Reklama

Laury Przedsiębiorczości i Aktywności Społecznej w Gminie Pakosław wręczone

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas ostatniej sesji rady gminy wręczono statuetki laureatom gminnego plebiscytu "Laur Przedsiębiorczości i Aktywności Społecznej w Gminie Pakosław".

Wójt Pakosławia Piotr Skrzypek wraz z przewodniczącą rady Elżbietą Łakomą oraz wiceprzewodniczącym Maciejem Gniazdowskim wręczyli statuetki dla laureatów plebiscuti „Laur Przedsiębiorczości i Aktywności Społecznej w Gminie Pakosław” za 2020 rok. 

Zostały wręczone również dwie „Nagrody Specjalne Wójta Gminy Pakosław” - jedna za 2020 rok, druga za 2021.

Dziękuję za to, że z powodzeniem prowadzicie państwo swoje firmy, angażujecie się społecznie, uczestniczycie w akcjach o charakterze charytatywnym, słowem -  włączacie się aktywnie w życie Gminy Pakosław. Życzę wielu sukcesów, niegasnącego optymizmu, energii. Spełnienia wszelkich marzeń i realizacji zamierzeń - powiedział wójt Piotr Skrzypek przed wręczeniem laurów.

Kapituła Konkursu wyłoniła laureatów w trzech kategoriach: organizacja społeczna, społecznik / filantrop oraz lider przedsiębiorczości. Przyznano również dwie nagrody specjalne - za 2020 roku i 2021. 

Organizacja społeczna - Dom Pomocy Społecznej w Osieku

Nagrodę odebrała dyrektor ośrodka - Iwona Tuszyńska - Wałkiewicz. Placówka istnieje od 1978 roku i jest jednostką organizacyjną Starostwa Powiatowego w Rawiczu. DPS zatrudnia 51 pracowników. Jest to instytucja dla 100 przewlekle psychicznie chorych mężczyzn. Mieszkańcy placówki mają zapewnioną całodobową opiekę, a ukwiecone otoczenie DPS-u sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. 

Społecznik / filantrop - Antoni Sędłak

Absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie. Od 1983 roku był prezesem Gminnej Spółdzielni „Samopomoc CHłopska” w Pakosławiu. Podczas przemian gospodarczych po 1989 roku, przeorganizował GS „SCH”, zdecydował o rozszerzeniu działalności o piekarnię oraz stację paliw. 

Antoni Sędłak udziela się także społecznie. Jest członkiem Koła LOK Pakosław, w którym przez wiele lat pełnił funkcję prezesa (nieprzerwalnie od 1983 do 2015 roku). Był także współorganizatorem zawodów strzeleckich na strzelnicy w Pakosławiu. Osobiście dbał o porządek na strzelnicy, prowadził dokumentację podczas wszelkich turniejów.

W latach 1984-1988 i 1994-2014 był radnym Rady Gminy Pakosław, a w kadencji 2010-2014 pełnił funkcję przewodniczącego rady. Zasiadał także w radzie powiatu. Należy do OSP Sowy. Natomiast, w latach 2011-2016 był członkiem Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Pakosławiu oraz powiatowego, w których pełnił funkcję wiceprezesa. 

Lider przedsiębiorczości - firma „SOMAPOL” z Chojna

Firma rozpoczęła działalność w 1989 roku - z inicjatywy Sławomira Soboty, który świadczył usługi przecierania drewna. Początkowo klientami byli okoliczni mieszkańcy, z czasem firma rozszerzała krąg odbiorców. W roku 1998 przedsiębiorstwo rozbudowano. Zaczęto wówczas dostarczać towar m.in. na budowę dużych obiektów na terenie Wrocławia, na przykład: Galerii Korona, Hali Orbita czy Galerii Dominikańskiej.

W roku 2001 firma z Chojna wybudowała trzecią w Polsce nowoczesną linię do manipulacji drewna, a w 2004 roku podjęto decyzję o rozszerzeniu oferowanych produktów. Dziś firma - która w swojej ofercie ma więźbę dachową, drewno konstrukcyjne czy elementy klejone - asortyment sprzedaje nie tylko w Polsce, a także na terenie innych państw europejskich: Norwegii, Danii, Niemiec czy Grecji (Cypr). 

Nagroda specjalna za 2020 rok - Teresa Miernik

Była skarbnik gminy Pakosław. Teresa Miernik karierę zawododową rozpoczęła w sierpniu 1977 roku - jako główna księgowa w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Rawiczu, gdzie pracowała do 1982 roku. Pod koniec 1982 roku została zatrudniona w Urzędzie Gminy w Pakosławiu na takim samym stanowisku, natomiast  w czerwcu 1990 r. objęła funkcję skarbnika. Przez 40 lat służyła radą, pomocą i dbała o dyscyplinę finansów. Teresa Miernik na emeryturę przeszła w lipcu minionego roku.

Nagroda specjalna za 2021 rok - Kapela Dudziarska z Chojna 

Kapela Dudziarska z Chojna powstała w 1988 roku. Działa przy Regionalnym Zespole „Chojnioki”. W pierwszym składzie kapeli byli - Jan Turbański, grający na dudach wielkopolskich oraz Tadeusz Dudziak, grający na skrzypcach podwiązanych.

Kapela nie tylko przygrywa zespołowi, ale także bierze udział w różnych turniejach i przeglądach dudziarskich, występuje na scenach w kraju i za granicą - w 2002 roku wystąpiła we Francji, w La Capelle na targach rolniczych. We wrześniu 2021 roku kapela zaprezentowała się w Filharmonii Warszawskiej z okazji 25-lecia powstania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, którego pacjentem jest Jan Turbański. W 2015 roku Jan Turbański był finalistą pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Osób z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” w Warszawie.

Kapela w swoim repertuarze ma ludowe przyśpiewki z Wielkopolski, a szczególnie z regionu chazackiego. W obecnym składzie występują: Jan Turbański (dudy wielkopolskie) i jego wnuczka - Stella Majerowicz (skrzypce podwiązane). Zespół jest doceniany na przeglądach folklorystycznych w całym kraju.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy