Reklama

Zakład produkcji biometanu w gminie Pakosław. Inwestor spotka się z mieszkańcami

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Udostępnione przez Urząd Gminy w Pakosławiu

Zakład produkcji biometanu w gminie Pakosław. Inwestor spotka się z mieszkańcami  - Zdjęcie główne

Przykładowa koncepcja budowy Zakładu Produkcji Biometanu | foto Udostępnione przez Urząd Gminy w Pakosławiu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Chojnie ma powstać zakład produkcji biometanu - a więc paliwa pozyskiwanego z biomasy. Wójt Pakosławia w najbliższy piątek, 11 marca organizuje spotkanie dla mieszkańców w sprawie inwestycji. Pojawi się na nim inwestor.

Nieco ponad dwa tygodnie temu wójt Pakosławia - Piotr Skrzypek potwierdził, że pojawił się inwestor, który w Chojnie zamierza wybudować zakład produkcji biometanu. Gmina - jak przekazał włodarz - przygotowuje decyzję środowiskową, która jest niezbędna, by przedsiębiorca mógł rozpocząc przygotowania do inwestycji. Jak dotąd wójt Pakosławia nie podał nazwy firmy, która zamierza inwestować na terenie gminy. 

Biometanownia w Chojnie. Wyprodukują energię, dadzą pracę?

Zakład produkcji biometanu miałby powstać na ponad 1,5-hektarowej działce, która znajduje się na terenie objętym planem zagospodarowania przestrzennego - dokładnie pomiędzy Chojnem a Podborowem. Obowiązujące przepisy dopuszczają na tym terenie lokalizację inwestycji właśnie w odnawialne źródła energii. 

Ze złożonej przez inwestora dokumentacji - jak przekazał wójt - wynika, iż zakład ma być maksymalnie nowoczesny.

Nie będą używane, jak w przypadku biogazowni, substraty wzbudzające kontrowersje, czyli odpady zwierzęce czy gnojowica - zapewnił na łamach „Życia” Piotr Skrzypek.

Biometan miałby być wytwarzany na bazie roślin energetycznych typu sorgo. Przy zakładzie inwestor przewiduje skraplarnię wyprodukowanego biometanu. Energia elektryczna miałaby być przesyłana do lokalnej sieci średniego napięcia. Natomiast, ciepło uzyskiwane w zakładzie - jak przekazał włodarz Pakosławia - inwestor planuje wykorzystać na potrzeby własne, nadwyżki zaś - sprzedać. 

Według Piotra Skrzypka, docelowe zatrudnienie w zakładzie wyniesie 15 osób.

Spotkanie dla mieszkańców zainteresowanych budową zakładu produkcji biometanu

Spotkanie w sprawie planowanej inwestycji ma się odbyć w najbliższy piątek, 11 marca, o godz. 11.30 w sali wiejskiej w Chojnie.

Dedykowane jest w szczególności mieszkańcom Chojna i Podborowa, a także rolnikom z gminy Pakosław zainteresowanym dywersyfikacją produkcji rolnej, uprawą roślin energetycznych i świadczeniem usług sprzętowych - informuje urząd gminy w Pakosławiu. 

Z informacji przekazanej przez wójta wynika, że na spotkaniu ma być obecny inwestor, który zaprezentuje koncepcję inwestycji. Będzie można z nim też podyskutować na temat planowanego przedsięwzięcia. 

Na spotkanie w sprawie biometanowni w Chojnie trzeba się zgłosić 

W związku obowiązującymi ograniczeniami epidemicznymi, na spotkanie w sprawie budowy zakładu biometanu trzeba się wcześniej zgłosić, dzwoniąc do urzędu gminy pod nr tel. (65) 547-83-32 lub wysyłając wiadomość na adres email: [email protected]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy