Przypomnijmy. Przedstawiciele stowarzyszenia SUM, w styczniu 2025 roku, dostrzegli, że w środkowym stawie (jednym z trzech) w Łaszczynie, na wodzie unosi się piana. Dodatkowo, część ryb była martwa.
- Temat trwa od grudnia - mówili w styczniu przedstawiciele stowarzyszenia. - Smród jest niesamowity. Część ryb pozdychała, część odłowiliśmy. Byli już tu przedstawiciele WIOŚ z Leszna. Pobrali próbki. Nikt nic nie wie, czy ktoś został ukarany. Tak nie może być. Jest tragedia. Mamy zrobić szamba z tych trzech stawów? - dodawali.
W środkowym, jak i sąsiednim stawie (od strony Sarnówki) brakowało tlenu. Dodatkowo, w środkowym stawie zaczął się podnosić poziom wody, dlatego 9 stycznia w Łaszczynie pojawili się strażacy.
Sprawą zajęłi się urzędnicy gminy Rawicz i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Co ustalił WIOŚ?
- 29.11.2024 r. przeprowadzono oględziny wskazanego stawu oraz wykonano pomiary temperatury wody, pH, przewodności elektrycznej właściwej oraz zawartości tlenu. Przeprowadzone badania wykazały za niską zawartość tlenu w wodzie (1,9 mg/l), co mogło być bezpośrednią przyczyną śnięcia ryb. Pozostałe badane parametry takie jak przewodność elektryczna właściwa (344 µs/cm) nie wskazywały na zanieczyszczenie tych wód ściekami bądź działalnością związaną ze stosowaniem nawozów naturalnych takich jak obornik, gnojówka lub gnojowica. W trakcie oględzin stawu stwierdzono wyciek do rowu łączącego się ze stawem różowego płynu z terenu pobliskiej fermy drobiu. W związku z powyższym u prowadzącego fermę przeprowadzono kontrolę interwencyjną. Podczas kontroli ustalono, że do rowu przedostawał się płyn do dezynfekcji z niecki i mat dezynfekujących, które chronią obiekt przed zagrożeniem przenoszenia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na kołach i butach - poinformował portal rawicz24.pl Mirosław Żółtański, kierownik leszczyńskiej delegatury WIOŚ. - Niedochowanie odpowiedniej staranności i doprowadzenie do takiej sytuacji stanowi wykroczenie określone w art. 75 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2023 r., poz. 2119 z późn. zm.) - dodał, wskazując, że sprawa trafi do sądu.
Śnięte ryby w stawie w Łaszczynie. Radny pyta burmistrza Rawicza
Tematem zainteresował się także radny gminy Rawicz, Tomasz Szaroleta (Razem w Powiecie).
- Mieszkańcy zgłaszają liczne przypadki martwych ryb unoszących się na powierzchni wody, co budzi obawy o stan środowiska wodnego oraz ewentualne zagrożenia dla zdrowia publicznego - czytamy w interpelacji radnego Tomasza Szarolety.
Pyta o wyniki badań jakości wody w stawie, podjęte działania mające na celu oczyszczenie zbiornika i zapobieganie podobnym sytuacjom w przyszłości, czy istnieją podejrzenia dotyczące ewentualnego skażenia wody substancjami tosktycznymi lub działalnością człowieka i ewentualne planowane środki zapobiegawcze przez gminę. Na razie, odpowiedzi nie uzyskał.
Do tematu wrócimy.
Czytaj także: Staw w Ostojach w nowej odsłonie