reklama
reklama

Jak odróżnić wtyka od dziobika?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Coraz więcej mieszkańców Rawicza, ale także sąsiednich miejscowości, zauważa na swoich oknach zgraje dziwnych "robali", które rzekomo po rozduszeniu śmierdzą. Co to może być? Czy są niebezpieczne dla człowieka? O opinię poprosiliśmy specjalistę.
reklama

Wiosna przypomniała sobie o nas i zaczęło robić się ciepło. Jakby nie było, w swoim indywidualnym tempie, przyroda budzi się z zimowego letargu. I nagle, w wielu miejscach w Rawiczu oraz okolicach, na szybach można zaobserwować małe, ciemnobrązowe "robale", które licznymi grupami siadają na naszych oknach. Wzbudza to niepokój u niektórych osób. W sieci pojawiają się tezy jakoby był to "wtyk amerykański".  

Spokojnie, to tylko... dziobik

Sebastian Pilichowski, dr nauk przyrodniczych, nauczyciel Zespołu Szkół Przyrodniczo-Technicznych CKU w Bojanowie, który prowadzi blog "Żywa Edukacja" na podstawie przesłanego mu zdjęcia stwierdził, że widoczny na nim owad nie wygląda na typowanego wtyka

- Owszem pluskwiak. Być może to dziobik brzozowiec - wyjaśnia nasz specjalista. 

"Plagi" są w przyrodzie naturalne

Przyrodnik wskazuje, że jest to chyba czwarta wiosna z rzędu, gdy słyszy o pladze. Przypomina, że w przyrodzie zachodzą zmiany i takie zjawiska są naturalne.

- Jednego roku będzie dużo jakiegoś gatunku, bo ostatnie lata mu akurat sprzyjały. To mógł być brak drapieżnika, dobre warunki klimatyczne itd. - tłumaczy.

Zauważa, że dla ludzi, którzy tak drastycznie się odseparowali od środowiska i przyrody, każde masowe pojawienie się jakiegoś stworzenia wywołuje coś na kształt paniki, niepokoju.

- Od kilku lat dostaję podobne pytania, a to o ćmę bukszpanową, trzy lata z rzędu o wtyka amerykańskiego, co najmniej dwa lata z rzędu o skupieńca lipowego - opowiada nasz ekspert.

Zmiany w przyrodzie

Jak zauważa Sebastian Pilichowski, czasem są to gatunki obce, "zawleczone", a czasem migrujące wraz ze zmianami klimatu.

- Skupieniec przywędrował. Mamy także w Polsce coraz więcej modliszek zwyczajnych, przypuszczalnie na skutek cieplejszych zim - modliszki u nas były, ale nie tak liczne. Zresztą, swoją pierwszą, na żywo, widziałem rok temu w Rawiczu właśnie - przekazał.

Podkreśla, że to samo działo się w latach 90. z naszym największym pająkiem krzyżakiem, tygrzykiem paskowanym, który obecnie już nie jest pod ochroną, a obecny jest już jakiś czas w Skandynawii.

Wykażmy zrozumienie

Zdarza się, że te i inne pluskwiaki zimują w domu i potem wiosną - niespodzianka - jest ich bardzo dużo. Przyrodnik zauważa, że, w jego opinii, ludzie w Wielkopolsce mają taką mocną potrzebę zwalczania owadów, co wcale nie jest konieczne

- Wystarczy otworzyć okno, wyzbierać, wypuścić. Zabić to zawsze łatwizna, pokaz siły, wyższości - przekonuje.

Dodaje, że owady będą się bronić właśnie przez wydzielanie nieprzyjemnego zapachu.

Wtyków nie chcemy

Mimo swojej pasji i zrozumienia dla przyrody, Sebastian Pilichowski poleca jednak, dla odmiany, wtyki amerykańskie likwidować, gdyż to gatunek inwazyjny, który ma się u nas coraz lepiej. Ale jak je rozróżnić? Jak tłumaczy przyrodnik, wtyk jest większy, bardziej podłużny i może wydawać się bardziej patyczakowaty.

Jak podkreśla, są to tylko dwa gatunki z mnóstwa w naszej faunie, więc przy dostępie do informacji w internecie, najlepiej będzie najpierw rzucić na nie okiem.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama