Reklama

Ruszył spis rolny. Policja ostrzega przed oszustami

Opublikowano:
Autor:

Ruszył spis rolny. Policja ostrzega przed oszustami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

1 września ruszył spis rolny. Jeśli rolnik nie zdecyduje się wypełnić ankiety przez internet, do jego drzwi zapuka rachmistrz. Ważne, byśmy - zanim podamy jakiekolwiek dane - sprawdzili jego tożsamość. Jak przestrzega policja, spis może być okazją dla potencjalnych przestępców, podszywających się pod urzędników.

- Apelujemy o ostrożność. Niestety, spis rolny mogą wykorzystać oszuści podszywający się pod rachmistrzów spisowych w celu popełniania przestępstw - informuje asp. sztab. Tomasz Duszak z Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu.

Przypomina, że rachmistrz terenowy to osoba przeszkolona, która przy wykonywaniu czynności w ramach bezpośredniego wywiadu z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, musi posługiwać się umieszczonym na widocznym miejscu identyfikatorem, zawierającym, m.in. jego zdjęcie, imię i nazwisko oraz pieczęć urzędu statystycznego, który wydał identyfikator.

- Rachmistrz spisowy może prowadzić spis tylko i wyłącznie za okazaniem identyfikatora, wprowadza dane spisowe bezpośrednio do urządzenia elektronicznego. Zebrane dane objęte są ochroną prawną. Rachmistrz nie może nimi swobodnie dysponować, udostępniać ich osobom trzecim ani kopiować - podkreśla Tomasz Duszak.

Tożsamość rachmistrza i jego uprawnienia można potwierdzić w gminnym lub wojewódzki biurze spisowym. - W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, bez wahania można zadzwonić na policję pod numer telefonu 997 lub 112 - dodaje Tomasz Duszak. 

 Spis rolny zostanie przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020 r, ale pytania spisowe będą dotyczyć stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. lub za okres 12 miesięcy - liczony od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie.

Zakres tematyczny formularza spisowego (działy):

– użytkowanie gruntów;

– powierzchnia zasiewów;

– zwierzęta gospodarskie;

– nawożenie;

– ochrona roślin;

– budynki gospodarskie;

– ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze;

– działalność gospodarcza;

– struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego;

– aktywność ekonomiczna;

– chów i hodowla ryb.

WAŻNE! W spisie nie będzie pytań o majątek rolników ani o wysokość dochodów. W przypadku dochodów wymagane będzie tylko podanie informacji, jaki w przybliżeniu procentowy udział stanowią dochody z prowadzonej działalności rolniczej, działalności pozarolniczej, pracy najemnej i źródeł niezarobkowych, takich jak emerytury i renty.

Rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach poprzez:

- samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna na tej stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego,

- odpowiedzi w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza telefonicznego,

- odpowiedzi w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE