Reklama

Poznaliśmy jutrosińskich laureatów "Laurów Powiatu Rawickiego"

Opublikowano:
Autor:

Poznaliśmy jutrosińskich laureatów "Laurów Powiatu Rawickiego" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Od marca czekali na tę galę. Ze wzgledu na koronawirusa impreza jednak odbyć się nie mogła. Romuald Krzyżosiak, burmistrz Jutrosina postanowił dłużej nie czekać i wczoraj wręczył laury zasłużonym mieszkańcom gminy Jutrosin.

W tym roku wyróżniono: Stowarzyszenie Przyjaciół Jutrosińskiego Sportu, Zamiejscowy Oddział Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jutrosinie, Kiosk „U Basi” – Barbara Pawlak oraz Marcin Juskowski i Krystian Kaczmarek – zawodnicy Stihl Timbersports Series.

Kategoria „Filantrop Roku” – Stowarzyszenie Przyjaciół Jutrosińskiego Sportu

Stowarzyszenie Przyjaciół Jutrosińskiego Sportu powstało w lutym 2018 roku. Obecnie liczy 20 członków. Ma na swoim koncie organizację licznych imprez, m.in. „Kopiemy dla Jasia” – amatorski turniej piłki nożnej, „Morsujemy dla Marcelka” – nad zalewem w Jutrosinie, „Morsujemy bo lubimy” – dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,„Gramy dla Helenki” - wsparcie turnieju o Super Puchar Polski w Kopa Sportowego, „Mikołaj dla dzieci” – na zaproszenie dyrektorów szkół i przedszkoli na terenie miasta Jutrosina. jednak sztandarowe imprezy organizowane przez stowarzyszenie to „Jutrosińska Dycha” (impreza biegowa która obejmuje dystans 10 km, cieszy się ogromnym zainteresowaniem zawodników z całej Polski) oraz „Jutrosińska Noc Morsów” (impreza plenerowa nad zalewem w Jutrosinie dla uczestników z całej Polski). Członkowie stowarzyszenia biorą udział  również w licznych zawodach, spotkaniach, wydarzeniach i warsztatach charytatywnych na terenie całego kraju.Jako stowarzyszenie zorganizowało „Jutrosiński rowerRajd”, „Bieg Super Taty” – z okazji Dnia Ojca, koncert Jacka „MEZO” Mejera, wernisaż Arkadiusza Cypriana – artysty malującego ustami, turniej gry dla dzieci „FIFA 19”.

Kategoria „Działacz Społeczny Roku” – Zamiejscowy Oddział Rawickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jutrosinie

Oddział powstał 10 lat temu z inicjatywy Miłosławy i Włodzimierza Jędrkowiaków. Rok akademicki 2010/2011 rozpoczęło 25 osób. Zajęcia praktyczne odbywały się w sekcjach: język angielski, język niemiecki, zajęcia komputerowe i warsztaty kulinarne; oraz w klubach: plastyczny – sprawne ręce, rolniczy, literacki, historyczny – z tradycjami regionu Jutrosińskiego, rekreacji i gimnastyki ruchowej i rowerowej. Działalność uniwersytetu opiera się również na uczestnictwie studentów w wykładach, na których zaproszeni goście prowadzą prelekcje związane ze służbą zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem osób dojrzałych, spotkanie z aktorem i podróżnikiem Tadeuszem Chudeckim, wykłady na temat historii wraz z prezentacją multimedialną. Na Uniwersytecie odbywają się również zajęcia łączące pokolenia. Studenci zaprosili podczas ostatniego Roku Akademickiego dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym na warsztaty sprawne ręce oraz zajęcia z języka niemieckiego i norweskiego, a także na naukę udzielania pierwszej pomocy medycznej. - 10-letnia działalność, pozwoliła uczęszczającej do UTW grupie osób uwierzyć w siebie, podjąć nowe wyzwania, zdobyć nowe doświadczenia i pasje. Wielu studentów to osoby, dla których kontakt z innymi członkami tej grupy umożliwia zwiększenie aktywności, a ta z kolei pozwala na polepszenie kondycji intelektualnej, psychicznej oraz zdrowotnej. Wieści o działaniach podejmowanych przez oddział UTW w Jutrosinie odbijają się echem w lokalnej społeczności, której mieszkańcy mogą i chcą zaopiekować się sobą wzajemnie, a UTW umożliwia im wspólne spędzenie czasu wolnego - mówi Romuald Krzyżosiak. Obecnie w Zamiejscowym oddziale Uniwersytetu w Jutrosinie studiuje 27 studentów. 

Kategoria „Laur Przedsiębiorczości” – Kiosk „U Basi” – Barbara Pawlak

Barbara Pawlak wraz z mężem prowadzą jeden z ostatnich kiosków w powiecie rawickim. Funkcjonuje on od 3 stycznia 2001 roku na jutrosińskim Rynku. Przez pierwsze sześć lat kiosk prowadzony był jako prywatna działalność, później na podstawie umowy ajencyjnej. Pięć lat temu za namową rodziny i klientów zakupiła wraz z mężem własny kiosk i do dnia dzisiejszego prowadzi w nim sprzedaż nie tylko czasopism, wyrobów tytoniowych, ale również rożnego rodzaju asortyment: od artykułów drogeryjnych, spożywczych po artykułu papiernicze. Uśmiechnięta pani z okienka w kiosku przy Rynku w Jutrosinie najbardziej lubi kontakt z ludźmi, codziennie nowe twarze - to daje jej wiele radości i satysfakcji. Jako dobry sprzedawca jest kontaktowa, życzliwa i zawsze pomocna. Niektórzy, zwłaszcza starsi mieszkańcy, będący już na emeryturze, mówią wprost, iż nie wyobrażają sobie poranka bez spaceru do kiosku po najnowsze wydanie ulubionego periodyku. Choć dziś walka o czytelnika toczy się w dużej mierze w internecie, to dla starszych wiernych czytelników liczy się zapach świeżo wydrukowanej gazety. Kupionej w pobliskim kiosku podczas zakupów urozmaiconych zazwyczaj miłą pogawędką z  kioskarką. I niech tak pozostanie… - podkreśla Romuald Krzyżosiak.

Nagroda specjalna – Marcin Juskowski i Krystian Kaczmarek – Stihl Timbersports Series

Marcin Juskowski swoją sportową przygodę rozpoczął w roku 2003. Na pierwszy sukces Marcin Juskowski długo czekać nie musiał. Już w 2006 roku zajął trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski. Potem trzykrotnie zajął 5 lokatę i pięć razy z rzędu zdobył wicemistrzostwo Polski. W roku 2015 pobił drużynowy rekord Europy na zawodach w Poznaniu, a w 2019 roku zajął 4. miejsce drużynowe na imprezie w Pradze. Ostatnim jego znaczącym sukcesem było ustanowienie w XVII Mistrzostwach Polski Strażaków Ochotników STIHL TIMBERSPORTS nowego rekordu świata w konkurencji stock saw. Z kolei Krystian Kaczmarek swoją sportową przygodę rozpoczął w roku 2010. Do tej pory zdobył tytuł, m.in. Mistrza Polski. Należy też do kadry narodowej na Mistrzostwa Świata, z którą w 2011 roku zajął I miejsce podczas Mistrzostw Świata. W 2017 roku w Lillehammer w Norwegii zdobył tytuł drugiego wicemistrza świata. W 2019 roku w Pradze, Polska w składzie z Marcinem i Krystianem zajęła IV miejsce i jednocześnie stała się najlepszą drużyną Europy. - Oprócz rywalizacji na arenie międzynarodowej zapraszani są na pokazy w Polsce, biorą czynny udział w imprezach charytatywnych oraz wspierają własne jednostki OSP - dodaje włodarz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE