Reklama

Profilaktyka ważna w każdym wieku. Zobacz, jakie badania i kiedy powinieneś zrobić

Opublikowano: sob, 21 maj 2022 10:00
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Profilaktyka ważna w każdym wieku. Zobacz, jakie badania i kiedy powinieneś zrobić - Zdjęcie główne

Nie czekajmy z badaniami do pierwszych objawów | foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Profilaktyka ratuje nie tylko zdrowie, ale i życie. Potwierdzi to każdy, kto w porę znalazł się u lekarza. Sprawdźcie, w jakim wieku, jakie badania trzeba koniecznie zrobić.

Nawracający ból głowy, zmęczenie, infekcje - często na te dolegliwości machamy ręką. A to błąd, który może kosztować nawet życie. Wiele chorób atakuje nasz organizm podstępnie. Dopiero nasilone objawy skłaniają nas do wizyty u lekarza, a wówczas choroba może być już w zaawansowana. Pogarszają się więc rokowania. 

Natomiast choroba wykryta we wczesnym stadium może być w stu procentach wyleczalna, a przy schorzeniach - przewlekłych mamy szansę na znaczące spowolnienie ich rozwoju. 

Zatem, badania profilaktyczne powinny być stałym elementem życia każdej dorosłej osoby. Powinniśmy o tym pamiętać, tak samo jak o urodzinach dziecka, wizycie u fryzjera, przeglądzie technicznym samochodu czy zaplanowaniu wakacji. Badania profilaktyczne wykonujemy nie po to, żeby sprawdzić, co nam dolega, ale po to, żeby upewnić się, że jesteśmy zdrowi lub zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium.

Czy na badania profilaktyczne potrzebujemy skierowanie?

Podstawowy pakiet badań profilaktycznych wykonamy bezpłatnie - pod warunkiem, że otrzymamy skierowanie od lekarza rodzinnego albo zadecyduje o tym lekarz specjalista - np. ginekolog.

Musimy jednak wiedzieć, że lekarz nie ma obowiązku skierować nas na badania. Może odmówić, jeśli uzna, że nie ma wskazań. Wówczas możemy się zdecydować na zmianę medyka (w przypadku lekarza rodzinnego, bezpłatnie, możemy to zrobić dwa razy w roku) albo zapłacić za badania.

Warto jednak wiedzieć, że osoby po 40. roku życia mogą wciąż skorzystać z nieodpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS. Wydłużono bowiem okres jego realizacji do 30 czerwca 2022 roku. Badania są przeprowadzane u pacjentów, którzy nie doświadczają objawów chorobowych. Informacje - jak uzyskać skierowanie oraz listę punktów, gdzie można zrobić badania znajdziesz na stronie pacjent.gov.pl - TUTAJ

Jeżeli jednak przyjdzie nam wykonać badania bez skierownia, ile za nie zapłacimy?

 • cena wykonania morfologii: ok. 9 zł,
 • cena wykonania morfologii z wymazem: ok. 13 zł,
 • badanie ogólne moczu: ok. 7 zł,
 • cytologia: ok. 80 zł,
 • badanie lipidogramu: ok. 30 zł,
 • podstawowy pakiet elektrolitowy: ok. 10 zł,
 • badanie PSA: ok. 30 zł,
 • badanie TSH: ok. 30 zł,
 • poziom wapnia i fosforu: ok. 10 zł,
 • badanie kwasu moczowego: od 6 zł,
 • poziomu albuminy: od. 10 zł,
 • badanie kreatyniny: ok. 10 zł.
Bezpłatne badania aorty brzusznej. Gdzie i kiedy je zrobisz w powiecie rawickim?

Badania profilaktyczne dla 20-latków

Każda osoba w przedziale wiekowym 20-30 lat powinna wykonać takie badania, jak morfologia z OB (raz w roku), badanie poziomu glukozy we krwi (osoby zdrowe co 3 lata, osoby z grup ryzyka cukrzycy raz w roku) i badanie ogólne moczu (raz w roku). Kobiety powinny pamiętać o wykonaniu cytologii ginekologicznej w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Badaniem, które również warto wykonywać jest lipidogram, czyli pomiar poziomu wybranych tłuszczów w organizmie, m.in. złego cholesterolu. Osoby zdrowe mogą wykonywać lipidogram raz na 5 lat, natomiast pacjenci w grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych powinni powtarzać je raz do roku lub tak często, jak zaleci lekarz.

Badania profilaktyczne dla 30-latków

Osoby, które ukończyły 30 lat, powinny wykonywać te same badania, co dwudziestolatkowie. W ich przypadku lipidogram zalecany jest także każdego roku, ponieważ ryzyko wysokiego poziomu cholesterolu wzrasta z wiekiem. Trzydziestolatkowie powinni raz na 3 lata wykonywać także badanie poziomu elektrolitów.

Badania profilaktyczne dla 40-latków

Osoby, które ukończyły 40. rok życia, powinny nadal wykonywać badania zalecane dla dwudziesto- i trzydziestolatków. W corocznych badaniach powinny znaleźć się ponadto krew utajona w kale oraz TSH.

W przypadku kobiet po czterdziestce, ważne jest badanie poziomu estradiolu i hormonu FSH, wykonywane co najmniej co 3 lata. Mężczyźni natomiast, powinni zacząć wykonywać przynajmniej raz na 3 lata badanie poziomu PSA (całkowity i wolny).

Badania profilaktyczne dla 50-latków

Większość badań profilaktycznych dla 50-latków i osób starszych powinna być robiona każdego roku. Mężczyznom zalecane jest również coroczne badanie poziomu PSA. Oprócz diagnostyki zalecanej osobom młodszym, każda osoba po pięćdziesiątce powinna każdego roku wykonywać także takie badania, jak:

 • wapń całkowity w surowicy;
 • magnez w surowicy,
 • kwas moczowy w surowicy;
 • albumina w surowicy;
 • kreatynina w surowicy.
(Źródło: PAP Zdrowie, pacjent.gov)

 

 

Artykuł pochodzi z portalu gostynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy