Reklama

Petycja rodziców w sprawie szkoły w Gościejewicach nie trafi pod obrady rady miejskiej. Dlaczego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Bojanowo (archiwum)

Petycja rodziców w sprawie szkoły w Gościejewicach nie trafi pod obrady rady miejskiej. Dlaczego? - Zdjęcie główne

foto Gmina Bojanowo (archiwum)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminie Bojanowo nie widać końca sprawy związanej z planowaną przez samorząd likwidacją Szkoły Podstawowej w Gościejewicach. Na ostatnim posiedzeniu Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Bojanowie zajęła się pismem, które rodzice walczący w obronie placówki złożyli w listopadzie minionego roku.

Jedną z najbardziej omawianych - i to od wielu miesięcy - spraw w gminie Bojanowo jest likwidacja podstawówki w Gościejewicach. Samorząd podjął taką decyzję ze względów ekonomicznych i demograficznych, nie zgadzają się z nią jednak rodzice dzieci oraz mieszkańcy obwodu szkolnego. 

Procedura związana z zamknięciem szkoły wciąż trwa, bo gmina czeka na ponowną opinię ministerstwa, a ci, którym zależy na pozostawieniu placówki wciąż starają się zmienić bieg wydarzeń. Rozmawają z radnymi, uczestniczą w posiedzeniach rady i komisjach oświatowych, a kilka miesięcy temu skierowali do władz petycję.

Uzbierali 1.309 podpisów pod petycją w obronie szkoły w Gościejewicach

W listopadzie 2022 roku na posiedzeniu rady miejskiej, choć w programie obrad nie było żadnej uchwały związanej z placówką w Gościejewicach, zjawiła się spora grupa rodziców, by wręczyć władzom petycję w sprawie zaniechania przez urząd działań zmierzających do likwidacji szkoły. 

Zaproponowana przez nas inicjatywa, polegająca na wdrożeniu działań naprawczych, została zaopiniowana pozytywnie nie tylko przez mieszkańców wiosek, z których dzieci uczęszczają do szkoły, ale przede wszystkim przez mieszkańców gminy. Działania związane ze zbieraniem podpisów pod petycją trwały od 3 do 16 listopada. Zebraliśmy 1.309 podpisów zgromadzonych na 46 stronach  - poinformowała wówczas radnych Agnieszka Sobczyńska, przedstawicielka rodziców.
Petycję złożono w sekretariacie urzędu. Jej autorzy domagali się, aby rada miejska zobowiązała urząd do zaprzestania wszystkich działań zmierzających do likwidacji szkoły w Gościejewicach.

Wniosek mieszkańców odrzucony. Jaki jest tego powód?

Rozpatrzeniem petycji zajęła się Komisja Skarg, Wniosków i Petycji działająca przy Radzie Miejskiej w Bojanowie, która zgodnie z prawem najpierw zajmuje się analizą takich dokumentów, a dopiero w następnej kolejności przekazuje je pod obrady wszystkim radnym. W jej skład wchodzą radni: Jarosław Bartkowiak, Ewa Szczepaniak, Tomasz Wałkiewicz, Waldemar Czerwiński i Dariusz Stachowiak.
 
- Po wysłuchaniu opinii radcy prawnego, członkowie komisji odrzucili złożony wniosek, ponieważ dokument był wadliwy pod względem prawnym. Głos mieszkańców jest dla nas niezwykle ważny, jednak musimy przede wszystkim działać zgodnie z obowiązującymi przepisami i dbać o to, aby stanowiska przyjmowane do realizacji, nie tylko służyły dobru ogólnemu, ale także były prawidłowe pod względem formalnym i skuteczne. W związku z decyzją komisji petycja nie trafi na najbliższe posiedzenie rady miejskiej - taką informację władze gminy przekazały 21 lutego.
Co to oznacza, że dokument był wadliwy pod względem prawnym?
- Pismo było źle skierowane i zgodnie z przepisami o petycjach nie mogło zostać rozpatrzone. Skierowano je do Urzędu Miasta i Gminy w Bojanowie, a to jest cały zespół ludzi i budynek i nie ma możliwości prawnych, by działać w tym zakresie. Organem, który może podejmować decyzje w sprawie szkoły jest burmistrz i rada miejska. Gdybyśmy z tego powodu nie odrzucili skargi na tym etapie, na pewno zrobiłby to wojewoda - w przypadku, gdy rada podjęłaby uchwałę w tej sprawie - wyjaśnia radny Jarosław Bartkowiak, przewodniczący komisji.
Jak mówi, rodzicom, którzy brali udział w komisji, od razu wytłumaczono powód tej decyzji i przekazano informację, że petycja musi być skierowana do konkretnej osoby lub organu. Autorzy pisma mają otrzymać odpowiedź pisemną.
 
Mieszkańcy nie chcą kolejny raz składać petycji. Czy zrobi to rada rodziców? Na razie nie wiadomo.
 
 
 
 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE