Reklama

Policjanci rozpoczęli akcję "Świeć przykładem". Zachęcają do noszenia odblasków

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Lubuska Policja

Policjanci rozpoczęli akcję "Świeć przykładem". Zachęcają do noszenia odblasków - Zdjęcie główne

foto Lubuska Policja

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Noszenie odblasków ma ogromne znaczenie jesienią czy zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła, a także opady deszczu czy śniegu nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Policjanci zachęcają do zakładania kamizelek odblaskowych, breloczków czy opasek.

Reklama

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu stosuje się do tego przepisu, wprowadzonego w 2014 roku. Niestety, są też osoby, które narażają swoje życie.

Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości kilkudziesięciu metrów. Natomiast, pieszy z elementami odblaskowymi staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Odblaski działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła.

Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego - apelują policjanci.

Przypominają także, że piesi, idąc po poboczu lub po jezdni, są zobowiązani do poruszania się lewą stroną drogi.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE