Reklama

Poseł zapytał ministra o rondo w Sarnówce. Odpowiedź nie pozostawia złudzeń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: D. Bela (archiwum)

Poseł zapytał ministra o rondo w Sarnówce. Odpowiedź nie pozostawia złudzeń - Zdjęcie główne

Skrzyżowanie w Sarnówce | foto D. Bela (archiwum)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Poseł Jan Dziedziczak skierował interpelację do ministerstwa infrastruktury. Zapytał o możliwość budowy ronda w Sarnówce - u zbiegu krajowej "36-tki" z drogami powiatowymi. W środę parlamentarzysta otrzymał odpowiedź.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, kierując pytanie do resortu infrastruktury, powołał się na zdanie burmistrza Grzegorza Kubika. 

W opinii włodarza plany budowy sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu są niezasadne i tylko budowa ronda pomoże usprawnić ruch i poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu. Ponadto z przekazanych mi informacji wynika, że właścicielka pobliskiej działki, jest gotowa sprzedać swoją własność wraz z budynkiem, co stanowi istotną informację przy wyborze rozwiązań projektowych na przedmiotowym skrzyżowaniu - zaznacza poseł. 

Jan Dziedziczak w piśmie przypomniał także, że w Smolicach - również przy drodze krajowej nr 36 - powstały dwa ronda, a w pobliżu znajduje się market. Po przebudowie skrzyżowań jest tam bezpieczniej. 

Rondo w Sarnówce. Co na to ministerstwo?

Odpowiedzi posłowi Janowi Dziedziczakowi udzielił Rafał Weber, sekretarz stanu w resorcie infrastruktury. Zauważył, że poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego jest jednym z priorytetów rządu.

W związku z tym, w Ministerstwie Infrastruktury został opracowany projekt odrębnego programu dedykowanego poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego - Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024, który 23 lutego 2021 r. został przyjęty przez Radę Ministrów - przyznał Rafał Weber.

Przypomniał, że głównym celem programu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych będących w zarządzie GDDKiA, a jego założenia uwzględniają w sposób szczególny obszar poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu.

Skrzyżowanie w Sarnówce. Będą światła

Sekretarz stanu w resorcie infrastruktury w żaden sposób nie skomentował propozycji budowy ronda jako najlepszego rozwiązania. Z odpowiedzi wynika jednak, że zmiany na skrzyżowaniu zajdą.

Przebudowa skrzyżowania DK 36 z dp5502P i dp5532P wraz z budową 2 lewoskrętów i sygnalizacji świetlnej w m. Sarnówka znalazła się na liście zadań przewidzianych do realizacji w ramach PBID - podsumowuje Rafał Weber. 

Terminu realizacji tego zadania w Sarnówce sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury nie przedstawił.

Światła w Sarnówce. Co na to Jan Dziedziczak?

Jak się dowiedzieliśmy, odpowiedź sekretarza stanu w resorcie infrastruktury nie usatysfacjonowała Jana Dziedziczaka.

Oczywiście, dobrze, że mamy zapewnienie, że inwestycja jest wpisana w  plany i będzie w przyszłości realizowana, niemniej chodziło nam o przedstawienie zasadności budowy ronda, które w ocenie samorządu zdecydowanie ułatwi przejazd komunikacyjny - zauważa poseł z okręgu kalisko-leszczyńskiego. 

Jan Dziedziczak będzie dalej interweniował w GDDKiA, aby zachęcić do rozmów na temat budowy ronda.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE