reklama
reklama

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny. Czy intercyza się opłaca?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie parnera

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny. Czy intercyza się opłaca? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie parnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partnera Jeszcze do niedawna rozdzielność majątkowa kojarzona była z czymś negatywnym – brakiem zaufania lub nierozsądnym postępowaniem jednego z małżonków. Jednakże coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z możliwości, jakie niesie intercyza, np. zabezpieczająca naszą drugą połówkę. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o kredyt hipoteczny – rozdzielność może się okazać wręcz kluczowa. Nie czekaj więc i już teraz dowiedz się o niej wszystkiego, co najważniejsze!
reklama

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest bez wątpienia wielkim wydarzeniem. Rozpoczynamy wtedy nowy etap życia (najczęściej ze współmałżonkiem), budując dom bądź kupując mieszkanie. Co jednak istotne, należy się do tego przygotować w odpowiedni sposób, aby wszystko przebiegło bez nawet najmniejszych komplikacji. Właśnie dlatego zagadnienie rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny zajmuje tak wiele osób...

Na czym polega rozdzielność majątkowa?

Zanim dowiemy się, jak wpływają na siebie rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny, warto rozpocząć od podstaw, czyli funkcji samej intercyzy. Otóż zawarcie związku małżeńskiego wiąże się ze wspólnotą majątkową. W praktyce oznacza to nic innego jak współwłasność posiadanych rzeczy. Rozdzielność majątkową uzyskamy, podpisując intercyzę. Co ważne, może to nastąpić w trakcie zawierania związku małżeńskiego, ale również podczas jego trwania – wszystko zależy od indywidualnego podejścia. Niezwykle przydatna stanie się ona, kiedy ubiegamy się o kredyt hipoteczny.

Wpływ rozdzielności majątkowej na zdolność kredytową

W stronę kredytu hipotecznego zwraca się coraz większa liczba osób. Trudno się temu dziwić, gdyż w obecnych czasach wybudowanie domu bez wsparcia finansowego jest praktycznie niemożliwe. Co jednak istotne, aby je uzyskać, niezbędna będzie odpowiednia zdolność kredytowa, która przy wspólnocie majątkowej nie zawsze może przedstawiać się tak dobrze. Pamiętajmy przy tym, że na finalną decyzję banku ma wpływ cały szereg czynników, które niekoniecznie będą się powtarzać w przypadku innych par. Rozdzielność majątkowa wpływa na poprawę zdolności, gdy jeden z małżonków ma niestabilną sytuację finansową lub też jego historia kredytowa nie jest nieskazitelna.

Intercyza po kredycie hipotecznym

Biorąc pod uwagę kredyt hipoteczny, rozdzielność majątkowa najczęściej interesuje pary przed jego zaciągnięciem. Warto jednak pamiętać, iż występują sytuacje, kiedy intercyza podpisywana jest w późniejszym czasie. Najczęściej dzieje się tak podczas rozwodu – mimo to bank w dalszym ciągu będzie traktował obu kredytobiorców jako osoby odpowiedzialne do spłaty. Można wtedy podjąć następujące kroki: wymiana kredytobiorcy, przejęcie całego długu przez jedną osobę, sprzedaż nieruchomości wraz z kredytem.

Pewne i sprawdzone działanie

Wyraźnie więc widać, iż kredyt hipoteczny ma wiele wspólnego z rozdzielnością majątkową i na odwrót. Jest to wystarczający powód, żeby stale poszerzać swoją wiedzę, aby być przygotowanym na każdą ewentualność. Osiągnąć ten cel pomogą nam renomowane źródła, np. strony internetowe, które dogłębnie analizują rynek kredytowy, w tym kredytów hipotecznych. Praktyka pokazuje, że zawarte w nich informacje wsparły już niezliczenie wielu użytkowników. Właśnie taki jest portal: https://www.lowcakredytow.pl/, dla którego rozdzielność majątkowa i kredyt hipoteczny nie posiadają żadnych tajemnic.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama