reklama

Rawicz. Otwarcie Ronda Unii Europejskiej. Byli goście, odsłonięcie tablicy i przemówienia [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd 2022 roku samorząd gminy Rawicz prowadzi akcję, w ramach której przy nowo wybudowanych rondach są stawiane tablice informacyjno-edukacyjne. Przybliżają one rawicki kontekst ważnych wydarzeń dla kraju lub zasłużone postaci dla miasta. Od dziś (1.05.2023) tablica stoi także przy Rondzie Unii Europejskiej.
reklama

W oficjalnej uroczystości brali udział parlamentarzyści, marszałek województwa wielkopolskiego, lokalni samorządowcy, księża proboszczowie z dwóch rawickich parafii i goście. Wszyscy spotkali się przy nowo zamontowanej tablicy w okolicy ronda i przy ścieżce pieszo-rowerowej.

Otwarcie Ronda Unii Europejskiej w Rawiczu. Samorządowcy zabrali głos

Marszałek Marek Woźniak przyznał, że, zastanawiając się nad datą 1 maja i chwilą wstąpienia do Unii Europejskiej, ma poczucie, iż Polacy jeszcze nie potrafią świętować tego dnia i tej rocznicy, ale może to wynikać z krótkiego czasu, który minął od wejścia do wspólnoty.

- Jest brak pogłębionej refleksji. Myślę, że ta refleksja przyjdzie z upływem czasu - mówił. - (1 maja 2004 roku - przyp. red.) to dzień, kiedy zrealizowano ogromne marzenia wielu osób, a tak naprawdę pokoleń, które były skazane na życie w systemie, którego nie akceptowały - dodał, wskazując na rolę Solidarności na czele z Lechem Wałęsą, sprzeciwiającą się władzy w czasach PRL-u.

reklama

Marek Woźniak zauważył, że istotną rolę w procesie przemian odegrał kościół. Nie brakowało bowiem krytyków przystąpienia do UE. 

- Przy ogromnym wsparciu kościoła i Jana Pawła II jako autorytetu, który bardzo wyraźnie powiedział: "miejsce Polski jest w Unii Europejskiej", fałszywie płynące głosy o zagrożeniach, zostały znacząco złagodzone - mówił Marek Woźniak. 

Burmistrz Grzegorz Kubik powiedział z kolei, że rolą samorządowców jest reakcja na bieżące wydarzenia. Tak było z budową ronda.

- Był czas, kiedy projektowano tunel i linię kolejową Poznań - Wrocław. Wtedy nie pomyślano o rondzie - mówił burmistrz Grzegorz Kubik.

Dodał, że gdy PKP PLK zgodziła się z propozycją gminy - przy okazji modernizacji linii kolejowej i budowy tunelu do Masłowa - na przebudowę skrzyżowania na rondo, powstała także nowa droga (obecnie ul. Lecha i Marii Kaczyńskich). Trasa służy tym, którzy wyjeżdżają spod dworca kolejowego. Dodał, że w negocjacjach z koleją przychylnych było wiele osób. 

reklama

- Myślę, że efekt jest i, że z ronda będą korzystać mieszkańcy - dopowiedział Grzegorz Kubik. 

Po krótkich przemówieniach, marszałek województwa wraz z burmistrzem dokonali odsłonięcia tablicy. 

Proboszcz fary w Rawiczu: "Potrzeba takiego świadectwa"

Głos zabrał także ks. Wojciech Prostak - proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu. Przyznał, że cieszyły go słowa, wypowiedziane przez Marka Woźniaka.

- Dziękuję za piękne słowa o Janie Pawle II. Potrzeba takiego świadectwa dzisiaj. Niektórzy już zapomnieli o tym, co zrobił - mówił ks. Wojciech Prostak.

Proboszcz fary wraz z proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Boboli poświęcili rondo. Uczynili to obaj, gdyż rondo - po połowie - leży na terenie obu parafii.

reklama

SamorządniPRA złożyli wniosek o nazwę Rondo Unii Europejskiej

Propozycja została złożona przez Mariusza Suchaneckiego z klubu SamorządniPRA w październiku 2021. Nazwę zaakceptowano na sesji rady gminy w maju 2022 roku.

- Jesteśmy usatysfakcjonowani, że marszałek otworzył rondo i odsłonił tablicę. To dla nas bardzo wzruszający moment - przyznał Mariusz Suchanecki. - Rondo Unii Europejskiej jest najdalej na zachód wysuniętym rondem w mieście. 300 lat temu Rawicz miał cztery bramy - na noc zamykane. Później zniszczono mury obronne i Rawicz się otworzył. My się dziś otwieramy również - na północ, południe, wschód i zachód. Jesteśmy nadal otwarci na Unię Europejską. To pewien symbol. Chcemy być Europejczykami i chcemy korzystać z dobrodziejstw, jakie daje UE. Nie tylko tych finansowych, ale także możliwości swobody przepływu osób, towarów, rozwoju gospodarczego czy naukowego. Unia Europejska to nam daje - dopowiedział. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama