W 2022 roku strażacy z powiatu rawickiego już kilkanaście razy byli wysyłani do gaszenia płonących suchych traw. Zdarza się, że proceder wypalania nieużytków, ogrodów czy terenów uprawnych kończy się pożarem i dużymi stratami.
Tak było choćby w zeszłym tygodniu (19 marca) w Białymkale (gmina Pakosław). Jak ustalili strażacy, podczas wypalania traw, ogień wymknął się spod kontroli i płomienie objęły pobliski budynek gospodarczy.
W wyniku pożaru zniszczeniu uległo wnętrze obiektu wraz ze zgromadzonymi w nim przedmiotami. Straty wstępnie oszacowano na 10 tys. zł - informował mł. bryg. Krzysztof Skrzypczak, zastępca komenanta powiatowego PSP w Rawiczu.
Sprawca pożaru został ukarany przez strażaków mandatem w wysokości 100 złotych.
Wypalanie traw - tragedia dla przyrody
Wśród wielu ludzi wciąż panuje błędne przekonanie, że wypalanie łąk, pastwisk i ugorów wpływa na szybszy odrost trawy i poprawia jakość gleby. Jest wręcz odwrotnie.
W znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy - alarmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu - zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, w których życie tracą także ludzie.
Za spowodowanie pożaru grożą surowe kary
Wypalanie traw jest zabronione. Karać za ten proceder mogą nie tylko strażacy. Nierespektujący przepisów narażają się na surowe sankcje z kodeksu wykroczeń - łącznie z karą aresztu lub grzywną do nawet 20 tys. zł.Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie na wiele osób albo spowoduje duże straty, sprawca - co wynika z kodeksu karnego - podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
Wypalając trawy można stracić dopłaty
Rolnicy wypalający trawy mogą być dodatkowo ukarani przez ARiMR - istnieje ryzyko, że wszystkie płatności zostaną pomniejszone co najmniej o 1%. Ale nie tylko.Wyższe kary przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne. Muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić beneficjenta całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe nieprzestrzeganie zakazu wypalania traw - informuje ARiMR.
Od 2015 r. - jak podaje agencja - za wypalanie gruntów rolnych nałożyła sankcje na 137 rolników.
Warto jednak podkreślić, że w ostatnich latach takich przypadków było jedynie od kilku do kilkunastu - przekazuje ARiMR.
Czytaj także: Dopłaty do nawozów. Wnioski do 16 maja
Gaszą pożar traw, mogą nie zdążyć uratować życia
Warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Strażacy zaangażowani w gaszenie pożaru będącego wynikiem czyjejś lekkomyślności, w tym samym czasie mogą być potrzebni tam, gdzie zagrożone jest życie ludzkie. I mogą nie zdążyć.Czytaj także: Silos na 60 tysięcy ton cukru coraz wyższy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.