reklama

W Rawiczu odnowią kolejne groby poległych w czasie wojny

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOd 6 lat na rawickim cmentarzu odnawiane są groby ofiar hitlerowskiego i stalinowskiego terroru. W tym roku odrestaurowane zostaną dwa - mogiła zbiorowa oraz indywidualna.
reklama

Od 2016 roku gmina Rawicz, wespół z miejscowym muzeum, odnawia nagrobki, w ramach projektu "Rewitalizacja Miejsca Pamięci Narodowej Ofiar terroru hitlerowskiego i stalinowskiego lat 1939-56". 

Na rawickim cmentarzu odnowiono ponad 80 nagrobków

Jak podkreśla Centrum Informacyjne Burmistrza Rawicza, każdego roku na cmentarzu parafialnym odrestaurowywane są groby poległych w czasie wojny, ofiar obu totalitarnych reżimów.

Do tej pory odnowiono lub wymieniono ponad 80 nagrobków. To 72 mogiły indywidualne, w których spoczywają więźniowie polityczni z okresu 1939-56, ale także 8 grobów zbiorowych osób poległych podczas II wojny światowej oraz miejsce, w którym pochowano Polaków rozstrzelanych przez Niemców we wrześniu 1939 r.

reklama

Renowacja była możliwa dzięki dotacjom, które samorząd Rawicza pozyskiwał z ministerstwa kultury oraz wojewody wielkopolskiego. 

Gmina odrestauruje kolejne miejsca pochówku poległych  

W tym roku wyremontowane zostaną kolejne mogiły. Na początku września podpisano umowę na wykonanie remontu nagrobka lekarza - kapitana Jerzego Ryfińskiego oraz grobu 5 żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.

Jak przekazał CIB, prace mają zostać wykonane do 30 października. Zakresem obejmują odwzorowanie mogił z granitu (do tej pory materiałem było lastriko) wraz z wykonaniem nowych fundamentów. Renowację, której koszt w całości pokryje dotacja od wojewody wielkopolskiego, wyceniono na niespełna 32.000 zł. Wykonawcą jest firma PHU Kukawka z Rawicza.

reklama

Kim są polegli, których groby będą odnawiane?

Wiadomo, że kapitan Jerzy Ryfiński urodził się w 1909 r. w Warszawie. Był lekarzem. Poległ pod Dreznem, 5 maja 1945 r., w walce z Niemcami.

Natomiast, w mogile zbiorowej żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego poległych w walkach z Niemcami w 1945 roku pochowano: Tadeusza Matusika, Michała Cygana, Michała Kuszarewicza, Stanisława Łodzina oraz jednego żołnierza, którego personalia są nieznane. 

Obecnie trwają poszukiwania szerszych informacji o tych osobach i ich historii - przekazał CIB.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama