Reklama

Z opóźnieniem i karą dla wykonawcy zakończyła się inwestycja w Góreczkach Wielkich

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Z opóźnieniem i karą dla wykonawcy zakończyła się inwestycja w Góreczkach Wielkich - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z niemal czteromiesięcznym opóźnieniem odebrano inwestycję kanalizacyjną w Góreczkach Wielkich. Gmina Pakosław naliczyła wykonawcy karę na ponad 75.000 zł, wskazała także szereg rzeczy do poprawki.

Jak poinformował wójt Pakosławia, Piotr Skrzypek, 23 grudnia 2022 r. dokonano odbioru robót, które były prowadzone przy budowie kanalizacji sanitarnej w Góreczkach Wielkich. Jak wyjaśnił, wykonane prace zostały ocenione jako prawidłowe pod względem technicznym.

- Jednakże do protokołu zostały wniesione uwagi i wskazano konieczne do wykonania czynności, tj.: posprzątanie i wyrównanie pobocza dróg na odcinku prowadzonych prac, obsypanie pobocza drogi w miejscu odtworzenia nawierzchni asfaltowej przy drodze w kierunku Domaradzic, wykorytowanie, a następnie utwardzenie klińcem łuku drogi przy przepompowni, wykonanie obróbki pierścieni wewnątrz studni rewizyjnych, uporządkowanie miejsca, w którym znajdował się plac pomocniczy - baza socjalna - dodał wójt.

Przekazał również, że w związku z niedotrzymaniem terminu wykonania robót, wykonawcy - firmie Eko-Kan-Gaz - naliczono kary umowne w wysokości 75.206 zł.

Przesuwali i przesuwali

Pierwotnie inwestycja kanalizacyjna w Góreczkach Wielkich miała być gotowa do końca sierpnia 2022 roku. Datę zakończenia prac przesunięto najpierw na koniec września 2022r., następnie - na 21 października i 14 listopada. Ostatni termin został wyznaczony na 28 listopada.

Przesunięcie daty zakończenia inwestycji na 14 listopada, było tłumaczone tym, że zdecydowano się wykonać prace dodatkowe. Jak informował wójt kilka tygodni temu, było to między innymi poszerzenie wjazdu do wioski od strony Pakosławia.

Zrobili ukłon w stronę mieszkańców

Już wkrótce, jak zapowiedział wójt, mieszkańcy zostaną powiadomieni o możliwości podłączenia się do nowej sieci kanalizacyjnej. Prawdopodobnie stanie sie to za pomocą rozmów telefonicznych lub listownie, stosownymi pismami.  
Ponadto zauważył, że mieszkańcy będą mieli do wykonania niewielki odcinek przyłącza do nowej sieci, ponieważ inwestycja była zaplanowana w taki sposób, że od głównej linii zostały wykonane przyłącza oraz studzienki już na poszczególnych, posesjach w miejscach wskazanych przez ich właścicieli.

Liczy się efekt ekologiczny

Jak wyjaśnił Piotr Skrzypek, gminę przy tej inwestycji najbardziej interesuje efekt ekologiczny.

- Aby ta gospodarka wodno-ściekowa była pod kontrolą i ścieki były oddawane do kanalizacji, a niekoniecznie do szamb, które często są nieszczelne, albo zdarza sie, że nieczystości są wylewane gdzieś do rowów czy w inne miejsca do tego nie przeznaczone - przekazał.

Dodał, że w związku z tym gmina nie będzie musiała przeprowadzać tak często kontroli sposobów odprowadzania ścieków przez mieszkańców. W tej chwili było to dwa razy w roku, ale wójt nie wyklucza, że ich liczba mogłaby wzrosnąć przy zmianie odpowiednich przepisów.

Kara już ma swoje przeznaczenie

Wykonawca, jak poinformował wójt, wystąpił o potrącenie kary z ich wynagrodzenia i gmina sie do tego przychyliła.

- Za te pieniądze gmina chce wykonać specjalny natrysk oraz utrwalenie na tej nawierzchni, która została odtworzona - przekazał wójt.

Wyjaśnił, że taki wymóg w stosunku do drogi powiatowej postawił przed gminą Powiatowy Zarząd Dróg. Takie prace wykonuje się za pomocą specjalnego natrysku, który powoduje, że miejsca połączenia są zabezpieczone przed postępującą erozja.

- Prace będą wykonane jak tylko będą odpowiednie warunki pogodowe - kilkanaście stopni na plusie - uszczegółowił Piotr Skrzypek. 

6 km rur w Góreczkach

Warto przypomnieć, że w ramach inwestycji skanalizowana została cała miejscowość Góreczki Wielkie, za wyjątkiem Baranowa, które już posiada sieć. Do wybudowania było około 6 km sieci wraz z przyłączami oraz 3 przepompownie ścieków. Wykonawcą inwestycji była firma Eko-Kan-Gaz z Ostrowa Wlkp., która zadeklarowała zrealizowanie zadania za nieco ponad 3 mln 100 tys. zł. Koszt inwestycji w 80% został pokryty dotacją z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, resztę pieniędzy wyłożyła gmina.

- Całkowita wartość wykonanych robót w ramach inwestycji wyniosła 3.133.592,30 zł brutto – podsumował wójt Pakosławia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy