reklama

Wasze wielkanocne baranki - maślane dzieła sztuki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRobione ręcznie i wyciskane z formy. Bez "wełny" i kudłate. Z zielonymi uszami i oczami z pieprzu. Maślane baranki, króliczki, a nawet koguciki. Wszystkie przepiękne, jedyne w swoim rodzaju, bo robione w domu i tylko ten jeden raz w roku.
reklama

Dzisiaj, w Wielką Sobotę chrześcijanie święcą potrawy. Nieodłącznym elementem wielkanocnego koszyczka, a potem ozdobą świątecznego stołu jest baranek z masła. 

reklama

Ofiara dla bogów

Baranek, to symbol ofiary składanej bogom niemal w każdej religii. Zarzynanie zwierząt domowych i ofiarowanie ich Bogu opisuje Koran i Biblia. W chrześcijaństwie, do baranka z czasem zaczęto porównywać Jezusa Chrystusa, który sam złożył się w ofierze, by przebłagać Ojca za grzechy ludzi.

Symbol Chrystusa

Z czasem zwierzę stało się symbolem odkupienia, poświęcenia i zmartwychwstania. Na europejskie stoły wielkanocne barany weszły w XIV z nakazu papieża Urbana V.  Katolicki hierarcha chciał, by baranek podczas świątecznej uczty przypominał biesiadnikom Chrystusa.

Z masła lub ze złota

Owczesne baranki wykonywano z gliny, gipsu, wosku, szkła lub porcelany, ale też pieczono z ciasta, odciskano z masła, marcepanu lub cukru. W bogatych domach, zwłaszcza kościelnej arystokracji, figurki baranków często były bogato zdobione klejnotami, a nawet odlewane ze szlachetnego kruszcu.

reklama

Zwykli wierni musieli się zadowolić mniej wytworną figurką, ale to właśnie ich maślane baranki pozostały w wielkanocnej tradycji do dziś.

Baranki na rawickich stołach

Zobaczcie jakie baranki z masła (i nie tylko) będą zdobić stoły rawiczan w czasie jutrzejszego świątecznego śniadania.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama