reklama
reklama

Rawicka szkoła podpisała porozumienie z jednostką wojskową

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rawickie liceum ogólnokształcące zawarło porozumienie z 4 Zielonogórskim Pułkiem Przeciwlotniczym im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota”. Współpraca zaowocowała utworzeniem nowej klasy.
reklama

Porozumienie, 23 sierpnia, podpisali: dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu - Arnold Ratajski, wicestarosta rawicki - Jakub Moryson oraz reprezentujący 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota” - ppłk Daniel Katarzyski. Na jego mocy w nowym roku szkolnym 2022-2023, w liceum rozpocznie działalność klasa o profilu wojskowym - Oddział Przygotowania Wojskowego. Zastąpi ona funkcjonującą dotychczas „klasę kadecką” nawiązującą do bogatej tradycji rawickiego Korpusu Kadetów.

Klasa wojskowa w rawickim liceum. Więcej korzyści dla uczniów?

Program szkolenia dla oddziału przygotowania wojskowego prowadzony będzie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Uczniowie realizować będą podstawę programową szkolnictwa ogólnego, wzbogaconą o treści z zakresu przygotowania wojskowego. Te zajęcia prowadzone będą w ramach przedmiotu uzupełniającego.

W związku z porozumieniem i uruchomieniem klasy wojskowej, powiatowi - który jest organem prowadzącym liceum - ma zostać przyznana dotacja celowa na zakup wyposażenia i umundurowania dla uczniów Oddziału Przygotowania Wojskowego.

Jak wyjaśnia dyrektor szkoły Arnold Ratajski nowy kierunek mundurowy da uczniom dużo więcej korzyści. 

Młodzież, która do tej pory kończyła szkołę, nie miała takich konkretnych gratifikacji z tym związanych. Zostawał mundur i nabyta wiedza, ale nie było punktów, które mogą pomóc w dostaniu się na uczelnię wyższą, natomiast teraz po nauce w klasach z certyfikatem ministerialnym, dostaną kilka punktów rekrutacyjnych, będzie to także dobre przygotowanie do Wojsk Obrony Terytorialnej, które cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem - mówi Arnold Ratajski.

Uczniowie klasy wojskowej realizują podstawę programową liceum, a dodatkowo mają cykl zajęć profilowych - oprócz teoretycznych w szkole prowadzonych przez mundurowego, będą także odbywać zajęcia praktyczne na terenie jednostki. One już będą przeprowadzane z żołnierzami. W czwartej klasie ma odbyć się obóz wojskowy.

Mundur sponsoruje ministerstwo i powiat 

Nowością jest także to, że koszt munduru w 80% pokryje ministerstwo, a 20% starostwo powiatowe. Uczeń nie musi więc dokładać swoich środków do zakup stroju, ktory kosztuje ponad 1 tys. zł. 

Szkoła ma otrzymać także od ministerstwa środki na zakup specjalistycznego sprzętu do nauki w klasie mundurowej, do której przyjęto 26 osób.

Klasa kadecka powstała w roku 2016. Przez jakiś czas była ona również realizowana w ramach certyfikowanego przez wojsko programu, ale później już nie. I nawet sami rodzice przychodzili i dopytywali, czy coś w tym zmienimy i teraz właśnie się udało - dopowiada Arnold Ratajski, dyrektor I LO w Rawiczu.

Wyjaśnia, że procedura zmierzająca do popisania porozumienia, była dość długa. Najpiew trzeba było uzyskać pozytywną opinię rady pedagogicznej, organu prowadzącego, czyli zarządu powiatu rawickiego. Na początku marca złożono wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej o zgodę na uruchomienie klasy. Wcześniej oceniało go jeszcze kuratorium i jednostka wojskowa. Zgodę uzyskano w czerwcu.  

Zobacz ślubowanie uczniów klasy kadeckiej w I LO w Rawiczu w 2019 r. ↓

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama