Ekstremalna Droga Krzyżowa to przedsięwzięcie, zapoczątkowane w 2009 roku w środowisku ks. Jacka Stryczka. Pomysł był odpowiedzią na kryzys męskości i kryzys konsumpcjonizmu. EDK nie dogadza, ale wymaga. Proponuje przekraczanie własnych ograniczeń.
W miniony piątek (24.03.2023) uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej spotkali się w parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu. Dla nich została odprawiona - przez proboszcza fary, ks. Wojciecha Prostaka - msza święta o godz. 20.00. Po Eucharystii pątnicy - głównie z Rawicza i okolic - wyruszyli na trasę, która liczyła 33 kilometry.
Wśród uczestników EDK były osoby młode, jak i te w kwiecie wieku. Pielgrzymi szli w odosobnieniu lub małych grupach. W skupieniu i modlitwie nieśli sobie znane intencje, choćby za bliskich, rodzinę czy o pokój na świecie. W ubraniach odblaskowych i z latarkami podążali wytyczoną wcześniej trasą - przez Szymanowo, Słupię Kapitulną, Niemarzyn, Miejską Górkę, Annopol, Żołędnicę i Łaszczyn. Na koniec powrócili do Rawicza. W każdej chwili mogli skorzystać z pomocy opieki medycznej czy strażaków ochotników z Szymanowa.
Jak poinformował ks. Wojciech Prostak, pierwszy uczestnik Ekstremalnej Drogi Krzyżowej dotarł do Rawicza jeszcze w nocy, po sześciu godzinach od rozpoczęcia marszu. Ostatni pątnik powrócił do miasta po dziewięciu godzinach.
W najbliższy piątek (31 marca) odbędzie się Rawicka Droga Krzyżowa. Jej początek zaplanowano w parafii pw. św. Andrzeja Boboli po mszy św. o godz. 18.30. Wierni przejdą ulicami w centrum miasta.