Kwota udzielonego rządowego wsparcia wynosi 3 mln 332 tys zł, a wkład własny - 68 tys. zł. Jak zauważa wójt Piotr Skrzypek, ostateczne koszty przedsięwzięcia będą znane po przetargu.
Projekt i uzgodnienia powstawały w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków - podkreśla włodarz Pakosławia. - Zabudowania gospodarcze są w bardzo złym stanie technicznym i z ekonomicznego punktu widzenia najbardziej racjonalnym rozwiązaniem byłaby rozbiórka bez odtwarzania budowli. Obiekt jest jednak pod nadzorem konserwatorskim, a wykreślenie z rejestru zabytków praktycznie niemożliwe. Zresztą, takie działania były w przeszłości podejmowane, jednak bez pozytywnego rezultatu. Stanowisko konserwatora jest w tym względzie nieprzejednane. Bezsprzecznie wygląd budynku negatywnie wpływa na estetykę otoczenia. Jest to centrum Pakosławia w kompleksie pałacowo-parkowym, w sąsiedztwie ośrodka zdrowia, przedszkola, szkoły. Jedyną szansą na uporządkowanie terenu będzie remont obiektu. Szansa jest teraz unikalna, w żadnym innym programie nie jest wymagany tak niewielki wkład własny. Oczywiście, wiele będzie zależeć od rozstrzygnięć przetargowych
Inwestycja zakłada remont budowlano-konserwatorski zabytkowego przedszkola oraz budynku gospodarczego.
Przedszkole w Pakosławiu i sąsiadujący budynek gospodarczy mają dużą wartość historyczną
Obiekty mają dużą wartość historyczną. Zostały wzniesione w 1906 roku przez osadników, którzy na terenie Pakosławia utworzyli sporą gminę ewangelicką. Wybudowane w sąsiedztwie budynki zostały zagospodarowane na pastorówkę oraz obiekt gospodarczy, w których obecnie konieczny jest remont.Budynki są przykładem zastosowania unikalnej konstrukcji szachulcowej. Po wojnie mieściły się w nich biura urzędu, natomiast od połowy lat 70-tych XX wieku funkcjonuje gminne przedszkole. Samorząd posiada na oba obiekty pozwolenia konserwatorskie i budowalne. Budynek przedszkola, a także gospodarczy mają służyć mieszkańcom gminy.
Jak będzie przebiegać renowacja zabytkowego kompleksu w Pakosławiu?
Renowację kompleksu podzielono na dwie części. Pierwszą będzie remont elewacji i wymiana pokrycia dachowego budynku przedszkola - na nowe z ryflowanej dachówki karpiówki, układanej w koronkę, rozbiórka i odbudowa kominów, impregnacja i naprawa uszkodzonych elementów więźby, drewnianego stropu nad użytkowym poddaszem i widocznej drewnianej konstrukcji okapów oraz kaferków, a także remont elewacji z renowacją okien, okiennic i drewnianego ganka wejściowego. Przeznaczenie budynku nie ulegnie zmianie.W skład drugiej części wchodzi remont konstrukcji budynku gospodarczego (stodoły) z wymianą pokrycia dachowego, dwóch kamiennych stóp fundamentowych na nowe - żelbetowe, rozbiórka części więźby dachowej i jej odbudowa oraz oczyszczenie, wymiana zniszczonych elementów pozostałej części, a także impregnacja całej więźby dachowej, zbicie tynków wewnętrznych, oczyszczenie murów i sklepienia, naprawa zarysowanych i pękniętych nadproży drzwiowych i ceglanych odcinkowych sklepień, wymiana tynków zewnętrznych na nowe wapienno-cementowe, odnowienie stalowych belek stropowych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymiana wrót w stodole na nowe - z wbudowaniem istniejących zawiasów i okuć.
Przewidywany termin zakończenia inwestycji to koniec października 2024 roku.
Braliśmy pod uwagę to, że prace będą szczegółowe i potrwają wiele miesięcy. Myślę, że obędzie się bez utrudnień dla funkcjonowania przedszkola - podsumowuje wójt.