Reklama

Radni wybrali nazwę dla nowej ulicy. Jest polityczna, czy nie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Radni wybrali nazwę dla nowej ulicy. Jest polityczna, czy nie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rawiccy radni zdecydowali o nadaniu nazwy dla nowej ulicy, która prowadzi od dworca PKP i PKS w stronę ulicy Piłsudskiego i ronda Unii Europejskiej. Propozycja, by jej patronami zostali Lech i Maria Kaczyńscy, okazała się kontrowersyjna. Decyzja nie zapadła więc jednomyślnie i została poprzedzona dyskusją.

Wniosek z propozycją nazwy dla ulicy, która prowadzi z ulicy Dworcowej w stronę ronda im. Unii Europejskiej i ulicy Piłsudskiego w Rawiczu złożył do Marka Przybylskiego, przewodniczącego rady miejskiej, radny Jacek Hajnce. W jego ocenie mogłaby ona nosić imię pary prezydenckiej - Marii i Lecha Kaczyńskich, która zginęła tragicznie w katastrofie samolotu 10 kwietnia 2010 roku.

Podjęcie uchwały w tej sprawie odbyło się na posiedzeniu rady miejskiej 25 stycznia 2023r. Głosowanie poprzedziła dyskusja, ponieważ nie wszyscy radni uznali, że jest to dobry pomysł i proponowali, aby ulica została nazwana jednak inaczej.

"Otwieramy puszkę Pandory"

Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał radny Mariusz Suchanecki.

- Pierwsza myśl, jaka mi się nasunęła, to taka, że otwieramy puszkę Pandory. Nad tymi osobami jest obecnie prowadzony dyskurs polityczny, są różne ich oceny. Szanuję wszystkich prezydentów wybranych w wolnej Polsce. Jednak w czasie kampanii wyborczej, która już trwa, sądzę, że podejmując taką decyzję trafimy w zaułek, z którego nie wyjdziemy - zaznaczył.

Jednocześnie poinformował, że klub radnych SamorządniPRA, któremu szefuje, uważa, że najlepszą decyzją jest nazwanie nowej drogi - Dworcową, bo własnie tej ulicy jest ona przedłużeniem. W ich opinii taka nazwa jest neutralna i odpowiednia.

- Nie wiem, kiedy ten czas byłby odpowiedni, czy trzeba odczekać kilka lat?  Budynek urzędu znajduje się przy ul. Piłsudskiego - czyli osoby, która też była politykiem. Wiele mamy nazw od osób sprawujących jakieś funkcje w pańtswie, które też miały swoich przeciwników i zwolenników - przekonywał Jacek Hajnce.

"To jest nazwa polityczna. Głosowanie będzie coming outem radnych"

W dyskusji głos zabrał także radny Karol Białecki, zgadzając się z wypowiedziami Mariusza Suchaneckiego.

- Czasami lepiej nie zrobić czegoś, żeby nie powstało coś następnego. (...) To jest jak z granatnikiem, gdyby go ktoś nie przywiózł, to on by nie wybuchł. (...) Na pewno jednym będzie się to podobać, a jednym nie (...). Nazywanie ulicy, gdzie ma powstać osiedle wielorodzinne i wielkie przedszkole nazwą polityczną, to jest upolitycznienie - przekonywał radny Białecki jednocześnie zastrzegając, że ma szacunek do wszystkich ofiar tej katastrofy, a także do samej pary prezydenckiej. - To będzie coming out (proces samodzielnego ujawniania przed innymi ludźmi własnej, np. orientacji seksualnej) radnych. Po tym głosowaniu będzie wiadomo, kto jest kto - stwierdził jeszcze Karol Białecki.

Jacek Hajnce zapewniał, że nie chciał, aby jego propozycja była odbierana jako polityczna. Utrzymywał, że to nie było jego intencją, a jedynie uhonorowanie tragicznie zmarłego prezydenta i jego żony.

Karol Białecki próbował jeszcze przekonywać radnych do nazwy Dworcowa - przypominając, że w historii Polski byli jeszcze inni prezydenci, którzy zginęli tragicznie, ale ich imieniem nie nazwano ulic w Rawiczu. 

Również Jan Puślecki poinformował, że w rozmowach z mieszkańcami nie spotkał się z ich przychylnością odnośnie proponowanej nazwy. Zgodził się także z kolegą, że jest to decyzja polityczna. 

- Obawiam się, żeby do Rawicza nie przyjeżdżali ludzie i nie uprawiali "religii smoleńskiej". To jest gorący kartofel! - mówił, apelujac do rady o zmianę zdania.

Odezwali się także radni Silnego Regionu - Paweł Jóska oraz Marek Grześkowiak podkreślając, że nie mają problemu z tym, żeby uhonorować parę prezydencką. Przypomnieli też, że są bezpartyjni i nie życzą sobie, aby mówiono, że głosowanie pokaże, czy są z Prawa i Sprawiedliwości, czy nie.

Zaskakująca propozycja radnej Świergockiej

By zakończyć dyskusję, radny Karol Białecki przypomniał, że w katastrofie zginął jeszcze jeden prezydent, o którym się zapomina. Zasugerował, że może dobrym rozwiązaniem byłoby uhonorowanie wszystkich ofiar, z czym zgodził się również radny Jacek Hajnce. 

Przewodniczący Marek Przybylski przypomniał jednak, że procedowanie nazw ulic ma określony przebieg i głosowane będą propozycje nazw zgłoszone przed sesją, czyli: Marii i Lecha Kaczyńskich oraz Dworcowa. Zanim jednak przystąpiono do głosowania, odezwała się radna Aleksandra Świergocka. 

- Para prezydencka ma już swoje ulice w kraju. Ja nie mam nic przeciwko temu - powiedziała.

Marek Przybylski podpowiedział, żeby z taką propozycją wyszła przy nadawaniu nazw kolejnym ulicom. 

- Teraz nie możemy się przerzucać propozycjami, bo nigdy nie dojdziemy do konsensusu - stwierdził przewodniczący rady.

Jak głosowali radni?

W pierwszej kolejności głosowano nad nadaniem ulicy imienia Lecha i Marii Kaczyńskich. I to ona została przyjęta, bo uzyskała bezwzględną liczbę głosów. Drugiej propozycji już nie poddano pod głosowanie.

W podjęciu uchwały o nadaniu ulicy nazwy Lecha i Marii Kaczyńskich wzięło udział 19 z 20 radnych obecnych na sesji. Jan Puślecki w ogóle nie oddał głosu. Jak zdecydowali pozostali?

  • 13 za - Robert Bałuniak, Hanna Górniak, Jacek Hajnce, Beata Niepiekło-Bąk, Elżbieta Dudek, Marek Grześkowiak, Paweł Jóska, Wioletta Niziołek, Beata Rak, Andrzej Walkowiak, Daniel Ciesielski, Janusz Kryś, Marek Przybylski.
  • 5 głosów przeciw - Mariusz Suchanecki, Jacek Gwizdek, Karol Białecki, Tomasz Garbaliński i Krzysztof Domaniecki
  • 1 głos wstrzymujący - Aleksandra Świergocka
Radni byli natomiast jednogłośni, jeśli chodzi o nazwanie nowego ronda przy wjeździe do miasta od strony Wrocławia. Zgodnie uznali, że będzie to Rondo Olimpijczyków. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE