta sytuacja od wielu lat antagonizuje środowisko. Czy taka sytuacja ma być normą ? 

Głównym celem podejmowanych przez KP Rawia Walbet Rawicz działań, jest:
- zwiększających poziom sprawności fizycznej uczestników szkolenia piłkarskiego, 
- upowszechnianie dobrych praktyk poprzez promowanie prozdrowotnych zachowań dzieci i młodzieży,              
- przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym (w tym nadwadze i otyłości)
- promowanie społecznych, wychowawczych i edukacyjnych wartości sportu,
- pomoc w rozwoju sportowym najbardziej utalentowanych jednostek.

Klub może skutecznie realizować wyżej wymienione zadania posiadając odpowiednie zasoby ludzkie /trenerzy, działacze, aktywni rodzice/, zasoby finansowe /dotacje, składki rodziców, wsparcie sponsorów/ oraz odpowiednie warunki infrastrukturalne /miejsce prowadzenia działalności, które nie ogranicza realizacji powyższych celów/.                                                                                                                             
Jeśli chodzi o dwa pierwsze zasoby, to można jednoznacznie stwierdzić, że KP Rawia Walbet Rawicz w szybkim tempie zwiększa swój potencjał. Nie brakuje pasjonatów zarówno wśród kadry zarządzającej Klubem, jak również wśród kadry trenerskiej. Regularnie podnosimy kompetencje trenerów, którzy w celu utrzymania lub podniesienia licencji trenerskich, są zobligowani do systematycznego udziału w szkoleniach i kursokonferencjach - /zgodnie z wymogami PZPN/. Duża grupa rodziców jest mocno zaangażowana w codzienną działalność akademii, wspierając ją w aspekcie finansowym i organizacyjnym. Niestety, największe problemy napotykamy w obszarze niedostatecznej infrastruktury sportowej. Każdego roku w okresie jesienno-zimowym występują ograniczenia zaburzające działalność Klubu. Zajęcia są często odwoływane, przekładane czy skracane. Ta sytuacja negatywnie wpływa na jakość naszych działań oraz powoduje zaburzenia ciągłości prowadzonych procesów. W sytuacji, kiedy z roku na rok wzrasta liczba uczestników naszych oddziaływań /ze 100 dzieci w siedmiu drużynach w roku 2018, do 250 w czternastu drużynach w roku 2023/, nie jest obecnie możliwe skuteczne koordynowanie rozkładu zajęć bez konieczności wprowadzania dużych ograniczeń. Poniższa tabela obrazuje, z jakim zakresem oddziaływań mamy do czynienia. Tylko w roku 2022, Klub zorganizował i przeprowadził ponad dwa tysiące działań /dokładnie 2023 działania/.

Kolejnym argumentem wspierającym budowę boiska jest fakt, że powiat rawicki nie dysponuje pełnowymiarowym, oświetlonym boiskiem do piłki nożnej z nawierzchnią syntetyczną. Funkcjonuje tutaj sześć klubów piłkarskich: Rawia Rawicz, Sarnowianka Sarnowa, Ruch Bojanowo, Sparta Miejska Górka, Adwaniec Pakosław oraz Orla Jutrosin. Wszystkie kluby posiadają drużyny seniorskie oraz juniorskie /piłka jedenastoosobowa/. Wszystkie kluby w celu przygotowania zespołów do rozgrywek rundy wiosennej wynajmują boiska ze sztuczną nawierzchnią. Każdego roku, tych meczów kontrolnych jest około 30-35. Orientacyjny koszt rozegrania w okresie zimowym jednego meczu kontrolnego z dojazdem, to około 1.000 zł. Tym samym, tylko w tym okresie koszty dojazdów oraz wynajęcia boisk sięgają co roku kwoty od 30.000 do 35.000 zł. Można oczywiście rozgrywać w tym okresie mecze na własnych boiskach z nawierzchnią naturalną, ale one są wówczas wyłączane z eksploatacji, ponieważ koszty ich renowacji po okresie zimowym byłyby ogromne.

Nie chcemy tylko narzekać, w kolejnym poście zaprezentujemy rozwiązanie, które jest w stanie wyeliminować problem, z którym boryka się Klub oraz przedstawimy korzyści płynące z budowy i posiadania nowoczesnego, pełnowymiarowego  boiska z oświetleniem i nawierzchnią syntetyczną w okresie jesienno-zimowym. Przedstawimy również zakres inwestycji, jej wartość, finansowanie oraz propozycję lokalizacji. 

reklama

(...)
                                                                                                                                                                                                                                            
Celem budowy nowoczesnego, pełnowymiarowego boiska z oświetleniem i nawierzchnią syntetyczną jest stworzenie w okresie jesienno-zimowym optymalnych warunków do uprawiania piłki nożnej w KP Rawia Rawicz oraz ułatwienie funkcjonowania okolicznych klubów piłkarskich w tym okresie. Realizacja tego projektu spowoduje przede wszystkim:
- możliwość przeprowadzania treningów wszystkich sekcji młodzieżowych Klubu przez cały rok, w warunkach specyficznych dla tej dyscypliny sportowej, 
- przeniesienie szkolenia w okresie jesienno-zimowym dla drużyn piłki dziewięcioosobowej oraz jedenastoosobowej na nowy obiekt rozwiąże problem dostępności do hal sportowych pozostałych kategorii wiekowych naszego Klubu oraz innych szkółek piłkarskich funkcjonujących w Rawiczu,
- odciążenie hal sportowych dzięki przeniesieniu szkolenia na nowy obiekt stworzy warunki do zwiększenia zakresu działalności innych dyscyplin sportowych w tych miejscach,
- rozwiąże problemy wszystkim klubów powiatu rawickiego z rozgrywaniem meczów kontrolnych w okresie jesienno-zimowym. Konsekwencją będą duże oszczędności finansowe dla tych klubów,
- stworzy warunki do organizacji dużych imprez piłkarskich /cykliczne turnieje poszczególnych kategorii wiekowych itd./,
- dzięki ciągłości prowadzonego szkolenia zwiększy się konkurencyjność Klubu, szybciej rozwijać się będą najbardziej utalentowane jednostki,
- powstanie możliwość odpłatnego wynajmowania obiektu, co znacznie zmniejszy koszty jego utrzymania,
- stworzy warunki do aktywnego spędzania czasu wolnego dla niezrzeszonych sympatyków piłki nożnej, drużyn oldboy, itd.
- we wszystkich klubach powiatu znacznie zmniejszą się koszty renowacji boisk po okresie jesienno-zimowym.
- stworzy możliwości do spełnienia warunków przystąpienia KP RAWIA Rawicz do Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN. Dzięki temu Klub będzie miał możliwość pozyskania środków finansowych.

Certyfikowane szkółki piłkarskie otrzymują dofinansowanie, które mogą przeznaczać na:
• realizację zajęć edukacyjnych,
• podwyższanie kwalifikacji trenerów,
• wynagrodzenie trenerów, 
• zakup sprzętu sportowego,
• ubezpieczenia zawodników i trenerów,
• organizacja obozów sportowych,
• organizację i udział w turniejach.

Zakres inwestycji

Zagospodarowanie terenu obejmuje budowę następujących obiektów: pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej o nawierzchni z trawy syntetycznej – całkowita powierzchnia 75m.x115m (wraz ze strefami bezpiecznymi), piętrowego budynku z 6 szatniami, pomieszczeniami gospodarczymi oraz zapleczem /siłownia, sala edukacyjno-konferencyjna/, oświetlenia boiska /6 masztów/, instalacji nawadniania wraz ze zraszaczami, ogrodzenia /piłkochwyty wokół boiska/, kabin zawodników rezerwowych, stanowiska spikera, tablicy świetlnej, instalacji nagłośnienia, trybuny dla kibiców i monitoringu.                                                                                                                                                      

Koszty inwestycji

Szacunkowy koszt budowy podobnych inwestycji realizowanych w 2022 i 2023 roku, to kwota około 7-8 milionów złotych. Gmina na realizację tego zadania może uzyskać wsparcie ze środków EFRR i EFS w ramach funkcjonowania Gminnego Programu Rewitalizacji, środków MSiT oraz innych programów regionalnych. Proces przygotowania i realizacji inwestycji rozłożony jest w czasie, co umożliwia rozłożenie udziału środków własnych na kilka lat.

Propozycje lokalizacji inwestycji

  • Obiekty przy ulicy Sportowej 1, gdzie mieści się obecna siedziba Klubu /optymalna/,
  • Obszar inwestycji „Nowy Poligon”, gdzie możliwa będzie w przyszłości rozbudowa infrastruktury sportowej, rekreacyjnej i hotelowej /opcjonalnie/. 
Ze sportowym pozdrowieniem 
Zarząd i sztab trenerski KP Rawia Walbet Rawicz i Akademii Piłkarskiej Młoda Rawia.




Grafika: 2x Rawia Rawicz

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama