reklama
reklama

Dziś Wszystkich Świętych. O której msze św. na cmentarzach w powiecie rawickim?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Dziś Wszystkich Świętych. O której msze św. na cmentarzach w powiecie rawickim? - Zdjęcie główne

Wszystkich Świętych 2022. O której msze św. na cmentarzach w powiecie rawickim? | foto Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 listopada - dzień zadumy i refleksji. Odwiedzamy groby naszych najbliższych, znajomych i przyjaciół. Wspominamy chwile z tymi, których już nie ma wśród nas. Wierni Kościoła katolickiego uczestniczą w nabożeństwach. Zobacz, o której na cmentarzach w powiecie rawickim odbędą się msze św.
reklama

Wszystkich Świętych towarzyszy katolikom od V wieku. Około 610 roku święto ku czci męczenników ustanowił papież Bonifacy IV. Początkowo obchodzono je 13 maja. Dopiero w 731 roku papież Grzegorz III przeniósł obchody na 1 listopada, a Jan XI w 935 roku zdecydował, że będzie to dzień ku czci wszystkich świętych. 

Ustanowienie dnia Wszystkich Świętych miało zastąpić pogańskie obrzędy. Warto przypomnieć bowiem, że w słowiańskiej części Europy ludy religii pogańskich od wieków czciły swoich zmarłych właśnie w noc z 31 października na 1 listopada - w Noc Dziadów. 

Do dziś 1 listopada jest w Kościele katolickim uroczystością ku czci wszystkich znanych i nieznanych z imienia świętych. Modlitwy za dusze bliskich zmarłych wierni powinni wznosić szczególnie 2 listopada, w Dzień Zaduszny, ustanowiony w 988 roku.

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Jak uzyskać odpust zupełny?

1 listopada należy do tych dni, w których katolicy są zobowiązani do uczestniczenia we mszy św. Od południa uroczystości Wszystkich Świętych do godz. 24.00 Dnia Zadusznego można uzyskać jeden raz odpust zupełny (darowanie kary za grzechy) i ofiarować go za jednego zmarłego. Warunkiem jest stan łaski uświęcającej, nawiedzenie kościoła, komunia św. i modlitwa w intencjach podanych przez Ojca Świętego oraz odrzucenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.

Ponadto, do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za zmarłych. Warunkiem jest stan łaski uświęcającej, przyjęcie komunii św., nawiedzenie cmentarza i modlitwa w intencjach Ojca Świętego. 

O której 1 listopada msze św. na cmentarzach w powiecie rawickim?

Bojanowo - msza św. na cmentarzu o godz. 13.30

Jutrosin - msza św. na cmentarzu o godz. 14.00 z procesją

Miejska Górka - msza św. na cmentarzu o godz. 14.00, po eucharystii - nabożeństwo żałobne za zmarłych z procesją

Pakosław - procesja żałobna na cmentarzu około 14.15

Rawicz - msza św. na cmentarzu przed Krzyżem o godz. 14.00, następnie procesja z modlitwą różańcową za zmarłych, przy wejściach na cmentarz Ojcowie Żywego Różańca będą zbierać ofiary na utrzymanie nekropolii

Sarnowa - msza św. na cmentarzu o godz 14.00, następnie procesja żałobna alejkami z liturgicznymi modlitwami za zmarłych

Zapal znicz na zapomnianej mogile

Na naszych cmentarzach jest wiele zapomnianych, zniszczonych i zaniedbanych mogił. W tym wyjątkowym dniu, kiedy tak bardzo troszczymy się o groby naszych najbliższych, zapalny także choćby skromny znicz na jakimś zapomnianym, opuszczonym grobie, który będziemy mijać, zdążając do naszych bliskich.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama