Reklama

Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje do rolników

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje do rolników - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawiczu w związku ze zbliżającym się okresem prac na polach, zwraca się z prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wykonywania prac polowych w związku z ryzykiem przeniesienia wirusa afrykańskiego pomoru świń do gospodarstwa.

Reklama

Dominika Kmet, Powiatowy Lekarz Weterynarii  w Rawiczu, przypomina, że prowadzenie prac na polach uprawnych zwiększa niebezpieczeństwo przeniesienia choroby do gospodarstwa za pośrednictwem maszyn rolniczych oraz osób je obsługujących.

W gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną hodowcy powinni więc zadbać w szczególny sposób o utrzymywanie świń w gospodarstwie w sposób wykluczający kontakt ze zwierzętami wolno żyjącymi i ze zwierzętami domowymi. Nie wolno także karmić świń paszą nie zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących.

Bezwzględnie należy wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami do gospodarstwa, w którym są utrzymywane świnie i wyjściami z tego gospodarstwa oraz przed wejściami do budynków lub pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, i wyjściami z tych budynków lub pomieszczeń, przy czym szerokość wyłożonych mat powinna być nie mniejsza niż szerokość danego wejścia lub wyjścia, a długość - nie mniejsza niż 1 m. Co oczywiste, istotne jest też utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego!

- Należy pamiętać, że przejazd przez matę może nie zagwarantować pełnej dezynfekcji, dlatego przed wjazdem na teren gospodarstwa należy skutecznie oczyścić pojazd, można też zdezynfekować go przy użyciu opryskiwacza ręcznego. Ważne jest aby maszyny rolnicze nie znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie z budynkami, w których utrzymywane są świnie - podkreśla Dominika Kmet.

Lekarz weterynarii dodaje, że obowiązkowe jest także stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń, przed rozpoczęciem tych czynności, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia. Trzeba też pamiętać o bieżącym oczyszczaniu i odkażaniu narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanego do obsługi świń (tylko i wyłącznie świń).

- Przypominam też o uniemożliwieniu osobom postronnym wchodzenia do budynków, w których są utrzymywane świnie - apeluje Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Jest też bezwzględny zakaz:

  • Karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącymi z obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, chyba że tę zielonkę lub to ziarno poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa afrykańskiego pomoru świń lub składowano w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej przez 30 dni przed ich podaniem świniom.
  • Wykorzystywania w pomieszczeniach, w których są utrzymywane świnie, słomy na ściółkę dla zwierząt pochodzącej z obszaru objętego ograniczeniami lub obszaru zagrożenia, chyba że tę słomę poddano obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa afrykańskiego pomoru świń lub składowano w miejscu niedostępnym dla dzików co najmniej przez 90 dni przed jej wykorzystaniem.
Przypomnijmy, że powiat rawicki, od grudnia 2022 r., jest w różowej strefie ograniczeń związanych z epidemią ASF. Według odpowiednich przepisów jedyną różnicą między wześniejszą strefą czerwoną a różową, którą odczują hodowcy trzody, jest zmniejszenie liczby obowiązkowych kontroli w gospodarstwach. W strefie różowej spadnie z minimum 4 do  minimum 2 kontroli w roku, chociaż może ich być więcej, jeśli taką decyzję podejmie inspekcja weterynaryjna.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE