Obchody rozpoczęto właściwie już wczoraj na bojanowskim rynku, gdzie zgromadzili się uczniowie miejscowych szkół i przedszkolaki, by wziąć udział w ogólnopolskiej akcji odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego".
Dziś w kościele parafialnym odprawiona została okolicznościowa msza święta w intencji ojczyzny. Stamtąd, tuż przed południem, jej uczestnicy oraz poczty sztandarowe prowadzeni przez straż pożarną przemaszerowali na skwer przy remizie, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający 380. rocznicę nadania praw miejskich miastu, 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie wybuchu powstania wielkopolskiego.
Tradycyjnie już hym państwowy zaintonowały dzieci z przedszkola im. Misia Uszatka.
- Cieszę się, że tak licznie przyjęliście państwo nasze wspólne zaproszenie. (...) Nasza gmina jak cała Polska jest miejscem, gdzie historia i współczesność przenikają się w niezwykły sposób. To tutaj mieszkamy i pracujemy, wychowujemy nasze dzieci, warto w tym dniu pomyśleć o tym, jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom i jaki mamy obowiązek wobec przyszłych pokoleń. Święto Niepodległości to nie tylko dzień wolny od pracy, ale to przede wszystkim czas refleksji i podziękowań za to, że możemy żyć w wolnym kraju. To czas, aby docenić nasze korzenie, kultywować naszą tożsamość narodową i pielęgnować naszą niepodległość - mówił burmistrz Maciej Dubiel.
Minutą ciszy uczczono pamięć bojanowian, którzy polegli w walce o wolność i niepodległość, a pod obeliskiem złożono wiązanki kwiatów.
Nie zabrakło oczywiście patriotycznych akcentów takich, jak kotyliony w barwach narodowych, czy chorągiewki.
Pamiętano też o innym zwyczaju towarzyszącemu obchodom 11 listopada. Po części oficjalnej burmistrz zaprosił wszystkich do remizy na pyszne rogale upieczone przez Koło Gospodyń Wiejskich z Tarchalina.
Przed budynkiem można było z kolei oglądać mini wystawę sprzętu militarnego przygotowaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej.
O godzinie 16.00 w sali widowiskowo-kinowej odbyło się jeszcze wydarzenie muzyczne, czyli "Biesiada Narodowa" zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji.
Wystąpili Aleksandra Zabłocka, Przemysław Maćkowiak i Rafał Kołak. Zabrzmiały znane patriotyczne utwory, takie jak: "Biały krzyż", "Przybyli ułani", "Ułani, ułani", "Warszawskie dzieci", "O mój rozmarynie", czy "Wojenko, wojenko".