Nie każdy, kto dzwoni i podaje się za przedstawiciela sanepidu, nim jest. Nie każdy, kto przychodzi i zapewnia, że zdezynfekuje mieszkanie, prawidłowo wykona usługę. Oszuści mają nowe metody działania.
O sprawie informuje policja. - Oszuści kontaktują się telefonicznie z osobami na kwarantannie. Podają się jako przedstawiciele sanepidu. Informują o „złamaniu” nakazu przebywania w określonym miejscu i nałożeniu mandatu, podając numer konta, na który należy przesłać pieniądze - relacjonuje asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu. Dodaje, że, na szczęście, do tej pory nikt nie dał się oszukać.
- W przypadku niestosowania się do kwarantanny, osoba uprzednio otrzymuje stosowną pisemną decyzją o nałożeniu kary. Tego typu sprawy nie są załatwiane przez telefon - podsumowuje asp. sztab. Beata Jarczewska.
Oszuści proponują także dezynfekcję mieszkań. Przychodzą i przebierają się w kombinezony, które imitują środki ochrony przeciwepidemiologicznej. Mają ze sobą „produkty do dezynfekcji”. W rzeczywistości to najczęściej zwykła woda z chemicznym aromatem. Oszuści oferują wykonanie dezynfekcji. Żądają opłaty z góry. Jeśli ją otrzymają, wiedzą, że w budynku są przechowywane pieniądze.
Gdy wejdą do mieszkania, lokator jest wypraszany, rzekomo - dla bezpieczeństwa. Osoby, które przyszły w celu dezynfekcji, utrzymują, że są chronione dzięki swoim kombinezonom, a pomieszczenia należy przewietrzyć. Za namową, domownicy opuszczają mieszkanie, a złodzieje w tym czasie szukają schowanej gotówki czy kosztowności.
Czas „wietrzenia pomieszczeń” jest wykorzystany po to, by się bezpiecznie oddalić, zanim pokrzywdzeni uświadomią sobie, że padli ofiarą przestępców. - Nie ma i nie będzie tolerancji dla oszustów, tym bardziej w tym trudnym okresie, gdzie społeczeństwo powinno się wspierać - zaznaczają policjanci.
Kontakt z policją jest możliwy pod numerem telefonu 112 lub bezpośrednio z rawickim dyżurnym: 65-546-62-00.