Obowiązek instalowania blokady alkoholowej w samochodach osób skazanych za jazdę po pijanemu, a także wprowadzenie nowego rodzaju przestępstwa: prowadzenia pojazdów bez wymaganych uprawnień, cofniętych w związku z orzeczeniem środka karnego - zakłada projekt ministerstwa sprawiedliwości, który trafił w połowie kwietnia do konsultacji społecznych. „Jego głównym celem jest stworzenie realnie dolegliwej i odstraszającej reakcji karnej wobec pijanych kierowców” - przekonuje ministerstwo.
Rządowy projekt zmian w przepisach przewiduje, by na skazanych za prowadzenie po pijanemu nakładać obowiązek wyposażenia pojazdu w blokadę alkoholową (tzw. alkolock). Blokada uniemożliwia uruchomienie silnika auta w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekracza 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Alkolock mają mieć w samochodach ci kierowcy, którzy po upływie zakazu prowadzenia pojazdu będą chcieli odzyskać utracone uprawnienia. „Starosta, wydając decyzję o ich przywróceniu, jednocześnie w wydawanym dokumencie umieszczał będzie informację o ograniczeniu do prowadzenia pojazdów wyłącznie wyposażonych w blokadę alkoholową” - czytamy w projekcie ministerstwa. Taki obowiązek ma być nakładany na okres 3 lat.
Oprócz tego, projekt przygotowanych zmian zakłada, m.in. obowiązek zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego oraz wydłużenie czasu objęcia środkiem karnym polegającym na zakazie prowadzenia pojazdów.
(kp)
Proponowane zmiany:
- Sąd będzie mógł orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres od lat 3 do lat 15
- W przypadku nietrzeźwych kierowców, którzy wcześniej byli skazani za jazdę na „podwójnym gazie”, sąd będzie mógł orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów (odstąpienie od takie orzeczenia będzie możliwe tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach)
- Projekt zakłada obowiązek orzekania przez sąd świadczenia pieniężnego w minimalnej kwocie 5 tysięcy złotych (w przypadku skazanych po raz pierwszy) albo 10 tysięcy (w przypadku recydywistów), a także nawiązki w wysokości co najmniej 10 tysięcy złotych. Nawiązka powinna zostać orzeczona na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej lub w przypadku spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości na rzecz pokrzywdzonego lub osoby najbliższej
- Wyrok osoby skazanej za jazdę po pijanemu ma być publikowany na stronie internetowej sądu
Stan po spożyciu alkoholu zachodzi, gdy:
- zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila
Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu, grzywną do 5.000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy. Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy:
- zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość
Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do 10 lat. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.