Reklama

W Sylwestra pamiętajmy o zwierzętach

Opublikowano:
Autor:

W Sylwestra pamiętajmy o zwierzętach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wystrzały petard i fajerwerków to dla większości zwierząt duży stres. W sylwestrową noc raczej nie możemy pomóc tym żyjącym dziko, ale na pewno możemy zadbać o zwierzęta domowe.

Najlepiej w tą noc zapewnić swojemu pupilowi zaciszny kąt, a jeszcze lepiej swoje towarzystwo.

- Zwierzęta słysząc wystrzały, a nie wiedząc co się dzieje, reagują strachem. Koty mają raczej tendencję do chowania się, natomiast psy szczekają i szukają towarzystwa właściciela. - mówi Piotr Wisowaty, lekarz Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej Orivet w Rawiczu.

Ostatniego dnia roku najlepiej ograniczyć do minimum spacery z psami, gdyż odgłosy wystrzałów słychać często już od rana. Podczas spaceru koniecznie należy trzymać zwierzę na smyczy.

W sylwestrową noc najlepiej zostać w domu ze swoimi zwierzętami, gdyż nic tak nie uspokoi czworonoga, jak obecność człowieka. Zwierzę widzi, że się nie boimy i wtedy samo się uspakaja. Około północy w czasie największego hałasu warto zamknąć się ze zwierzakiem w najbardziej wygłuszonym pomieszczeniu, opuścić żaluzje lub zasłony w oknach, włączyć radio lub telewizor i zająć uwagę zwierzęcia zabawą.

Jeśli nie będziemy mogli zostać na noc w domu, poszukajmy pupilowi cichego pomieszczenia, zanieśmy tam jego legowisko i zabawki. Jeśli to jest pomieszczenie, w którym zwierzę na co dzień nie przebywa, powinniśmy już na kilkanaście dni przed Sylwestrem przyzwyczajać je do niego.

Rozwiązaniem jest też podanie zwierzęciu weterynaryjnych leków uspokajających. Jeśli jednak nie zaopatrzyliśmy się wcześniej w odpowiednie dla naszego pupila leki, nie wolno eksperymentować na ostatnią chwilę.

- Trzeba pamiętać, że większość środków ma działania uboczne. Należy także odpowiednio dobrać rodzaj leku i dawkę. Najlepiej w tym celu skontaktować się z lekarzem weterynarii - ostrzega Piotr Wisowaty Nie wolno oczywiście u zwierząt stosować środków odpowiednich dla ludzi.

Gdy już wraz ze swoim ulubieńcem bezpiecznie i bez stresu przeżyjemy Sylwestra, wychodząc z nim nazajutrz na spacer zwróćmy uwagę na wałęsające się psy lub koty. Być może trafimy na zwierzę, które się spłoszyło i nie może odnaleźć swojego domu. Pomóżmy mu.


W gminie Rawicz zgłoszenia o bezdomnych zwierzętach można dokonać pod numerami telefonów: 65 546 54 00 i 65 546 54 26. Gmina ma także podpisaną umowę na całodobową obsługę z zakładem Specjalistycznej Poradni Weterynaryjnej Orivet pod numerami telefonów: 605219316, 692099345, 504004242.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE