W uroczystej odprawie brali udział strażacy zawodowi na czele ze st. bryg. Tomaszem Wiśniewskim, zastępcą komendata wojewódzkiego PSP, samorządowcy, przedstawiciele innych służb mundurowych, zaproszeni goście i pracownicy cywilni jednostki.
Rawiccy strażacy podsumowali rok
Jak wynika z opublikowanych danych, rawiccy strażacy wyjeżdżali do akcji 749 razy (o 161 więcej niż w 2023 roku). Oznacza to, że interweniowali średnio ponad dwa razy dziennie. Najwięcej odnotowali miejscowych zagrożeń (w tym wypadków, kolizji czy izolowanych zdarzeń ratownictwa medycznego). Gasili także 104 pożary. 59 alarmów okazało się fałszywych.Czytaj także: Złodzieje chcieli włamać się do remizy OSP Gościejewice
Statystykę przedstawił bryg. Jakub Stryjak, Komendant Powiatowy PSP w Rawiczu.
- Rok temu siedziałem po drugiej stronie mikrofonu. Przez naście lat byłem świadkiem takich prezentacji. Wiem, jak są długie. Będę starał się przedstawić informacje w telegraficznym skrócie, ale nie będzie to proste. Materiału jest dużo - podkreślił na wstępie szef rawickich strażaków zawodowych.
Jak wskazał, stan zatrudnienia w komendzie PSP w Rawiczu wynosi 49 funkcjonariuszy, w tym sześciu oficerów. Średni wiek strażaka to 35 lat. Bryg. Jakub Stryjak wskazał na poczynione inwestycje, m.in. rozbudowę systemu łączności, zakup i montaż węzła cieplnego czy zakup nowoczesnej motopompy oraz fantomów. Szef rawickich strażaków przedstawił także interwencje, w których brali udział ratownicy, podejmowane działania kontrolno-rozpoznawcze, prewencyjne czy kwestię współpracy z jednostkami OSP.
- Trochę się działo - podkreślił wicekomendant wojewódzki PSP, st. bryg. Tomasz Wiśniewski, odnosząc się do sprawozdania bryg. Jakuba Stryjaka. - Miniony rok na terenie województwa wielkopolskiego przyniósł 45.750 interwencji. To wzrost o ponad 4.000 w porównaniu do 2023 roku. Oznacza to, że cały czas nasza służba jest istotna i potrzebna. Przybywa nam zadań, one zostają uregulowane przepisami. Ubiegły rok to ponad 7.600 pożarów, a miejscowych zagrożeń ponad 33.000. Strażą pożarną już od dawien dawna jesteśmy z nazwy. Staliśmy się uniwersalną służbą ratowniczną, bardzo wyspecjalizowaną. Stąd dużo przedsięwzięć edukacyjnych i szkoleniowych. (...) Niepokojące są duże liczby alarmów fałszywych. To ponad 5 tysięcy. Część z nich było w dobrej wierze - podkreślił, zwracając uwagę na monitoringi, system eCall czy awarie czujek tlenku węgla, wynikające m.in. z rozładowywania się baterii.
Za ofiarną służbę i zaangażowanie dziękowali strażakom starosta Adam Sperzyński i prezes Zarządu Odziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Rafał Sołtysiak. Życzyli bezpiecznego powrotu z każdej akcji i bezpiecznej służby. Starosta cieszył się również, że do komendy powiatowej, jak i jednostek OSP, trafiały nowe pojazdy lub nowy sprzęt.
Czytaj także: Kolejne ogólnodostępne AED w gminie Jutrosin
Straż pożarna w Rawiczu. Dane statystyczne
W 9 akcjach na terenie ziemi rawickiej wsparcia udzieliły 43 zastępy z innych powiatów. Częściej to rawiccy strażacy wyjeżdżali poza powiat. Udzielili tzw. pomocy sąsiedzkiej podczas 31 zagrożeń (w roku 2023 - 31), z czego 16 razy na terenie powiatu trzebnickiego, 13 - górowskiego, po 1 na terenie powiatów gostyńskiego i kościańskiego. Dodatkowo, trzech strażaków: mł. asp. Rafał Kupczyk, mł.asp. Krystian Kaczmarek i ogn. Sławomir Zyber, w ramach kompanii specjalnej „Wielkopolska 3” Centralnego Odwodu Operacyjnego prowadziło działania przeciwpowodziowe na terenie powiatów głogowskiego i oławskiego w województwie dolnośląskim.Zastępy jednostek ochrony przeciwpożarowej wyjeżdżały do zdarzenia średnio co 11 godzin i 42 minuty. Średni czas usuwania jednego zdarzenia wyniósł 69 minut. Średni czas dojazdu pierwszego zastępu to 7 minut i 30 sekund.
W powiecie rawickim działa 58 jednostek ochotniczych straży pożarnych. 35 z nich dysponuje samochodami, a 23 - motopompami. Średni wiek pojazdów w OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego to 16 lat, a spoza KSRG - 25 lat.
Grafika: KP PSP Rawicz
103 wnioski o przyznanie świadczenia ratowniczego wpłynęły do Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu w 2024 roku. Po weryfikacji dokonanej przez burmistrza/wójta oraz komendanta powiatowego wszystkie wnioski rozpatrzono pozytywnie, wydając stosowne decyzje.
W minionym roku na terenie powiatu rawickiego w wyniku różnego rodzaju zdarzeń śmierć poniosło 26 osób, a 83 zostały ranne, w tym 9 dzieci.
Czytaj także: Ile interwencji zantotowały załogi karetek w 2024 roku?