Reklama

Aktywne dzieci chorują rzadziej – dowodzą badania wśród polskich przedszkolaków

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Aktywne dzieci chorują rzadziej – dowodzą badania wśród polskich przedszkolaków - Zdjęcie główne

Badanie przeprowadzono wśród ponad stu dzieci w wieku 4-7 lat. Te najbardziej aktywne chorowały znacznie rzadziej. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zdrowie Dzieci uprawiające sport chorują rzadziej i szybciej zdrowieją. A im bardziej regularna i intensywna aktywność, tym krótsza infekcja. To najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego przez naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na grupie ponad stu przedszkolaków.

Reklama

- Temat badania tak naprawdę dotyczy nas wszystkich i powinien zachęcać do ruchu na świeżym powietrzu - uważa dr hab. Wojciech Feleszko, pediatra i immunolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Przez dwa miesiące badaliśmy grupę ponad stu przedszkolaków w wieku od czterech do siedmiu lat, mierząc codziennie ich aktywność fizyczną. Równolegle ich rodzice odnotowywali w kwestionariuszach objawy infekcji górnych dróg oddechowych - tłumaczy lekarz.

Twoje dziecko lubi ruch? Świetnie! Przeziębia się rzadziej

Badanie przeprowadzono w sezonie jesienno-zimowym. Dzieci podzielono na dwie grupy: bardziej aktywną, której członkowie poświęcali na zajęcia sportowe co najmniej trzy godziny tygodniowo i wykonywali dziewięć tysięcy kroków dziennie oraz mniej aktywną, której członkowie ruszali się rzadziej i robili pięć tysięcy kroków dziennie. W trakcie badania dzieci nosiły na nadgarstkach opaski monitorujące, które mierzyły liczbę wykonanych kroków, dynamikę ruchu i najważniejsze parametry życiowe.

- Po dwóch miesiącach badań okazało się, że dzieci które były bardzo aktywne fizycznie, znacznie rzadziej chorowały na przeziębienia i inne przypadłości górnych dróg oddechowych - tłumaczy dr Wojciech Feleszko. - Przedszkolaki intensywnie ruszające się, czyli te robiące ponad dziewięć tysięcy kroków na dobę, miały o połowę mniej objawów infekcyjnych niż te, które robiły pięć tysięcy kroków.

Niemal 50 dzieci z mniej ruchliwej grupy - w trakcie analizy - przechorowało łącznie 947 dni. W tym samym czasie dzieci z bardziej aktywnej grupy - 724 dni. Ponadto nasilenie objawów przeziębienia, zapalenia zatok czy gardła wzrastało wraz ze spadkiem poziomu ruchu u dzieci. Te bardziej aktywne szybciej wychodziły z infekcji. Dzienne zwiększenie liczby kroków o tysiąc, skracało chorobę nawet o cztery dni.

- Wnioski są dwa. Po pierwsze, aktywność fizyczna u przedszkolaków znacząco wpływa na ich odporność. Po drugie, banalna infekcja, jak np. katar, nie stanowi przeciwwskazania do wyjścia z dzieckiem na dwór i podjęcia umiarkowanej aktywności - podsumowuje dr Feleszko, który uważa, że polskie dzieci często są przegrzewane i niepotrzebnie izolowane w domach.

Ruch to zdrowie - powiedzenie stare jak świat, ale ciągle aktualne 

W opublikowanym na łamach pisma naukowego Pediatric Research artykule naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w podsumowaniu zapisali:  Ruch jest łatwo dostępnym narzędziem, które większość ludzi mogłaby z łatwością wdrożyć w swoje życie. Jego pozytywny wpływ - zwłaszcza w formie zabaw na świeżym powietrzu - jest podkreślany od lat.

Dzięki aktywności uprawianej na dworze, dzieci czerpią liczne korzyści z promieni słonecznych, świeżego powietrza, obcowania z przyrodą. Jednak obserwowane w ostatnim czasie odchodzenie od aktywnego trybu życia i spędzania czasu w środowisku naturalnym we wszystkich grupach populacji ludzkiej, nawet wśród najmłodszych dzieci, przyzwyczaja nas do siedzącego trybu życia i może znaleźć odzwierciedlenie w chorobach przewlekłych. Rodzice powinni zachęcać dzieci do codziennego angażowania się w zajęcia ruchowe, stwarzając szanse na udział w tym całej rodziny.

Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy