RAWICZ. Na rynku trwają intensywne prace związane z rewitalizacją centrum miasta. Razem z ekipami budowlanymi od kilku tygodni pracują archeolodzy. Ostatnie znalezisko przykuło szczególną uwagę specjalistów i konserwatora zabytków.
Wiele mieszkańców przechodząc po rawickim rynku zwraca uwagę na nietypowe fundamenty jakie zostały odkryte podczas prac budowlanych przy rewitalizacji starówki. Po oczyszczeniu starych cegieł przez archeologów okazało się, że mogą one być nie lada znaleziskiem i zmienić dotychczasowe myślenie o historii miasta.
Wszystko wskazuje, że obecny ratusz stoi na fundamentach innej budowli, która stała dokładnie w tym samym miejscu. Zdaniem archeologów cegły i kamienie użyte przy budowie fundamentów tego historycznego obiektu pochodzą z okresu ok XVII - XVIII wieku, czyli z okresu przed budową obecnego ratusza. Możliwe, że są to fundamenty pierwszego, drewnianego ratusza.
Kolejnym ciekawym odkryciem jest kamienny mur, który archeolodzy odkryli po wschodniej części ratusza. W tym miejscu badania cały czas trwają.
We wtorek na placu budowy pojawił się konserwator zabytków, który w najbliższych dniach podejmie decyzję co do dalszego postępowania ze znaleziskami. Już dziś wiadomo, że wydał on zalecenia związane z zabezpieczeniem badanych obiektów.
Więcej na ten temat dowiesz się z reportażu prosto z terenu wykopalisk: