Reklama

Poszukają złóż gazu w gminach Pakosław i Jutrosin

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Udostępnione przez Geofizyka Toruń S.A.

Poszukają złóż gazu w gminach Pakosław i Jutrosin - Zdjęcie główne

Takimi wozami będą prowadzone badania metodą sejsmiczną. | foto Udostępnione przez Geofizyka Toruń S.A.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W październiku rozpoczną się badania geofizyczne, których zadaniem jest odnalezienie złóż gazu. Obejmą dwie gminy powiecie rawickim - Pakosław oraz Jutrosin.

Reklama

Jak ustaliliśmy, badania geofizyczne, na zlecenie PGNiG przeprowadzi Geofizyka Toruń S.A. Będą one prowadzone od października do końca listopada 2022r. i obejmą gminę Pakosław oraz Jutrosin. Przeprowadzane będą metodą sejsmiczną.

Poszukają gazu w gminach Pakosław i Jutrosin

Sprawę potwierdza Maciej Stawinoga, rzecznik prasowy Spółki Geofizyka Toruń S.A.. Wyjaśnia, że firma zamierza przeprowadzić badania geofizyczne metodą sejsmiczną w województwie wielkopolskim, w gminach Pakosław, Jutrosin i Zduny oraz w województwie dolnośląskim, w gminach Cieszków i Milicz.

Celem prac jest rozpoznanie struktur geologicznych związanych z występowaniem złóż gazu ziemnego - informuje. 

Poszukiania gazu w okolicach Pakosława i Jutrosina będą prowadzone metodą sejsmiczną 

Rzecznik Geofizyki Toruń S.A. wyjaśnia, że badania sejsmiczne są bezinwazyjnymi pomiarami geofizycznymi dla rozpoznania geologicznej budowy Ziemi, stosowanymi powszechnie na całym świecie. Wykonuje się je dla celów poszukiwawczych, jak również naukowo - badawczych.

Prace sejsmiczne wykonywane przez Geofizykę Toruń S.A. polegają na wysyłaniu w głąb ziemi fal sejsmicznych wytwarzanych za pomocą specjalnych pojazdów. Fale odbijają się od głębokich warstw geologicznych i są rejestrowane za pomocą czujników rozmieszczonych na powierzchni ziemi - wyjaśnia Maciej Stawinoga.

Dodaje, że pomiar czasu upływającego od wysłania fali do jej powrotu na powierzchnię, po odpowiedniej obróbce komputerowej i interpretacji uzyskanych danych, pozwala rozpoznać i opisać budowę geologiczną badanego rejonu.

W dużym uproszczeniu przypomina to lekarskie badanie USG - przekazuje rzecznik.

Podkreśla, że badania geofizyczne są całkowicie bezinwazyjne, nieszkodliwe dla człowieka, zwierząt i budynków, a pomiary prowadzi się w bezpiecznych odległościach od wszelkiej infrastruktury.

Firma szukająca złóż gazu spisuje porozumienia z właścicielami działek z gmin Pakosław i Jutrosin

Jak zapewnia Maciej Stawinoga, przed rozpoczęciem właściwych prac geofizycznych przedstawiciele Geofizyki Toruń kontaktują się z właścicielami poszczególnych nieruchomości, na których planowane są przejazdy specjalistycznych maszyn lub tymczasowa instalacja czujników. Przedstawiają planowany zakres prac oraz spisują stosowne porozumienia. Prace prowadzone będą na około 26 tysiącach działek.

Nie będą wykonywane żadne wykopy i nie będzie ingerencji w istniejącą infrastrukturę techniczną - zaznacza rzecznik.

Co jeśli złoża gazu okażą się znaczne? 

Co w przypadku, kiedy okaże się, że złoża są znaczne, a surowiec dobrej jakości? Czy przewidywana jest eksploatacja? Rzecznik Geofizyki Toruń S. A. tłumaczy, że samo wykonanie badań geofizycznych nie pozwala jednoznacznie rozstrzygnąć, czy na badanym terenie znajdują się złoża węglowodorów. Dopiero po analizie uzyskanych informacji o wgłębnej budowie geologicznej, podejmowane będą decyzje w zakresie ewentualnych dalszych prac poszukiwawczych, w tym np. wierceń.

Jedynie pozytywny wynik wiercenia pozwala stwierdzić, że na danym obszarze występuje złoże gazu -  zaznacza Maciej Stawinoga.

Wyjaśnia, że konieczne jest jednak przeprowadzenie testu produkcyjnego, aby ocenić, czy eksploatacja tych zasobów ma uzasadnienie ekonomiczne.

W przypadku pozytywnego rezultatu, zostaje opracowany plan zagospodarowania złoża, którego realizacja ma na celu uruchomienie eksploatacji zasobów - podsumował rzecznik. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy