W 2022 r. egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w maju. Jest to termin główny. Można go też zdawać w terminie dodatkowym - w czerwcu.
Egzamin ósmoklasisty. Stres i emocje
Odwiedziliśmy uczniów szkoły podstawowej w Masłowie. Tam do egzaminu przystąpiło 21 uczniów. Zapytani, czy czują duży stres przed sprawdzianem, kiwają głowami na potwierdzenie. Dyrektora szkoły pytamy, w jaki sposób nauczyciele pomagają wychowankom poradzić sobie ze zdenerwowaniem przed tym pierwszym w życiu egzaminem.
Przede wszystkim nie wprowadzamy żadnej paniki, wręcz uspokajamy. Jakieś efekty to przynosi, ponieważ widziałem po ich minach, że zestresowani nie są, napiszą na pewno dobrze - mówi Ryszard Preuss.
Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać
Egzaminu ośmioklasisty nie można nie zdać, ponieważ nie ma żadnego ustalonego minimum punktów do zaliczenia. Jego wynik nie wpływa na stopnie na świadectwie. Warunkiem ukończenia szkoły jest już samo przystąpienie do sprawdzianu. Wyniki egzaminu kończącego podstawówkę służą przede wszystkim do celów statystycznych. Określają też poziom wykształcenia ogólnego uczniów danej placówki, a więc w pewien sposób oceniają pracę kadry nauczycielskiej. Natomiast, co bardzo istotne - dobry wynik ze sprawdzianu zwiększa szanse ucznia na dostanie się do wymarzonej szkoły średniej.
Ile trwa egzamin ósmoklasisty?
Pierwszego dnia przeprowadzany jest egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut. Drugiego dnia z matematyki, który trwa 100 minut, a trzeciego przez 90 minut z języka obcego nowożytnego. Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (5 minut).
Trzy dni przerwy w nauce ze względu na egzamin ósmoklasisty
Podczas trwania egzaminów ósmoklasistów, pozostali uczniowie nie mają lekcji. Przez trzy dni w szkole nie odbywa się nauka. Co w takim razie z napiętym programem nauczania?Dyrektor Preuss uspokaja, że czas przerwy na egzamin jest z góry przewidziany w programie nauczania na dany rok.
Jakie przedmioty obejmuje egzamin ósmoklasisty?
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej i obejmuje następujące przedmioty:
- język polski
- matematykę
- język obcy nowożytny.
- angielskiego,
- francuskiego,
- hiszpańskiego,
- niemieckiego,
- rosyjskiego,
- ukraińskiego,
- włoskiego.
Kiedy odbywają się egaminy ósmoklasisty?
W terminie głównym
- język polski - 24 maja (wtorek) - godz. 9.00
- matematyka - 25 maja (środa) - godz. 9.00
- język obcy nowożytny - 26 maja (czwartek) - godz. 9.00
- język polski - 13 czerwca (poniedziałek) - godz. 9.00
- matematyka - 14 czerwca (wtorek) - godz. 9.00
- język obcy nowożytny - 15 czerwca (środa) - godz. 9.00
Kto może skorzystać z terminu dodatkowego na egzamininie ósmoklasisty?
Z tej możliwości mogą skorzystać uczniowie, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym. Dotyczy to również tych, którzy przerwali lub którym przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych). Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym może przystąpić także uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów. Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym zdający przystępuje w szkole, której jest uczniem lub słuchaczem.
Kiedy będą znane wyniki egzaminów ósmoklasisty?
Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty ustalono na 1 lipca. Szkoły mają otrzymać wyniki, zaświadczenia i informacje do 7 lipca. Dzień później powinno się odbyć wydawanie dokumentów uczniom, którzy muszą je załączyć do podania o przyjęcie do szkoły średniej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.